Upokorzenie Stanów Zjednoczonych na Szczycie Ameryk | Najważniejsze wiadomości i analizy w Ameryce Łacińskiej | Dr..

Upokorzenie Stanów Zjednoczonych na Szczycie Ameryk |  Najważniejsze wiadomości i analizy w Ameryce Łacińskiej |  Dr..

Szczyt Ameryk jest zwykle jednym z najważniejszych spotkań dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Spotkanie odbywające się co trzy lata, którego celem jest zgromadzenie wszystkich krajów, od Ameryki Północnej po Amerykę Południową i Karaiby.

Na ostatnim szczycie w Limie obecnych było 34 głów państw, tyle samo na pierwszym w tym formacie, który odbył się w Miami w 1994 roku. W Los Angeles wzięły udział tylko 23 państwa, niektóre bez głów. Jest to kraj, który wcześniej był pionierem w regionie.

duże hrabstwo

Szczyt ten zostanie zapamiętany jako największa fala bojkotów ze strony głów państw w regionie.

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador odwołał spotkanie, ponieważ nie zgodził się nie zapraszać krajów takich jak Nikaragua, Wenezuela i Kuba. Kuba była obecna na ostatnim szczycie w Limie. Do tego dochodzą inne odwołania, zwłaszcza z krajów Ameryki Środkowej, które odgrywają ważną rolę dla Stanów Zjednoczonych w zakresie imigracji. To wyraźny sygnał dla Stanów Zjednoczonych, które wyraźnie tracą wpływy w regionie i teraz usilnie starają się odzyskać wagę.

Carolina Shimoy jest korespondentką DW Washington.

Carolina Shimoy jest korespondentką DW Washington.

Wysiłek był jasny: prezydent Joe Biden uczestniczył w szczycie każdego dnia, podobnie jak wiceprezydent Kamala Harris. Gubernator Kalifornii i przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi były czasami obecne. Ale wysiłek przyszedł w złym momencie. Teraz może być za późno, by ocalić jedność w spolaryzowanym regionie.

utrata wpływów

Za byłego prezydenta Donalda Trumpa Ameryka Łacińska i Karaiby były w dużej mierze ignorowane. Imigranci z okolic mieszkający w Stanach Zjednoczonych byli praktycznie poniżani. W tym czasie wiele rządów Ameryki Łacińskiej zawarło nowe sojusze, na przykład z Chinami, ale także z Rosją i Turcją.

Jej prezes Recep Tayyip Erdogan przyjął w styczniu w Ankarze prezydenta Salwadoru Najiba Bukele. Podpisano umowy o współpracy gospodarczej, wymianie akademickiej oraz współpracy w dziedzinie technologii. Bukele, który nie uczestniczył w szczycie w Los Angeles, z dumą ogłosił, że handel z Turcją wzrósł w ciągu roku o 80 proc.

Chiny są również bardzo obecne w Ameryce Środkowej i Południowej, mając podpisane kontrakty z wieloma krajami na duże projekty infrastrukturalne, takie jak porty w Salwadorze i Panamie czy stadion w Nikaragui. Z kolei Rosja coraz bardziej rozwija stosunki gospodarcze z Peru, Wenezuelą i Brazylią w sektorze wojskowym.

Strażnicy próbują przechwycić migrantów na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Strażnicy próbują przechwycić migrantów na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Czy możliwy jest nowy początek?

Być może Stany Zjednoczone mogą dalej nawiązywać przyjaźnie w regionie, ale w tym celu obecna administracja USA musi się tym zająć na stałe, a nie tylko werbalnie, jak to zrobiła na tym szczycie.

Głównym tematem szczytu była imigracja, kwestia szczególnie ważna dla Stanów Zjednoczonych w roku wyborczym. Rozmowy o wzmocnionej współpracy gospodarczej lub polityce klimatycznej i energii odnawialnej są prowadzone we własnym interesie Waszyngtonu: celem jest skłonienie krajów do współpracy w ograniczaniu napływu imigracji do Stanów Zjednoczonych, co jest czysto egoistyczną troską tego kraju. Biden powinien odwiedzać kraje regionu, spotykać się z głowami państw i rozmawiać o wspólnych działaniach i porozumieniach, które przynoszą korzyści całemu regionowi.

Nie ulega wątpliwości, że polityka USA wobec Ameryki Łacińskiej również w przeszłości kierowała się własnymi interesami, ale wówczas nie było alternatywnych partnerów dla krajów regionu.

Kontynent jest teraz bardziej podzielony niż kiedykolwiek, a globalizacja pozwoliła innym rządom dotrzeć do krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów bez narzucania warunków demokratycznych. Wyciągniętą rękę, którą coraz chętniej ściska wielu szefów rządów w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

(gg/ers)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *