Ukraina – Wojna w Rosji na żywo | Co najmniej trzy osoby nie żyją po rosyjskim ataku na Charków międzynarodowy

Ukraina – Wojna w Rosji na żywo |  Co najmniej trzy osoby nie żyją po rosyjskim ataku na Charków  międzynarodowy

Statek załadowany trzema tysiącami ton zboża opuszcza Ukrainę przez Morze Czarne w kierunku Cieśniny Bosfor

Wicepremier Ukrainy Oleksandr Kubrakow powiedział we wtorek, że w zeszłym tygodniu do ukraińskiego portu w Czarnomorsku nad Morzem Czarnym wpłynął statek towarowy, z którym przewożono trzy tysiące ton zboża. „statek Odporna AfrykaKubrakow napisał na Facebooku: „Wypłynął z portu w Czarnomorsku, przewożąc 3000 ton pszenicy, kierując się w stronę Cieśniny Bosfor”. Dodał: „To pierwszy z dwóch okrętów, które wpłynęły do ​​Czarnomorska w zeszłym tygodniu tymczasowym korytarzem dla statków cywilnych utworzonym przez Marynarkę Wojenną Ukrainy”.

W zeszłym miesiącu Ukraina ogłosiła utworzenie „korytarza humanitarnego” na Morzu Czarnym, aby spróbować ominąć blokadę nałożoną przez Rosję na swoje statki po tym, jak Moskwa w lipcu ubiegłego roku odrzuciła tzw. Porozumienie czarnomorskie, które zezwalało na eksport zboża wokół Morza Czarnego. świat z kilku portów. Na Ukrainie – kraju uważanym za spichlerz Europy – pomimo wojny, która została podpisana dzięki mediacji Organizacji Narodów Zjednoczonych i Turcji. Masowce Odporna Afryka I Fale Przybyli na Ukrainę w sobotę i mieli wyruszyć po załadowaniu prawie 20 000 ton pszenicy przeznaczonej do Afryki i Azji.

Kubrakov wyjaśnił, że drugi statek Fale, nadal jest zakotwiczony w Czarnomorsku i jest ładowany pszenicą do wyjazdu do Egiptu. Przesyłka stanowi sprawdzian zdolności Ukrainy do ponownego otwarcia szlaków morskich w czasie, gdy Rosja próbuje ponownie nałożyć blokadę na ukraińskie porty. Moskwa przeprowadziła wielokrotne ataki dronami i rakietami na ukraińską infrastrukturę eksportu zboża.

Dzięki Porozumieniu Czarnomorskiemu trzy odeskie porty morskie, w tym Czarnomorsk, od początku rosyjskiej inwazji mogły wyeksportować dziesiątki milionów ton zboża. Pięć z wielu statków, które utknęły w Odessie, opuściło dotychczas port, korzystając z tymczasowego korytarza biegnącego wzdłuż zachodniego wybrzeża Morza Czarnego, w pobliżu Rumunii i Bułgarii.

Początek wojny w lutym 2022 roku oznaczał zablokowanie milionów ton ukraińskiego zboża niezbędnego dla światowego rynku żywności. Wraz z podpisaniem porozumienia między władzami, zboże przejęte przez rosyjską inwazję na ukraińskim wybrzeżu, przeznaczone głównie dla krajów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, zaczęło opuszczać porty Morza Czarnego z gwarancją, że statki nie zostaną zaatakowane aż do lipca tego roku. Moskwa wycofała się z tego po wielokrotnych skargach, że Ukraina eksportuje zboże, ale nadal nie może wprowadzić na rynek swoich nawozów. (Reuters)

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *