Unia Afrykańska: Etiopia zna cenę wojny i pokoju (+ zdjęcie)

A Mohamed podkreślił podczas wydarzenia w tej stolicy, że to właśnie te cechy wzmocniły wiarygodność Etiopii jako lidera w naszej federacji, uznanie ludzi i instytucji, które uczestniczyły w porozumieniu pokojowym z Pretorii, które zakończyło konflikt między rządem a Tigray People’s Liberation Przód. (TPLF).

„Wiem, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Proces dialogu politycznego, sprawiedliwość okresu przejściowego, rozbrojenie, demobilizacja i reintegracja to działania, które wymagają wspólnych wysiłków. Wszystko jest możliwe, jeśli zachowany jest pokój” – poinformowała telewizja państwowa Fana Broadcasting Company. .

Podkreślił, że region potrzebuje przywództwa Etiopii, wzywając Sudańczyków do uczenia się na doświadczeniach tego afrykańskiego kraju. Od ponad tygodnia armia i paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia walczą w Chartumie i innych miastach, w wyniku czego zginęło ponad 400 osób, a wielu zostało rannych.

Z drugiej strony były prezydent Kenii Uhuru Kenyatta stwierdził, że proces etiopski świadczy o tym, że Afrykanie potrafią rozwiązywać własne problemy, co jest eksperymentem dla reszty Afryki, mającym na celu zapewnienie pokoju i rozwoju na kontynencie.

Kenyatta podkreślił swoje uznanie dla przywództwa premiera Etiopii Abiy Ahmeda i kroków podjętych przez rząd, aby proces był owocny, „kiedy ucichną armaty, powróci pokój”.

Wyraził również uznanie dla wszystkich osób, instytucji i rządów, w tym Republiki Południowej Afryki i Kenii, za ich wkład w sesję Konwentu dotyczącą działań wojennych.

Wysoki Przedstawiciel UA w Rogu Afryki i były prezydent Nigerii Olusegun Obasanjo również docenili odwagę kierownictwa TPLF we wdrażaniu Porozumienia Pokojowego.

Obasanjo podkreślił, że „od czasu wdrożenia Mechanizmu Monitorowania, Weryfikacji i Zgodności w celu weryfikacji realizacji Porozumienia o zawieszeniu działań wojennych, nadal odnotowujemy pozytywne postępy w tej dziedzinie, dzięki woli stron i ogólnie ludności”.

Dodał, że po przekazaniu ciężkiego uzbrojenia kolejnym krokiem jest pełna demobilizacja byłych bojowników i przeniesienie ich w wyznaczone miejsca oraz wznowienie szkół, transportu publicznego i służby zdrowia, aby proces wprowadzenia zawieszenia broni zakończył się sukcesem. zgoda.

Mam wielką nadzieję na jedność, pokój, bezpieczeństwo, stabilność, rozwój i postęp tego kraju jako jednego z wiodących krajów w Afryce w niezbędnej przyszłości. Masz wszystko, czego potrzeba, aby być na tym stanowisku”.

jha/nr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *