Umowa handlowa między Panamą a Stanami Zjednoczonymi, recenzja „Nigdy więcej”.

Umowa handlowa między Panamą a Stanami Zjednoczonymi, recenzja „Nigdy więcej”.

Mario Huberta Garrido

Główny korespondent Prensa Latina w Panamie

Po oficjalnym wniosku o przeprowadzenie tego procesu władze kraju północnego potwierdziły, że nie zostanie on poddany przeglądowi, podczas gdy kilku ministrów stanu Canal wskazało, że wpłynie to na krajowych producentów wrażliwych produktów, takich jak mleko, ryż, wieprzowina i kurczaki.

Szef rozwoju rolnictwa w Panamie, Augusto Valderrama, podkreślił, że celem jest przyczynienie się do dobrobytu lokalnej produkcji i bezpieczeństwa żywnościowego.

Oprócz Valderramy prezydent Republiki Laurentino Cortexo, ministrowie spraw zagranicznych Janina Tiwani oraz minister handlu i przemysłu Federico Alfaro spotkali się z podsekretarzem Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych Alexem Taylorem, ale bez prezydenta. wyniki.

porozumienie

Panama i Stany Zjednoczone podpisały TPC w dniu 28 czerwca 2007 r. W celu obniżenia ceł.

Umowa dotyczy głównych elementów lokalnej produkcji, takich jak ryż, produkty mleczne i mięso, oraz zwalnia z ceł ponad 87 proc. eksportu towarów przemysłowych i konsumpcyjnych z kraju północnego do kraju położonego nad kanałem.

Statystyki sektora drobiarskiego w Panamie wskazują, że od wejścia w życie tej umowy Stany Zjednoczone odnotowały ponad dwa tysiące 800 mln dolarów nadwyżki w ogólnym bilansie handlowym i ponad 400 mln dolarów w rolnictwie.

Sama Panama eksportowała do kraju północnego produkty o wartości około 90 milionów dolarów.

W marcu 2022 roku Valderrama ostrzegł, że jeśli Stany Zjednoczone nie zaakceptują rewizji umowy, trzeba będzie szukać alternatyw, z których jedną byłby eksport tych produktów do innych krajów, odnosząc się do Chin.

Urzędnik zwraca teraz uwagę, że przegląd TPC musi zostać przeprowadzony na poziomie wykraczającym poza zwykły handel i handel, a jako partner strategiczny musi każdego dnia być bardziej wyczulony na sytuację bezpieczeństwa żywnościowego na kontynencie.

TPC między Panamą a Stanami Zjednoczonymi obejmuje również dyscypliny związane z administracją celną i ułatwieniami w handlu, przeszkodami technicznymi, holdingami rządowymi, inwestycjami, komunikacją, handlem elektronicznym, prawami własności intelektualnej oraz ochroną pracy i środowiska.

Valderrama ponowił prośbę o renegocjację tej umowy podczas wizyty w Panamie przedstawicielki USA ds. rolnictwa i polityki towarowej Julie Callahan na początku marca 2022 r.

inne podejścia

W tej delikatnej kwestii prezes ds. handlu i przemysłu Federico Alfaro przyznał, że władza wykonawcza będzie nadal nalegać na przegląd TPC, mimo że Stany Zjednoczone już ogłosiły, że skupią się wyłącznie na wdrażaniu, a nie na renegocjacjach.

Odbyło się również wiele rozmów i wymian z przedstawicielem ds. handlu USA i głównym negocjatorem Biura Promocji Handlu Catherine Chi Tai oraz sekretarzem ds. handlu Giną Raimondo.

Powiedział, że jeśli ta umowa zostanie utrzymana w obecnym stanie, gdy taryfy zostaną obniżone, oznacza to, że rynek krajowy otrzyma większy eksport produktów północnoamerykańskich, co doprowadzi do spadku konkurencyjności panamskiego sektora rolnego.

Zwrócił uwagę, że obniżka ceł rozpoczęła się w 2022 r. od ryżu i kurczaka (kawałek uda), co pozwoliło amerykańskiemu przemysłowi zapłacić niższą stawkę celną i w efekcie spowodowało zalanie panamskiego rynku produktami z importu.

Wśród innych opcji dla Panamy Alfaro wymienił narzędzia TPC, które zapewniają krótkoterminową obronę interesów producentów w czterech wrażliwych obszarach.

Wskazał również, że jeśli przegląd obniżek ceł nie przyniesie postępów z USA, to jako rząd będzie szukał alternatywnych formuł, takich jak tworzenie kwot, aby zapewnić, że problem nie wpłynie negatywnie na producentów. Zgodnie z tą propozycją, według Álvaro, odniesieniem dla Panamy jest Republika Dominikany.

Z drugiej strony powiedział, że rozumie stanowisko Stanów Zjednoczonych – które są tutaj uważane za partnera strategicznego – i ich złożoność w renegocjacji traktatu, ze względu na kwestie techniczne i polityczne, mając na uwadze, że mają Kongres, który wrogie mocarstwo między Republikanami i Demokratami.

Mimo to Alfaro powiedział, że „ważne jest, abyśmy nadal alarmowali o negatywnym wpływie, jaki może to mieć na producentów”, ponieważ dla amerykańskiego sektora rolnego rynek panamski jest niczym, ale import z USA będzie miał znaczące konsekwencje. .

Według oficjalnych statystyk całkowity import produktów rolnych ze Stanów Zjednoczonych wynosi około 480 mln USD w porównaniu z eksportem z Panamy, który szacuje się na około 48 mln USD, co wskazuje na znaczną niekonsekwencję.

Umowa o wolnym handlu z Chinami

Jeśli chodzi o umowę o wolnym handlu (FTA) z Chinami, Alvaro wyjaśnił, że nadal oceniają to, co było negocjowane w tym czasie za rządów Juana Carlosa Vareli (2014-2019).

W tej chwili nie skupiamy się na rozwiązywaniu oczekującej umowy o wolnym handlu, ale na zwiększeniu możliwości, jakie Chiny stwarzają eksporterom z Panamy.

Alvaro powiedział, że Chiny są ważną jurysdykcją w sprawach gospodarczych i są jednym z najważniejszych użytkowników kanału.

„Dla nas Chiny stanowią rynek o dużym potencjale i widzieliśmy to już na przykład w eksporcie mięsa z Panamy” – dodał.

Minęły ponad trzy lata od przedstawienia umowy o wolnym handlu między Panamą a Chinami.

W świetle tych prób w 2022 r. Prezydent Republiki Laurentino Cortizo zasygnalizował podczas IX Szczytu Ameryk w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych, że negocjacje będą bardziej zbieżne z sektorem rolnictwa.

łuk / ga

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *