Urzędnik wspiera Pinerę przed śledztwem prowadzonym przez Pandora Papers

Etiopia krytykuje „ingerencję” krajów arabskich w spór o tamę na Nilu
Ta treść została opublikowana 09 października 2021 – 16:01

Santiago de Chile, 9 października (EFE). Liderzy czterech partii politycznych tworzących oficjalną koalicję Chile Vamos w sobotę poparli prezydenta kraju Sebastiana Pinerę w obliczu wszczętego przeciwko niemu śledztwa karnego w związku z rzekomymi zarzutami. W papierach Pandory wykryto nieprawidłowości.

Przedstawiciele Autonomicznej Unii Demokratycznej (UDI), Narodowej Odnowy (RN), Ewolucji Politycznej (Evópoli) i Regionalnej Demokratycznej Partii Autonomicznej (PRI) odbyli spotkanie z Piñerą w siedzibie rządu Palacio de La Moneda, aby dowiedzieć się więcej o pierwszym tło sprawy.

Na zakończenie spotkania przewodniczący Frontu Narodowego Francisco Chahuan wypowiedział się w prasie na temat „sygnału poparcia” dla prezydenta przez koalicję.

Chilijskie biuro prokuratora generalnego ogłosiło w piątek wszczęcie dochodzenia w sprawie możliwego przekupstwa, przekupstwa i przestępstw podatkowych rzekomo popełnionych przez Pinerę, gdy został sprzedany w 2010 roku za udział w ogromnym projekcie wydobywczym zwanym Minera Dominga.

Umowa zawierała klauzulę płatności powiązaną z polityką środowiskową i została wdrożona w raju podatkowym na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych wkrótce po tym, jak Pinera rozpoczął swoją pierwszą kadencję (2010-2014), według Bandura Papers, publikacji opublikowanej w ubiegłą niedzielę, stanowisko Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), we współpracy z chilijskimi mediami CIPER i LaBot.

Fakty zostały zbadane przez chilijski wymiar sprawiedliwości w 2017 r. i sprawa została odrzucona, ale prokurator Jorge Abbott utrzymuje, że to, co zostało ujawnione w dokumentach Bandury, nie zostało uwzględnione wśród badanych w tym czasie.

„Mieliśmy rozmowę (z Piñerą), która potwierdziła to, co już wiemy o sprawie Dominga. Niezależnie od tego, co pojawiło się w tych dniach w tak wielu fajerwerkach, potwierdziliśmy, że te sytuacje były znane w 2017 roku, które zostały zbadane” – powiedział prezes UDI Javier Macaya powiedział dziennikarzom.

Przeciwko Pinerze jest też zarzut konstytucyjny (dymisja), że opozycja przygotowuje się w Kongresie i może to zakończyć się jego dymisją i dyskwalifikacją z pełnienia funkcji publicznych.

W związku z tym Chahwan powiedział, że oszczerstwo jest „fajerwerkiem, który ma na celu uderzenie w chilijską demokrację” i że „argumenty przedstawione publicznie, potwierdzają, że nie ma nic nowego w tym, co sądy znaleziony.”

W piątek Pinera powiedział, że nie rozumie otwarcia tego śledztwa w sprawie faktów, które zostały już osądzone w 2017 roku i że jest „absolutnie przekonany”, że sędzia po raz kolejny ogłosi jego niewinność. EFE

rfg / c

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *