Pandemia osłabiła zdolność ekonomiczną niektórych rodzin, szczególnie tych najbardziej bezbronnych, a kryzys inflacyjny, który rozpoczął się w 2021 r., największy od czterech dekad, spowodował kryzys. Utrata siły nabywczej ogólny Bo płace nie rosły w tym samym tempie co ceny. Przeniosło się to nieodwracalnie na konsumpcję, pogłębiając przepaść istniejącą od początku Wielkiej Recesji pomiędzy Hiszpanią a Unią Europejską.
Według danych opublikowanych we wtorek przez Eurostat, Europejski Urząd Statystyczny,… Spożycie indywidualne na osobę (AIC) wyrażone w sile nabywczej (pp) nie odnotowują w Hiszpanii odbicia w porównaniu ze średnią UE i są niższe od tych odnotowanych w 2019 r., przed pandemią. Wskaźnik spożycia na mieszkańca „To może być bardziej przydatne” Według Eurostatu PKB na mieszkańca „Aby porównać względny dobrobyt konsumentów w różnych krajach”, na warunkach Obejmuje wszystkie towary i usługi faktycznie konsumowane przez gospodarstwa domowe, niezależnie od tego, czy są przez nie nabywane bezpośrednio, czy dostarczane przez instytucje non-profit i rząd do indywidualnego spożycia (na przykład usługi zdrowotne i edukacyjne).
Dane odzwierciedlają poziom spożycia na mieszkańca w Hiszpanii 85 stron W porównaniu do średniej dla 27 krajów Unii Europejskiej. Liczba ta jest równa liczbie z 2021 r. i jest o jeden punkt większa od liczby z 2020 r., co jest najgorszą liczbą w historycznym szeregu Hiszpanii, ale jest Cztery punkty mniej niż w 2019 roku, kiedy spożycie w Hiszpanii na mieszkańca wyniosło 91 punktów procentowych w porównaniu ze średnią UE. Według najnowszych dostępnych danych z Badania Budżetów Gospodarstw Domowych (EPF) prowadzonego przez Narodowy Instytut Statystyki, spożycie indywidualne w 2019 r. wyniosło 18 400 euro rocznie, podczas gdy w 2021 r. wyniosło zaledwie 17 100 euro.
Hiszpania stopniowo spada w rankingach spożycia na mieszkańca, umożliwiając w 2022 r. niepokój w krajach, które w przeszłości radziły sobie znacznie gorzej i weszły w UE w XXI wiek, takich jak Hiszpania. Polska, Słowenia i Rumunia. Żaden z tych trzech stanów nie osiąga obecnie średniej 27, zdobywając odpowiednio 86, 90 i 88 punktów, ale są one lepsze w porównaniu z 2019 rokiem.
Kraj zajmuje obecnie 17. miejsce na 27 krajów w rankingach, choć w latach bańki na rynku nieruchomości znajdował się w pierwszej piętnastce. W rzeczywistości, W latach 2001–2008 Hiszpania osiągnęła średnią europejską w zakresie spożycia na mieszkańca Albo nawet było powyżej. Według funduszu nadzwyczajnego w tych latach osiągnięto maksymalne spożycie na mieszkańca i nie udało się go odzyskać w 2019 r., w którym kształtowało się na poziomie z lat 2011–2012.
Bank Hiszpanii ostrzegł już w swoim rocznym raporcie opublikowanym w maju o utrzymującej się przepaści pomiędzy Hiszpanią a Europą w strefie euro PKB na mieszkańca, Indeks jest silnie powiązany z konsumpcją gospodarstw domowych, będąc jednym z jego głównych składników. Z analizy hiszpańskiego nadzoru bankowego wynika, że PKB na mieszkańca Hiszpania była w 2022 r. niższa o 17% od średniej UE, co stanowi historycznie istniejącą różnicę, która znacznie wzrosła po pandemii, co spowodowało, że proces konwergencji został raczej odwrócony niż przyspieszony.
Aby przezwyciężyć tę lukę, Fundacja proponuje, aby oprócz utrzymania zrównoważonego w czasie i zrównoważonego u źródeł wzrostu gospodarczego, Zmniejsza się bezrobocie strukturalne I Zwiększ produktywnośćoczekując na sprawy związane z tą i innymi radami legislacyjnymi.
Konsumpcja gospodarstw domowych spadła w ostatnim kwartale 2022 r. i w pierwszym kwartale 2023 r. w ujęciu krajowym, odejmując od PKB 0,8 pkt. proc. na skutek popytu krajowego w pierwszych trzech miesiącach roku. Ten element będzie się poprawiał przez cały 2023 r. dzięki zatrudnianiu i Oczekiwania wynikające z uzyskania stałej pracychoć ożywienie konsumpcji nastąpi już w 2024 r.
Według opublikowanych w poniedziałek przez Bank Hiszpanii prognoz makroekonomicznych oraz prognoz rządu zawartych w programie stabilizacji, Konsumpcja prywatna spowoduje spadek PKB w przyszłym roku Ze względu na wyczerpywanie się popytu zewnętrznego. Według hiszpańskiej Komisji Nadzoru Bankowego wkład popytu wewnętrznego w 2024 r. w PKB wyniesie 2,8%, co jest zgodne z prognozami rządu, które przewidują wkład na poziomie 2,9%.
Z tego powodu konieczne będzie, oprócz zatrudnienia, podwyżki wynagrodzeń, które pozwolą nam zyskać siłę nabywczą. Po raz pierwszy od dwóch lat, Najnowsze dane Z kwartalnego badania kosztów pracy INE, odnoszącego się do I kwartału 2023 r., wynika, że Wskazuje na większą poprawę kosztów wynagrodzeń (6% rocznie) FCeny w Unii Europejskiej (5,1% w tym samym okresie). Podpisane niedawno porozumienie V AENC między pracodawcami a związkami zawodowymi również przyczyni się do stworzenia klimatu przywracania siły nabywczej dzięki zalecanej podwyżce wynagrodzeń o 4% w 2023 r. i 3% w latach 2024 i 2025, a także klauzuli rewizyjnej o 1% w związku z inflacją . .
Czytaj:
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”