UNHCR: Około 120 000 uchodźców ucieka przed ukraińską inwazją

UNHCR: Około 120 000 uchodźców ucieka przed ukraińską inwazją

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców poinformował w sobotę, że po rosyjskiej inwazji z Ukrainy do krajów sąsiednich uciekło do tej pory prawie 120 000 osób. Liczba ta szybko rosła, gdy Ukraińcy pakowali swój dobytek i uciekali przed atakiem sił rosyjskich, w tym przed próbą zajęcia stolicy Ukrainy.

Polska ogłosiła, że ​​jej granice są otwarte dla uciekających Ukraińców, nawet tych, którzy nie posiadają oficjalnych dokumentów. Urzędnik rządowy dodał w sobotę, że kraj wysłał pociąg szpitalny, aby przetransportować rannych w Mostyskach na zachodniej Ukrainie i przewieźć ich do Warszawy na leczenie.

Pociąg szpitalny opuścił przygraniczne miasto Przemyśl i składa się z pięciu wagonów przystosowanych do transportu rannych oraz czterech wagonów wyposażonych w pomoc humanitarną dla ukraińskiego obwodu lwowskiego.

Według doniesień niektórzy Ukraińcy wracali na Ukrainę z Polski, aby chwycić za broń przeciwko siłom rosyjskim. Były to jednak wyjątki od tego, co było przede wszystkim exodusem z Ukrainy.

„Do tej pory prawie 116 000 osób przekroczyło granice międzynarodowe. Liczba ta może rosnąć i zmieniać się z każdą minutą” – powiedziała rzeczniczka UNHCR Shabia Manto. „Jest bardzo płynna i zmienia się co godzinę”.

Agencja spodziewa się, że w przypadku dalszego pogorszenia się sytuacji może uciec nawet cztery miliony Ukraińców.

Większość przybyłych stanowiły kobiety, dzieci i osoby starsze, po tym jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zakazał w czwartek mężczyznom w wieku służby wojskowej opuszczania kraju.

Według Manto większość uchodźców kieruje się do Polski, Mołdawii, Węgier, Rumunii i Słowacji, a część przedostała się nawet na Białoruś, gdzie rozpoczął się jeden z frontów ataku Moskwy. Wszystkie te kraje graniczą z Ukrainą.

Chociaż podział na kraje nie był od razu dostępny, Manto stwierdziło, że większość uchodźców uciekła z Polski, gdzie w ostatnich latach osiedliło się około dwóch milionów Ukraińców, po pierwszych rosyjskich najazdach na Ukrainę w 2014 r., zwabionych możliwościami, jakie oferuje dynamicznie rozwijająca się gospodarka . na Ukrainie. Sąsiad Unii Europejskiej.

W sobotę rano polski rząd poinformował, że w ciągu ostatnich 48 godzin jego granice przekroczyło ponad 100 000 Ukraińców.

Według osób wjeżdżających do kraju, na przejściu granicznym Medica kolejka pojazdów oczekujących na wjazd do Polski ciągnęła się na długości 15 kilometrów (9 mil) w stronę Ukrainy, podała polska telewizja TVN24.

___

Współautor prasowy Jamie Kitten z Genewy przyczynił się do powstania tego raportu.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *