UNICEF i Ministerstwo Zdrowia Publicznego Kuby świętują Światowy Tydzień Karmienia Piersią 2022

UNICEF i Ministerstwo Zdrowia Publicznego Kuby świętują Światowy Tydzień Karmienia Piersią 2022

Hawana, 4 sierpnia 2022 r. – Biuro Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) i Ministerstwa Zdrowia Publicznego (MINSAP) na Kubie obchodzi od 1 do 7 sierpnia Światowy Tydzień Karmienia Piersią, którego tematem w tym roku jest: „Promujmy karmienie piersią, wspierajmy i edukujmy ”.

W ramach tego dnia UNICEF towarzyszył Ministerstwu Zdrowia i Profilaktyki w warsztatach pt. ​​„Odżywianie: Karmienie piersią i bankowanie mleka ludzkiego, kontekst i wpływ COVID-19”, które zgromadziły specjalistów z banków mleka kobiecego, pediatrów i neonatologów z wszystkie okręgi kraju i gmina Island No special joventud.

Podczas konferencji inauguracyjnej dr Odaliz Rodriguez Martinez, dyrektor programu Every Child Lives and Thrives, UNICEF Cuba, stwierdziła, że ​​w świecie dotkniętym koronawirusem rządy, systemy opieki zdrowotnej, miejsca pracy i społeczności muszą być informowane, edukowane i wzmacniane, aby wzmocnić swoje zdolność do zapewnienia i utrzymania środowiska przyjaznego dla karmienia piersią dla rodzin w świecie po pandemii.

W swojej prezentacji dr Rodriguez podzieliła się głównymi ustaleniami badania klastrów wielu wskaźników z 2019 r. Badanie wykazało na Kubie, że wyłączne karmienie piersią przed szóstym miesiącem życia zachowuje się w 40,9%, mniej niż 50%. Minimalny poziom ustalony przez Światową Organizację Zdrowia jako pozytywny (kto jest kim).

Ponadto badanie wielowskaźnikowe wykazało, że:

 • Wczesne rozpoczęcie karmienia piersią (w pierwszym dniu życia): 92,5%
 • Odsetek dzieci karmionych piersią po raz pierwszy w ciągu pierwszej godziny: 64,1%
 • Przeważające karmienie piersią przed 6 miesiącem: 54,3%
 • Ciągłe karmienie piersią do pierwszego roku: 35,3%.
 • Ciągłe karmienie piersią do 2 roku życia: 19,2%
 • Karmienie piersią odpowiednie do wieku (odsetek dzieci w wieku 0-23 miesięcy, które poprzedniego dnia były prawidłowo karmione): 34,9%
 • Karmienie butelką (odsetek dzieci w wieku 0-23 miesięcy, które poprzedniego dnia były karmione butelką): 72,2%

Aby poprawić te wskaźniki, UNICEF Kuba wdraża różne działania mające na celu wzmocnienie zdolności technicznych i instytucjonalnych poprzez:

 • Wspieranie tworzenia i uruchamiania usługi Human Milk Bank.
 • Promuj, zachęcaj i chroń praktykę karmienia piersią poprzez działania informacyjne, komunikacyjne i edukacyjne za pośrednictwem różnych kanałów, w tym platform cyfrowych.
 • Uruchom inicjatywę Szpital Przyjazny Matce i Dziecku.
 • Wspieranie jakości doradztwa opiekuńczego.
 • Wsparcie badań nad stanem odżywienia kobiet w ciąży, dzieci i młodzieży.

Dr Rodriguez stwierdził, że ważne jest, aby opowiadać się za większym wsparciem dla matek karmiących piersią (rodziny, zakłady pracy i ośrodki zdrowia oraz społeczności), aby wydłużyć czas karmienia piersią. Niezbędne jest również wzmocnienie zdolności do terminowego wprowadzania żywności do diety dziewcząt i chłopców, począwszy od szóstego miesiąca życia, przy jednoczesnym kontynuowaniu pracy edukacyjnej z pracownikami służby zdrowia, rodzinami i społecznościami w zakresie przewodników żywieniowych dla kobiet w ciąży i chłopców. Matki karmiące i przewodnik żywieniowy dla kubańskich dziewcząt i chłopców do drugiego roku życia.

Dr Pablo Roque Peña, przewodniczący Komitetu Karmienia Piersią MINSAP i Banku Mleka Kobiecego, ostrzegł na swojej konferencji inauguracyjnej na temat Ustawy o zamiennikach mleka matki przed deficytami kultury karmienia piersią na Kubie, zarówno u matki, rodziny, jak i społeczności. jako pracownicy służby zdrowia.

Wśród innych czynników ryzyka i barier we wdrażaniu karmienia piersią na Kubie, dr Roque zauważył spadek edukacji w zakresie karmienia piersią wśród pracowników służby zdrowia.

Drugiego dnia warsztatów dr Maria Cecilia Santana przedstawiła podsumowanie wizyt terenowych będących częścią procesu oceny banku mleka kobiecego, przeprowadzonych przez grupę zewnętrznych asesorów z National School of Health (ENSAP).

Ponadto dr Rock podzielił się najważniejszymi odkryciami 14 banków mleka kobiecego działających na Kubie i ich wpływem na zachorowalność i śmiertelność niemowląt. W innym punkcie sesji dr Osiris Intento Gracias przedstawił badanie dotyczące karmienia i karmienia noworodków o bardzo niskiej masie urodzeniowej.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *