Unia Europejska w obliczu niekończącej się epidemii, zagrożeń geopolitycznych i kryzysu energetycznego

Ta treść została opublikowana 19 grudnia 2021 r. – 11:11

Bruksela, 19 grudnia (EFE). Po prawie dwóch latach radzenia sobie z niekończącą się pandemią, w 2022 r. Unia Europejska (UE) stoi przed ważnymi wyzwaniami wewnętrznymi, takimi jak pomyślne rozmieszczenie funduszu naprawczego, oraz zagrożeniami zewnętrznymi, zwłaszcza ze wschodu.

Covid pozostaje jednym z największych zmartwień Unii Europejskiej, ponieważ starają się popularyzować dawki przypominające, szczepić dzieci i debatować nad wprowadzeniem obowiązku.

Ponadto między falą a falą infekcji Covid-19, alfa, delta lub omikron kryzysy nakładają się i mnożą, a Unia Europejska stoi w obliczu mniej stabilnego świata niż przed pandemią.

Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział niedawno: „Europejczycy są nieświadomi świata, w którym żyją”, odnosząc się do wyjątkowości europejskiej bańki „dobrobytu”, która jest zagrożona.

Ta komisja pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen zrodziła się z ambicją bycia „geopolityczną”, a pandemia postawiła ją w zwierciadle zależności UE i potrzeby większej „strategicznej autonomii”.

Zależy ona m.in. od NATO w wojsku, jego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, gazu z Rosji, chińskich towarów i technologii czy kontroli migrantów, którą stosuje Turcja, zdaniem analityków.

Bezpieczeństwo i obrona

Wielkim zakładem UE w obronie 2022 r., który musi zostać zatwierdzony w marcu, jest tak zwany strategiczny kompas Borrella, jeden z niewielu „wspaniałych” – mówi – od czasu objęcia urzędu.

Dąży do zwiększenia niezależności Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa i obrony w obliczu nowych wyzwań, takich jak zagrożenia hybrydowe lub cybernetyczne, i rozważa możliwość rozmieszczenia sił szybkiego działania liczących około 5 000 żołnierzy.

Największym zagrożeniem, przed jakim stoi obecnie UE w swoim najbliższym otoczeniu, jest napięcie między Ukrainą a Rosją, a także presja polityczna ze strony Białorusi poprzez wykorzystywanie migrantów na jej granicach.

Na poziomie polityki zagranicznej UE chce rozpocząć większą obecność w regionie Indo-Pacyfiku i wzmocnić więzi z podobnie myślącymi sojusznikami, takimi jak Stany Zjednoczone i Ameryka Łacińska, w obliczu potęgi Chin.

W dziedzinie handlu Unia Europejska przyspieszyła w ostatnich miesiącach swoją politykę ochrony handlu i skuteczne wdrażanie zawartych przez nią umów o wolnym handlu, ale stara się zamknąć lub podpisać te, które zawiera z Chile, Meksykiem lub Mercosurem. (Brazylia, Argentyna, Urugwaj i Paragwaj).

Źródła wspólnotowe uważają za mało prawdopodobne, aby Mercosur mógł posunąć się naprzód wraz z francuską prezydencją w Unii Europejskiej w pierwszej połowie roku.

Energia i dmuchanie

Inne czynniki niepewności, które nawiedzają Unię Europejską, to stan energii, w którym cena gazu osiągnęła historycznie wysokie poziomy, jego automatyczne odzwierciedlenie w rachunkach za prąd konsumentów, rosną inne węglowodory, takie jak węgiel czy ropa naftowa oraz poglądy, że sytuacja będzie nadal są niższe w okresie zimowym. Co więcej, przywódcom europejskim nie udało się wypracować jasnej i zgodnej odpowiedzi na ten kryzys.

Ten kontekst, w połączeniu z wąskimi gardłami w niektórych sektorach w wyniku brutalnego spowolnienia gospodarczego koronawirusa i jego późniejszego przyspieszenia, pchnął w listopadzie inflację do 4,9% rok do roku w Unii Europejskiej, najwyższego od rekordów w miejsce.

Dane mocno ucierpiały z powodu niedoborów energii (+27,4%), ale w niektórych branżach również brakuje dostaw, albo dlatego, że potrzebują komponentów, które nie są dostępne na całym świecie, takich jak półprzewodniki, albo z powodu korków ulicznych. które opóźniają dostarczenie różnych danych wejściowych.

Równolegle Unia Europejska rozpoczęła prace legislacyjne mające na celu zmniejszenie emisji o 55% w 2030 r. w porównaniu z 1990 r. jako sposób na dekarbonizację gospodarki w połowie stulecia, debata, która będzie trwać przez lata i będzie mocno nagłośniona, zwłaszcza w możliwość oceny emisji dwutlenku węgla emitowanego podczas ogrzewania domów lub w transporcie drogowym.

ożywienie gospodarcze

Unia Europejska stoi przed zadaniem pomyślnego uruchomienia funduszu naprawczego o wartości 800 mld euro, za pomocą którego chce ożywić gospodarkę po pandemii i promować ekologiczne i cyfrowe transformacje.

Po zatwierdzeniu większości planów krajowych państwa członkowskie stają przed pierwszymi testami reform i inwestycji obiecanych Brukseli w 2022 r. w celu uwolnienia transz pomocy, co jest wyzwaniem bezprecedensowym w bloku.

Uruchomienie funduszu naprawczego zbiega się z momentem, w którym ożywienie gospodarcze zagrożone inflacją i obecnym załamaniem podaży, choć uważane za tymczasowe, budzi obawy w Brukseli ze względu na jego wpływ.

Do tego wszystkiego dochodzi wznowienie dyskusji o przyszłości reguł fiskalnych, które wyznaczają limity długu publicznego i deficytu, debaty, którą Komisja chce zakończyć przed końcem roku, ale która nadal dzieli kraje Południa. i Północ Unii Europejskiej.

zasady prawa

Wielkim wewnętrznym zagrożeniem demokratycznym w 2021 r., które utrzyma się w 2022 r., jest nieliberalny dryf Węgier i Polski, z zablokowanymi funduszami naprawczymi po pandemii, dopóki nie wycofają się z naruszeń zasad, na których opiera się związek. europejskich, takich jak niezawisłość sądownictwa czy niedyskryminacja.

Zakwestionowanie przez polski Sąd Najwyższy prymatu ustawodawstwa europejskiego czy węgierskich przepisów anty-LGTBIQ+ doprowadziło do zaostrzenia w tym roku restrykcji z Brukselą, która w 2022 r. będzie próbowała forsować swoje narzędzia do uzależnienia wydatków budżetowych od zgodności z wartościami europejskimi. w tych krajach; Nie mają jednak zamiaru opuszczać klubu społecznościowego. EFE

kot-rja-jaf-asa-lzu / rml

(zdjęcie) (wideo)

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe jest wyraźnie zabroniona, bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *