Ukraińscy uchodźcy przynoszą Polsce koszty, ale przynoszą też korzyści

Ukraińscy uchodźcy przynoszą Polsce koszty, ale przynoszą też korzyści

Bloomberg – Ucieczka milionów Ukraińców przed rosyjską inwazją zwiększyła koszty finansowe dla przyjmujących ich krajów na wschodniej granicy Unii Europejskiej, ale przypadek Polski pokazuje, że udzielenie azylu może przynieść także korzyści gospodarcze.

Największa wschodnia gospodarka UE rozwijała się szybciej niż Węgry i Rumunia, pozostałe dwa kraje postkomunistyczne, w pierwszym kwartale roku, po przyjęciu przez kraj ponad 3 milionów uchodźców. Od czasu inwazji prezydenta Rosji Władimira Putina w lutym ubiegłego roku.

Ponieważ większość ukraińskich migrantów – grupa składająca się głównie z kobiet, dzieci i osób starszych – ma przy sobie niewiele rzeczy osobistych, ich przybycie pomogło zwiększyć sprzedaż wszystkiego, od obuwia po odzież i artykuły spożywcze. Pomogło to zrównoważyć inne trudności gospodarcze spowodowane wojną, takie jak szybka inflacja.

W pierwszym kwartale polska gospodarka wzrosła o 8,5% w stosunku do roku poprzedniego, czyli szybciej niż oczekiwała większość ekonomistów. Produkcja na Węgrzech wzrosła o 8,2%, a w Rumunii o 6,5%, czyli prawie trzykrotnie powyżej średniej szacunkowej.

„Chociaż napływ ukraińskich uchodźców do Polski będzie wiązać się ze znacznymi kosztami finansowymi w krótkiej perspektywie, wierzymy, że wzmocnienie długoterminowego potencjału gospodarki dodatkowo zrekompensuje te koszty”.Matthews Urban, ekonomista z Oxford Economics z Frankfurtu, stwierdził w zeszłotygodniowej notatce.

O tym poinformował prezes banku centralnego Adam Głabiński Popyt ze strony ukraińskich kupujących odpowiadał za prawie połowę niedawnego wzrostu wydatków konsumenckich, przyczyniając się do ożywienia tego, co od dawna jest głównym motorem polskiej gospodarki.

„Ci konsumenci mają własne pieniądze, które przywieziono z Ukrainy” – powiedział 6 maja Głabiński. „Otrzymują też od nas pieniądze, które od razu wydają, których nie oszczędzają, ale od razu wydają na najpotrzebniejsze produkty”.

Do innych krajów regionu również napłynął napływ uchodźców, choć w znacznie mniejszej liczbie niż do Polski.

Według fintechowej firmy Global Payments, w Rumunii Ukraińcy stanowili w marcu największą grupę zagranicznych nabywców korzystających z płatności kartami. W tym miesiącu wydali 4,2 miliona lei (900 000 dolarów) na prawie 34 000 transakcji, głównie na produkty zakupione w supermarketach i aptekach.. Jak wynika z danych Global Payments, płacili także za paliwo, olej silnikowy, materiały samochodowe, odzież i mieszkanie.

Odwrotną stroną nowego popytu konsumenckiego i nadzwyczajnych wydatków rządowych jest to, że zwiększają one presję inflacyjną, która już szerzyła się z powodu rosnących cen towarów i zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw.

Polski bank centralny podnosił stopy procentowe przez osiem kolejnych miesięcy, aby stłumić najszybszą inflację od prawie ćwierć wieku. Stopa inflacji w Rumunii osiągnęła najwyższy poziom od dwóch dekad.

Zwiększyło to zapotrzebowanie na wyższe płace w krajach, które doświadczyły niedoborów siły roboczej, co jest kolejnym aspektem gospodarki, który napływ Ukraińców może pomóc złagodzić.

Paweł Dobrowolski, główny ekonomista Polskiego Funduszu Inwestycyjnego PFR, Szacuje się, że może to być nawet 300 000 Ukraińców Znalazłem już pracę w Polsce.

„To niemała liczba dla gospodarki wielkości Polski” – powiedział w poniedziałek na konferencji w Warszawie.

Z pomocą Iriny Veljko, Veroniki Gulyas, Andry Timo i Piotra Skolimowskiego.

Ten artykuł został przetłumaczony przez Estefanię Salinas Conchę.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *