Ukraina: Wenezuela, Kuba, Boliwia, Nikaragua i Salwador prezentują sojusz z Rosją na forum ONZ | międzynarodowy

Ukraina: Wenezuela, Kuba, Boliwia, Nikaragua i Salwador prezentują sojusz z Rosją na forum ONZ |  międzynarodowy
Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia przemawia podczas nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego 28 lutego 2022 r.John Minchillo (AFP)

Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych W środę głosowała nad rezolucją potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę. Dodał 141 głosów za, 5 przeciw (Białoruś, Erytrea, Korea Północna, Syria i sama Rosja), przy 35 wstrzymujących się. W tej ostatniej grupie wyróżniają się Chiny, a także cztery kraje Ameryki Łacińskiej: Boliwia, Kuba, Salwador i Nikaragua. Po piąte, Wenezuela, bezwarunkowy sojusznik Moskwy, którego głos został zdyskwalifikowany z powodu długów w organizacji. Pozytywne głosowanie na Argentynę i Brazylię było istotne, Dwa kraje zagrały neutralną kartą I w końcu wybrali rozwód.

Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego domaga się od Moskwy zaprzestania „natychmiastowego” ataku militarnego na Ukrainę. Odpowiedzią ONZ było rosyjskie weto w Radzie Bezpieczeństwa ONZ potępiające inwazję. Rosja wraz z USA, Wielką Brytanią, Francją i Chinami jest jednym z pięciu krajów posiadających prawo weta w tym organie. Kraje zachodnie ominęły blokadę Kremla, pilnie zwołując Zgromadzenie Ogólne, gdzie każdy kraj ma jeden głos i nie ma specjalnych uprawnień. Scenariusz otwartej dyskusji uwypuklił argumenty prorosyjskiego bloku latynoamerykańskiego.

Wenezuela była najbardziej entuzjastyczna. Nicolas Maduro ujawnił we wtorek, że wezwał Władimira Putina do „ratyfikacji potępienia przez Wenezuelę destabilizujących działań NATO”. „Maduro wyraził silne poparcie dla zdecydowanych środków podjętych przez Rosję” – powiedział później Kreml w oświadczeniu. Wenezuela nie mogła głosować w tę środę w ONZ, ponieważ zgromadziła wobec organizacji długi milionerów, ale pozostawiła swoje głosy. „Narody Zjednoczone nie mogą być wykorzystywane do pogłębiania konfliktów” – powiedział ambasador Samuel Moncada. Tak, przedstawiciele innych sojuszników Rosji, takich jak Kuba, byli obecni swoimi głosami, a także swoimi głosami.

Jej ambasador przy ONZ, Pedroso Cuesta, powiedział, że dla „uważnego i uczciwego zbadania” sytuacji na Ukrainie należy ocenić to, co uważa za „zaangażowanie” Stanów Zjednoczonych w postęp pod parasolem NATO w twarz Rosji. granica. Odniósł się także do „dostawy nowoczesnej broni” do Kijowa. Odczyt kubański pokrywa się z odczytaniem rosyjskim: inwazja była odpowiedzią na wcześniejszą agresję Zachodu, który nie słuchał wołań Kremla o bezpieczeństwo. Z kolei Nikaragua Jaime Hermida Castillo mówił o „wojskowym oblężeniu”. Boliwia uzasadniła swoje wstrzymanie się, powołując się na podział odpowiedzialności. Według ambasadora Diego Barry’ego, część winy spoczywała „po stronie mocarstw zachodnich, które poprzez NATO zagrażają bezpieczeństwu i pokojowi innych krajów”. „Wykorzystanie państw pośredniczących sprzyja ekspansjonistycznym ambicjom tych zachodnich mocarstw i zagraża bezpieczeństwu ich sąsiadów”, powiedział Barry, przy czym Ukraina jest państwem „pośredniczącym”, a Rosja zagrażającym sąsiadem.

Głosowanie nie tylko umieściło czarno na białym wśród tych po stronie rosyjskiej. Ujawniło też rolę Brazylii i Argentyny, które do tej pory grały neutralną kartą. prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro odwiedził Putina 24 lutego Na początku tygodnia ostrzegł, że jego kraj nie zdecydował się jeszcze na głosowanie. Ostatecznie Pałac Itamaraty zdecydował się poprzeć tę decyzję, podobnie jak Argentyna. Alberto Fernandez również odwiedził Moskwę w dniach przed inwazją i stamtąd Zaproponował, aby Kreml był „bramą do Ameryki Łacińskiej”. Jednak w środę ambasador Argentyny przy ONZ Maria del Carmen Scaife ostrzegła w swoim liście, że „żadnego zawłaszczania ziemi nie można uznać za legalną na podstawie użycia siły lub groźby jej użycia”.

Tymczasem Meksyk oskarżył Rosję o prawo weta jako członka Rady Bezpieczeństwa. Ambasador Meksyku przy ONZ Juan Ramon powiedział, że „Meksyk po raz kolejny wzywa stałych członków Rady Bezpieczeństwa do powstrzymania się od wetowania sytuacji, w które są bezpośrednio zaangażowani lub w przypadkach masowych okrucieństw”, tak jak zrobiła to Rosja. De La Fuente.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Subskrypcja

Zapisz się tutaj Przejdź do biuletynu EL PAÍS America i otrzymuj wszystkie niezbędne informacje na temat bieżących wydarzeń w regionie.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *