Volker Türk: „Jeśli istnieje jedno przesłanie, jest nim centralne znaczenie praw człowieka”.

Volker Türk: „Jeśli istnieje jedno przesłanie, jest nim centralne znaczenie praw człowieka”.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Türk porównuje prawa człowieka do przepisów ruchu drogowego: „One istnieją, w przeciwnym razie ludzie by się popełnili. Dlatego Powszechna Deklaracja Praw Człowieka jest tak ważna”. Ilustracja: Helen James/swissinfo.ch

Kto mógł przygotować Volkera Türka, obecnego Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, na chrzest bojowy w pierwszym roku jego urzędowania?

Ta treść została opublikowana 16 grudnia 2023 r. o godzinie 09:00


Kiedy w zeszłym roku Volker Türk ubiegał się o to stanowisko, Rosja najechała już Ukrainę, talibowie uciskali kobiety w Afganistanie, a świat wychodził z pandemii, która bardzo wyraźnie pokazała, jak bardzo nierówności wciąż dotykają naszą planetę.

Ale potem przyszła wojna w Sudanie, upadek brutalnych gangów na Haiti i wybuch wyniszczającego konfliktu na Bliskim Wschodzie.

uniwersalna Deklaracja Praw Człowieka

W roku 2023 przypada 75. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, pionierskiego zbioru zasad, który stał się najczęściej tłumaczonym dokumentem na świecie. Obecny Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Türk opisuje tę deklarację jako „dokument transformacyjny”. […] W odpowiedzi na katastrofalne wydarzenia II wojny światowej.”

Pierwszy komisarz ONZ, Ekwadorczyk José Ayala Lasso, objął urząd w 1994 r. Dlaczego jednak mianowanie kogoś trwało tak długo, gdy w 1948 r. opracowywano Powszechną Deklarację?

W naszym podcaście Inside Geneva przeprowadzono wywiady ze wszystkimi osobami, które zajmowały w ONZ najwyższe stanowisko w obronie praw człowieka (stanowisko czasami nazywane najtrudniejszym w ONZ), aby poznać ich doświadczenia, sukcesy i wyzwania. Oto linki do podcastu Inside Jennifer w języku angielskim: Navi PillayLink zewnętrznyMary RobinsonLink zewnętrznyMichelle BacheletLink zewnętrznyZaida Raada Al HusajnaLink zewnętrznyJose AyalaLink zewnętrzny I Volker TürkLink zewnętrzny

Koniec wkładania

Można zatem wybaczyć Państwu chęć przełożenia planu przeznaczenia części roku 2023 na obchody 75. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Wręcz przeciwnie, TurekLink zewnętrzny Wierzy, że w naszym pełnym przemocy świecie (obecnie na naszej planecie toczy się 55 konfliktów) ważniejsze niż kiedykolwiek jest pamiętanie o naszych założycielskich zasadach.

Nigdy więcej

Turk jest Austriakiem i jak wielu przedstawicieli jego pokolenia (urodzony w 1960 r.) dorastał ze świadomością przeszłości swojego kraju. Jak twierdzi, ze względu na okrucieństwa Austrii podczas II wojny światowej ważne było dla niego zadanie pytania: „No cóż, co musi się wydarzyć na tym świecie, abyśmy znaleźli się w takiej sytuacji, która nigdy się nie powtórzy?”

Uważa, że ​​kluczem jest powszechna deklaracja. Trzyma nawet podniszczony egzemplarz, który dostał od nauczyciela szkoły średniej ponad 40 lat temu, na swoim biurku w siedzibie ONZ ds. praw człowieka.

Spędził wiele lat w Wysokim Komisarzu Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, co pozwoliło mu zrozumieć, że często ludzie uciekają z powodu łamania ich praw człowieka. Chciałem być „po drugiej stronie” i spróbować więcej pracować nad zapobieganiem.

Dlatego w przeciwieństwie do wielu swoich poprzedników nie wahał się, gdy zaproponowano mu to stanowisko.

Jaki jest powód do świętowania?

Ale teraz, kiedy już w tym uczestniczysz, czy naprawdę myślisz, że jest coś wartego świętowania? Czy jest ktoś, komu zależy na prawach człowieka? Türk niedawno udał się na Bliski Wschód i bez ogródek potępił zarówno Hamas, jak i Izrael za, jak to określił, zbrodnie wojenne.

Teraz mówi, że chciałby myśleć o tym roku nie jako o święcie, ale jako o pamięci i, miejmy nadzieję, o nowym zobowiązaniu. Używa nieco oklepanej analogii, aby przypomnieć nam, dlaczego nasze podstawowe standardy, takie jak Powszechna Deklaracja, są tak potrzebne.

„Mamy zasady ruchu drogowego” – wyjaśnia. „I istnieją, bo inaczej ludzie by zginęli. To samo dzieje się w dziedzinie praw człowieka, dlatego tak ważna jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. „

Trzymajmy się więc tej idei: dobrym pomysłem jest posiadanie przepisów prawnych zakazujących rzeczy, które mogą nas zabić, w tym praw międzynarodowych, które mogą nas ograniczać, gdy mamy ochotę stać się wzajemnymi zabójcami.

Türk uważa również, że rok 2023 powinien być czasem uznania, że ​​umieszczenie praw człowieka w centrum naszego życia, a nie tylko miła refleksja, gdy coś pójdzie nie tak, może być naszym zbawieniem.

„Nie możemy pozwolić sobie na pozostawanie w teraźniejszości” – mówi. „Musimy wyciągać wnioski z naszych kryzysów… Mam nadzieję, że jeśli będzie jakieś przesłanie do przekazania, będzie to przesłanie dotyczące centralnego znaczenia praw człowieka. ”

Adaptacja z angielskiego na hiszpański: Patricia Islas

Według standardów JTI

Według standardów JTI

Pokaż więcej: SWI swissinfo.ch, certyfikowane przez JTI

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *