Unia Europejska zagroziła naciskaniem na dalsze sankcje wobec Białorusi, a Łukaszenka nie wykluczył rozmieszczenia wojsk rosyjskich na jej terytorium.

Aleksander Łukaszenko (fot. Europa Press)

Unia Europejska zagroziła w piątek nałożeniem nowych sankcji na Białoruś za wykorzystywanie migrantów i uchodźców jako narzędzia, którą Mińsk wysyła do granicy z Litwą, aby wjechać na terytorium europejskie.

W oświadczeniu w imieniu dwudziestu siedmiu, Wysoki Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell potępił wykorzystywanie migrantów przez reżim Aleksandra Łukaszenki do realizacji celów politycznych.. Wskazał, że „wykorzystywanie migrantów i uchodźców jest całkowicie niedopuszczalne”.

Z tego powodu blok europejski poinformował Mińsk, że przeanalizuje przepływ nielegalnych przejść z Białorusi i przeanalizuje ” Możliwość podjęcia środków ograniczających wobec osób odpowiedzialnych za przemyt migrantów.

Litwa donosiła Nielegalny przejazd imigrantów, zwłaszcza Irakijczyków z Białorusi, a do tej pory w tym roku ponad 3000 imigrantów zostało aresztowanych po nielegalnym wjeździe do kraju. W tym sensie oświadczenie Borrella potwierdza, że ​​Unia Europejska i 27 krajów będą zdecydowanie opowiadać się za skutecznym zarządzaniem migracją i ochroną granic zewnętrznych.

Josep Borrell, szef dyplomacji europejskiej (fot.: EFE)
Josep Borrell, szef dyplomacji europejskiej (fot.: EFE)

Osoby, które nie mają prawa przebywać w UE, muszą zostać deportowane. Unia Europejska i jej państwa członkowskie podejmą niezbędne działania, zgodnie z prawem międzynarodowym”. Tekst dwudziestu siedmiu został zebrany.

Zaangażowany Klub Społeczności Wyślij swoją pomoc państwom członkowskim, których to dotyczy, i pamiętaj, że klienci Frontexu są już rozmieszczeni w terenie w celu przeprowadzenia szybkiej interwencji. W oświadczeniu wskazano również, że kraje Unii Europejskiej będą działać na rzecz zwiększenia możliwości powrotów migrantów do ich krajów pochodzenia.

Posłowie hiszpańscy i polscy wzywają do uwolnienia więźniów politycznych

Parlamenty Hiszpania i Polska wezwały władze białoruskie do zaprzestania „represji” wobec społeczeństwa i „bezprawnych” aresztowań. Obywatele, aby uwolnić wszystkich „więźniów politycznych”, w tym członków mniejszości polskiej, otwierają wewnętrzny dialog i wzywają do nowych wyborów, aby zakończyć kryzys, który wybuchł w tym kraju.

Litewska straż graniczna zatrzymuje migrantów na granicy litewsko-białoruskiej w Calvia na Litwie (Zdj .: Reuters)
Litewska straż graniczna zatrzymuje migrantów na granicy litewsko-białoruskiej w Calvia na Litwie (Zdj .: Reuters)

Znajduje to odzwierciedlenie w konkluzjach uzgodnionych przez oba parlamenty w ramach W piątek we Wrocławiu odbyło się hiszpańsko-polskie Forum ParlamentarneTam przebywała hiszpańska delegacja na czele z prezydentem Kongresu Merchel Patet.

W ww. dokumencie opracowanym przez Agencję Europa Prasai Hiszpania i Polska przyznają, że „z niepokojem” śledzą niebezpieczną sytuację we wschodniej części Ukrainy i na Morzu Czarnym, Następnie potwierdzili swoje „niezachwiane” zobowiązanie do przestrzegania prawa międzynarodowego, odrzucili użycie siły w stosunkach międzypaństwowych i poparli integralność terytorialną Ukrainy, nie uznając aneksji Krymu.

Łukaszenka zagroził rozmieszczeniem sił rosyjskich

Prezydent Białorusi powiedział w piątek, że jest na to gotowy Zaproś wojska rosyjskie do kraju, jeśli takie działanie jest konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno Białorusi, jak i Rosji. Ale według Łukaszenki w tym czasie Nie ma takiej potrzeby.

Protestujący przeciwko białoruskiemu reżimowi (fot. EFE)
Protestujący przeciwko białoruskiemu reżimowi (fot. EFE)

W oświadczeniach sporządzonych przez państwową agencję prasową Beltai Łukaszenka podkreślił, że w zeszłym roku radził sobie z antyrządowymi protestami bez angażowania sił zbrojnych innych krajów, ale dodał, że w razie potrzeby nie zawaha się zaangażować sił rosyjskich.

Białoruś może się szybko rozprzestrzeniać 500 000 żołnierzy specjalnych, ale „jeśli to nie wystarczy, to wszystkie rosyjskie siły zbrojne zostaną sprowadzone”Łukaszenko powiedział, według Belta. „W razie potrzeby nie będziemy się wahać”.

rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow powiedział w piątek, że Moskwa nie otrzymała żadnego oficjalnego wniosku z Białorusi o rozmieszczenie wojsk, I że ruch „jest możliwy tylko po oficjalnej prośbie przywódców jednego kraju do przywódców innego kraju”.

Rosja i Białoruś utrzymują bliskie stosunki wojskowe i obronne. Dwie rosyjskie stacje radarowe komunikujące się z atomowymi okrętami podwodnymi znajdują się na Atlantyku, Indiach i części Oceanu Spokojnego na Białorusi. We wrześniu oba kraje byłego Związku Radzieckiego planują przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń wojskowych na dużą skalę.

Do niedawna Rząd Łukaszenki sprzeciwiał się próbom Moskwy rozszerzenia obecności wojskowej na Białorusi Odrzuciła prośby o otwarcie bazy lotniczej i rozmieszczenie większej liczby żołnierzy w kraju.

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko (Zdj .: Reuters)
Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko (Zdj .: Reuters)

Jednak w obliczu kryzysu politycznego, który wybuchł na Białorusi po reelekcji Łukaszenki na szóstą kadencję w sierpniu 2020 r., spotkała się ona z ogromnymi protestami. Rosja obiecała swoim sąsiadom wsparcie militarne i udzieliła pożyczki w wysokości 1,5 miliarda dolarów zmagającej się z trudnościami białoruskiej gospodarki.

Łukaszenka zmagał się z miesiącami protestów, które wybuchły wraz z ogłoszeniem jego zwycięstwa w wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 r., które opozycja i Zachód uznały za oszukańcze. Na demonstracje odpowiedziała masową rozprawą, podczas której ponad 35 000 osób zostało aresztowanych, a tysiące zostało pobitych przez policję.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły Wielokrotne sankcje wobec przywódców Białorusi i kluczowych sektorów jej gospodarki w następstwie kryzysu.

Białoruski analityk polityczny Valery Karpalevich powiedział do Powiązana prasa Wypowiedzi Łukaszenki w piątek były widoczną próbą zastraszenia Zachodu.

Po raz pierwszy zagroził rozmieszczeniem sił rosyjskich na Białorusi. Kreml nie spieszy się jednak ze wsparciem tych inicjatyw.

Łukaszenka oskarżył Zachód o próbę zorganizowania rewolucji w kraju, którym rządzi Żelazna pięść od dziesięcioleci i knucie zamachu stanu, a nawet naciski na Białoruś za pomocą sankcji. Jego przeciwnik w wyborach uciekł na Litwę, a władze litewskie twierdzą, że władze białoruskie zalewają litewskie granice imigrantami, aby wywierać presję na ten europejski kraj.

„Wygląda na to, że szukają naszych słabości. Uderzają głównie w sektory eksportowe białoruskiej gospodarki: petrochemiczny, maszynowy, potażowy itp. Ale głównym celem jest pozostawienie ludzi bez emerytur, pensji, zasiłków, edukacji, opieki medycznej i wywołanie niezadowolenia Białorusinów” – powiedział Łukaszenka.

Aleksander Łukaszenko (fot. Europa Press)
Aleksander Łukaszenko (fot. Europa Press)

Zapytaj prezydenta Białorusi Więcej działań przeciwko grupom praw człowieka w kraju, twierdząc, że stoją za nimi zagraniczni geniusze, i powiedział, że presja rządu na niezależne media będzie kontynuowana.

Wolność wypowiedzi, którą chronimy na mocy Konstytucji, stała się działalność ekstremistycznaŁukaszenko zadenuncjował, wzywając urzędników państwowych do ścisłego monitorowania wszystkich dziennikarzy i blogerów. Krytykowanie władz to jedno. Zawsze odpowiednio akceptowaliśmy krytykę… Inną rzeczą jest wezwanie do buntu i masakr tych, którzy nie popierają tych rzekomych rewolucyjnych i buntowniczych sentymentów”.

W ostatnich tygodniach Białoruskie władze zwiększyły presję na organizacje pozarządowe i niezależne media, dokonując ponad 200 nalotów na biura. Według Centrum Praw Człowieka Viasna tylko w tym miesiącu mieszkania dla aktywistów i dziennikarzy.

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy poinformowało, że w Mińsku i innych miastach kontynuowano w piątek naloty i aresztowania dziennikarzy.to jest. Na początku tego tygodnia władze uznały finansowany przez Polskę kanał Telewizji Biełsat za grupę ekstremistyczną.

Łącznie 28 białoruskich dziennikarzy pozostaje w areszcie oczekując na proces lub odbywający karę. W czwartek grupy dziennikarzy zażądały od władz pilnej pomocy medycznej ważnemu dziennikarzowi, który znajduje się w areszcie prewencyjnym.

(z informacjami z AP i Europa Press)

Czytaj:

Niebezpieczna strategia białoruskiej dyktatury zemsty na Europie
Reżim Aleksandra Łukaszenki aresztował kilku dziennikarzy na Białorusi
Białoruska dyktatura zdemontowała co najmniej 56 organizacji pozarządowych
Białoruski reżim zarządził zamknięcie około 40 organizacji pozarządowych i obiecał kontynuować „czyszczenie”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *