UNICEF ostrzega przed poważnym kryzysem żywnościowym w Strefie Gazy

UNICEF ostrzega przed poważnym kryzysem żywnościowym w Strefie Gazy

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) podkreślił w wydanym tutaj oświadczeniu, że co najmniej 10 000 z nich w nadchodzących tygodniach ucierpi na najbardziej zagrażającą życiu formę niedożywienia, znaną jako poważne wyniszczenie, i będzie potrzebować żywności terapeutycznej.

Fundacja przytoczyła dane z raportu przygotowanego przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowy Program Żywnościowy, potwierdzające wyniszczający obraz wywołany kryzysem w Gazie.

UNICEF podkreślił, że Klasyfikacja Faz Zintegrowanego Bezpieczeństwa Żywnościowego ostrzega świat przed wysokim ryzykiem głodu w tym sektorze, które wzrasta z każdym dniem, jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie.

W tym kontekście podkreślił, że jedna na cztery rodziny w enklawie przybrzeżnej, co oznacza ponad pół miliona ludzi, stoi w obliczu katastrofalnego poziomu ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego, co stanowi najwyższy poziom gotowości.

„Te katastrofalne, spowodowane przez człowieka warunki, przewidywalne i możliwe do uniknięcia, oznaczają, że dzieci i rodziny w Strefie Gazy stoją obecnie w obliczu przemocy z powietrza i ubóstwa na ziemi” – ostrzegł.

„Krótko mówiąc, oznacza to, że ryzyko głodu dla wielu rodzin jest już realne” – dodał.

Fundusz stwierdził, że zagrożenie to pojawia się w momencie, gdy systemy żywnościowe i zdrowotne w regionie stoją w obliczu całkowitego załamania.

Podkreślił, że ponad 80 procent małych dzieci cierpi na dotkliwe ubóstwo żywnościowe, a ponad dwie trzecie szpitali nie funkcjonuje już z powodu braku paliwa, wody i niezbędnych środków medycznych lub z powodu katastrofalnych zniszczeń w wyniku ataków.

„Jesteśmy również szczególnie zaniepokojeni żywieniem ponad 155 000 kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, a także ponad 135 000 dzieci poniżej drugiego roku życia, biorąc pod uwagę ich szczególne potrzeby żywieniowe” – dodał.

M/Rob

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *