Vucic potępia niedzielne wybory w północnym Kosowie jako „przerażający dzień…

Madryt, 21 (Europe Press)

Prezydent Serbii Aleksandar Vucic nazwał „strasznym dniem dla demokracji” i „chwilą hańby” dla Europy przeprowadzenie w najbliższą niedzielę wyborów lokalnych w północnym Kosowie i nazwał wiodącą partię kosowskiej większości. Społeczność serbska w regionie, Lista Serbia, ogłosi wycofanie się z instytucji.

Lista Serbii, aw praktyce kosowscy Serbowie ogłosili bojkot tych wyborów, w nowym epizodzie eskalacji napięcia, którego sceną jest północne Kosowo od połowy ubiegłego roku, naznaczonego kryzysem rejestracji i gwarancji. Następnie wzniesiono barykady przeciwko rządowi Kosowa w proteście przeciwko temu, co Belgrad określa mianem prześladowań ze strony sił bezpieczeństwa i instytucji Kosowa, gdzie kosowscy Albańczycy stanowią większość.

„Niedziela będzie dniem hańby dla Europy i świata” – zadeklarował Vučić, który ponownie zażądał natychmiastowego ogłoszenia północnego Kosowa jako tzw. między Serbią a Kosowem pod auspicjami Unii Europejskiej.

Premier Kosowa Albin Kurti wezwał wszystkich uprawnionych obywateli czterech gmin tworzących północne Kosowo do wyjścia i głosowania w geście pojednawczym, który został zignorowany przez przedstawicieli kosowskich Serbów.

W rzeczywistości serbski prezydent rozumie, że wybory lokalne doprowadzą jedynie do umieszczenia kosowskich Albańczyków na czele instytucji północnego Kosowa, co byłoby „prawdziwym aktem okupacji, którego kosowscy Serbowie nie zaakceptują”.

Jednak prezydent zaapelował do kosowskich Serbów, by zachowali spokój i „wyłącznie okazywali pogardę” podczas wyborów lub, jak je nazwał, „najbardziej haniebnych wyborów, jakie Europa kiedykolwiek znała”, w oświadczeniach opracowanych przez B92 Series.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *