Unia Europejska w 2021 roku: koniec ery Merkel

sNie ma wątpliwości, że rok 2021 to rok, w którym dzięki szczepionkom nauczyliśmy się żyć z epidemią, oczywiście rok, w którym przeszliśmy z 28 na 27 i Brexit stał się rzeczywistością, ale historię piszą ludzie i z tą chęcią pamiętania rok Angela zatrzymała Merkel na stanowisko kanclerza Niemiec. Po czterech kadencjach, szesnastu latach na czele niemieckiego rządu i polityki europejskiej, przy punkowym rytmie Niny Hagen, pierwszej kobiety z żelaza, a potem azylu i dialogu zawsze w instytucjach europejskich, położył kres epoce wielokrotnych kryzysów w Unia Europejska. Rok 2021, jak zawsze przy inwentaryzacji, zależał od tego, czy chcieliśmy zobaczyć butelkę w połowie pełną, czy w połowie pustą. Prawdą jest, że główne europejskie wyzwania i wyzwania pozostają: imigracja, antyeuropejskie rządy takie jak Polska i Węgry naruszające zasady i wartości Unii Europejskiej, kryzys gospodarczy i zdrowotny w wyniku pandemii i planety. To więcej niż obietnice terminów usunięcia węgla, potrzebujesz natychmiastowych działań. Ale prawdą jest również, że jako unia przetrwaliśmy Brexit i Covid-19, podobnie jak euro podczas globalnego kryzysu finansowego w 2009 roku.

Oś francusko-niemiecka Kiedy mówi się o Unii Europejskiej, zawsze wskazane jest przeanalizowanie stanu zdrowia jej głównego wsparcia: centrum francusko-niemieckiego. Niemcy zmieniają rząd i przechodzą ze sceny wielkich sojuszy chadeków i socjaldemokratów do nowego triumwiratu z Olafem Schulzem z SPD na czele, któremu towarzyszą Zieloni i liberałowie. Wszystko jest nowe, ale postać, dotychczas wicekanclerz, ma wystarczająco dużo doświadczenia i płynności finansowej, by nie wywrócić statku. Ponadto Zieloni w stanach i gminach już pokazali pragmatyzm i chęć zmierzenia się z tą chwilą, podczas gdy liberałowie to już klasyka we władzach germańskiego sojuszu. Bez Merkel nic nie byłoby takie samo, ale Niemcy pozostałyby bezpieczną i solidną bazą, na której można dalej budować Europę. We Francji 2021 był rok przed wyborami. Wybory prezydenckie we Francji odbędą się w kwietniu i maju 2022 r., więc wszystko jest już uwarunkowane tym imponującym powołaniem. Macron jako najemca Pałacu Elizejskiego ma do powtórzenia wszystkie sztuczki, a w tym roku próbował już przeciwdziałać dodatkowemu ciężarowi Merkel na osi francusko-niemieckiej, zbliżając się do pozycji premiera Włoch Mario Draghiego.

Polska i Węgry Problemy wewnętrzne utrzymywały się w ultranacjonalistycznych rządach w Polsce i na Węgrzech. Po otwarciu przez Brukselę akt dotyczących powtarzających się naruszeń traktatów UE dotyczących rozdziałów wolności i poszanowania praw człowieka sytuacja była tak napięta, że ​​Komisja wdrożyła zasadę warunkowości, która uniemożliwia dotarcie pieniędzy z Europy do zbójeckich państw. Instytucje brukselskie wykazały jedność i stanowczość, nie pozwalając Orbánowi i Morawieckiemu, aby rażące naruszenia europejskich reguł gry nie miały dla nich ani dla potępionych żadnych konsekwencji. W innych krajach, które doświadczyły antyterrorystycznych huśtawek, takich jak Austria, Słowenia czy Czechy, populiści stracili swoją pozycję.

Szczepionki i pieniądze Ale to, co głównie instytucje europejskie poświęciły w 2021 r., to próba wyjścia z kryzysu wywołanego pandemią. Po pierwsze, poprzez wdrożenie systemu szczepień, który osiągnął pełny sukces pomimo początkowych wahań i błędów w dostarczaniu wystarczających dawek państwom członkowskim oraz przekazaniu ponad miliarda szczepionek reszcie świata. Ponadto zatwierdzono plany odbudowy i odporności na następną generację UE, co w przypadku Hiszpanii oznacza przybycie 10 mld euro przed końcem roku. Strategia uzupełniona wdrożeniem europejskiego certyfikatu cyfrowego, który zapewnił wewnętrzną mobilność w Unii Europejskiej, niezbędną do ożywienia gospodarki, zwłaszcza w strefie euro, aby stała się rzeczywistością. Wciąż pozostajemy bez znaczenia dla świata, w którym walka o dominację toczy się między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a dramat migrantów uciekających przed śmiercią na naszych granicach wciąż codziennie przypomina nam, że nie jesteśmy przestrzenią pełnych wolności, o które się domagamy. Aby tak było, ale jak w pisowni Cork, statek płynie.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *