Umowa o podwyższeniu podatku od osób prawnych została przesunięta do 2024 r.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przyznała, że ​​jej nowatorskie międzynarodowe porozumienie o zwiększeniu podatków płaconych przez międzynarodowe firmy jest daleko w tyle i nie ma nadziei na wdrożenie go w przyszłym roku.

W swoim wystąpieniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, Matthias Kormannsekretarz generalny Organizacja Współpracy Gospodarczej i RozwojuPowiedział, że trwają „trudne dyskusje” i że przełomowe porozumienie, które zapewni, że międzynarodowe koncerny będą płacić wyższe podatki przy sprzedaży, wejdzie w życie najwcześniej w 2024 roku.

Umowa, podpisana w październiku 2021 r., miała wejść w życie w 2023 r., była jednak obiektem krytyki w Zjednoczone państwo Według republikanów w Kongresie europejski konsensus w tej sprawie również osłabł. Spotkanie Ecofin Ministrowie finansów i skarbu strefy euro mieli wczoraj omówić umowę, ale niechęć Polski do poparcia umowy opóźniła postępy i dyskusja została usunięta z porządku obrad.

Bruno Le MaireFrancuski minister finansów zapowiedział w Brukseli, że jego celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie stosowania minimalnej stawki podatku od osób prawnych w Unii Europejskiej na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów. Ecofin17 czerwca.

Pierwszy filar dwuczęściowej umowy eliminuje 100 lat przepisów dotyczących podatku od osób prawnych i wymaga wejścia w życie umowy międzynarodowej. Jeśli zostanie przyjęty, amerykańscy giganci technologiczni będą płacić wyższe podatki w innych krajach.

Aby traktat był gotowy na czas, wszyscy sygnatariusze musieliby być bliscy konsensusu i gotowi do zmiany krajowych przepisów podatkowych. Corman Przyznał, że ten brak konsensusu oznacza, że ​​zamiast pełnego tekstu porozumienia w połowie tego roku, „prawdopodobnie będzie ono gotowe do końca tego roku”.

Dodał: „Celowo ustaliliśmy bardzo optymistyczny harmonogram wdrożenia, aby utrzymać presję, co pomogło w kontynuacji tempa. Ale podejrzewam, że prawdopodobnie wdrożymy moją pracę już w 2024 roku”.

Sekretarz Generalny Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Bardziej optymistycznie podchodził do szans na szybkie wejście w życie drugiego filaru umowy. Ten drugi filar w rzeczywistości ustala minimalną stawkę podatku od osób prawnych w wysokości 15 procent, a kraje mogą opodatkować zyski, które ich korporacje osiągają za granicą, jeśli te jurysdykcje nie nakładają minimalnego podatku.

Niektórzy urzędnicy Unia Europejska Uważamy, że Polska ogranicza swoje poparcie dla podatku ze względu na szersze spory polityczne z Brukselą, w tym odrzucenie Komisja Europejska Zatwierdzenie oferty Polski na jej udział w Europejskim Funduszu Naprawczym w wysokości 800 mld euro.

Osoby bliskie negocjacjom twierdzą, że Stany Zjednoczone były chętne do rozpoczęcia wdrażania stawki podatkowej w tym roku, a sekretarz skarbu Janet YellenNaciskaj, aby to zrobić przed listopadowymi wyborami. Yellen spotkała się w tym miesiącu z premierem, ministrem finansów i prezesem banku centralnego, próbując zerwać rozmowy. Osoba zaznajomiona z negocjacjami powiedziała, że ​​minimalna stawka podatkowa pozostaje „priorytetem zarówno dla UE, jak i USA”.

Administracja Bidena ma trudności z uzyskaniem środków uchwalonych przez Kongres. Ustawa, która zrówna Stany Zjednoczone z globalnym podatkiem minimalnym Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Zawarte w rachunku za infrastrukturę Odbuduj lepiej 1,75 miliarda dolarów od rządu Bidenzatwierdzony przez Izbę Reprezentantów, ale jeszcze nie zatwierdzony przez Senat.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.