UNESCO tworzy 43 inskrypcje dla niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Papież Franciszek wzywa do piękna opartego na różnorodności wszystkich

PARYŻ, 17 grudnia (PRENSA LATINA) W tym tygodniu UNESCO umieściło 43 nowe pozycje na Listach Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości, podczas 16. sesji Komitetu odpowiedzialnego za promowanie Konwencji w tej sprawie, wyjaśniła dzisiaj organizacja.

Wyjaśnił w oświadczeniu, że na forum, które odbyło się w poniedziałek, znalazły się cztery pozycje wymagające pilnych działań ochronnych i 39 na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego, oprócz dodania czterech projektów do Rejestru Dobrych Praktyk Ochronnych.

Komitet, któremu przewodniczy Punchi Neelam Megaswat, przewodniczący Krajowej Komisji Sri Lanki ds. UNESCO, przekazał również ponad pół miliona dolarów pomocy międzynarodowej, na podstawie wniosków z Mongolii, Timoru Wschodniego i Dżibuti.

Organ wspierający Konwentu o Ochronie Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego na swojej szesnastej sesji umieścił w swoim porządku obrad 55 nominacji zgłoszonych przez państwa członkowskie, na posiedzeniu zaplanowanym do soboty.

Wśród rekordów są te z krajów, które osiągnęły to po raz pierwszy, takich jak Haiti, Kongo, Dania, Islandia, Mikronezja, Czarnogóra, Demokratyczna Republika Konga, Seszele i Timor Wschodni, które zawierają obecnie 630 pozycji z 140 krajów Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO).

W Ameryce Łacińskiej doszło do pięciu połączeń niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości: La Fiesta Grande de Tarija (Boliwia), El Pasillo (Ekwador), Tańce i ekspresje związane z Festiwalem Bożego Ciała (Panama), wiedza Awajún o porcelanie ( Peru) oraz cykl ceremonialny O kulcie i kulcie San Juan Bautista (Wenezuela).

gaz / wmr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *