Statek załadowany trzema tysiącami ton zboża opuszcza Ukrainę przez Morze Czarne w kierunku Cieśniny Bosfor
Wicepremier Ukrainy Oleksandr Kubrakow powiedział we wtorek, że w zeszłym tygodniu do ukraińskiego portu w Czarnomorsku nad Morzem Czarnym wpłynął statek towarowy, z którym przewożono trzy tysiące ton zboża. „statek Odporna AfrykaKubrakow napisał na Facebooku: „Wypłynął z portu w Czarnomorsku, przewożąc 3000 ton pszenicy, kierując się w stronę Cieśniny Bosfor”. Dodał: „To pierwszy z dwóch okrętów, które wpłynęły do Czarnomorska w zeszłym tygodniu tymczasowym korytarzem dla statków cywilnych utworzonym przez Marynarkę Wojenną Ukrainy”.
W zeszłym miesiącu Ukraina ogłosiła utworzenie „korytarza humanitarnego” na Morzu Czarnym, aby spróbować ominąć blokadę nałożoną przez Rosję na swoje statki po tym, jak Moskwa w lipcu ubiegłego roku odrzuciła tzw. Porozumienie czarnomorskie, które zezwalało na eksport zboża wokół Morza Czarnego. świat z kilku portów. Na Ukrainie – kraju uważanym za spichlerz Europy – pomimo wojny, która została podpisana dzięki mediacji Organizacji Narodów Zjednoczonych i Turcji. Masowce Odporna Afryka I Fale Przybyli na Ukrainę w sobotę i mieli wyruszyć po załadowaniu prawie 20 000 ton pszenicy przeznaczonej do Afryki i Azji.
Kubrakov wyjaśnił, że drugi statek Fale, nadal jest zakotwiczony w Czarnomorsku i jest ładowany pszenicą do wyjazdu do Egiptu. Przesyłka stanowi sprawdzian zdolności Ukrainy do ponownego otwarcia szlaków morskich w czasie, gdy Rosja próbuje ponownie nałożyć blokadę na ukraińskie porty. Moskwa przeprowadziła wielokrotne ataki dronami i rakietami na ukraińską infrastrukturę eksportu zboża.
Dzięki Porozumieniu Czarnomorskiemu trzy odeskie porty morskie, w tym Czarnomorsk, od początku rosyjskiej inwazji mogły wyeksportować dziesiątki milionów ton zboża. Pięć z wielu statków, które utknęły w Odessie, opuściło dotychczas port, korzystając z tymczasowego korytarza biegnącego wzdłuż zachodniego wybrzeża Morza Czarnego, w pobliżu Rumunii i Bułgarii.
Początek wojny w lutym 2022 roku oznaczał zablokowanie milionów ton ukraińskiego zboża niezbędnego dla światowego rynku żywności. Wraz z podpisaniem porozumienia między władzami, zboże przejęte przez rosyjską inwazję na ukraińskim wybrzeżu, przeznaczone głównie dla krajów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, zaczęło opuszczać porty Morza Czarnego z gwarancją, że statki nie zostaną zaatakowane aż do lipca tego roku. Moskwa wycofała się z tego po wielokrotnych skargach, że Ukraina eksportuje zboże, ale nadal nie może wprowadzić na rynek swoich nawozów. (Reuters)
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”