Pod hasłem „Promowanie harmonii między ludźmi i przyrodą oraz dzielenie się owocami współpracy i rozwoju” w forum uczestniczyli przedstawiciele ponad 40 krajów, regionów i organizacji międzynarodowych z Tybetańskiego Regionu Autonomicznego w południowo-zachodnich Chinach.
Wang zauważył, że kraje otaczające Himalaje są ze sobą powiązane geograficznie, mają podobne kultury i mają wspólne przeznaczenie, dlatego zasugerował, aby w regionie panowała wzajemny szacunek i zaufanie.
Zdaniem ministra dyplomatycznego azjatycki gigant odgrywa ważną rolę w promowaniu stabilności gospodarczej, rozwoju społecznego i ochrony środowiska w regionie Tybetu.
Minister spraw zagranicznych wezwał do podjęcia wysiłków na rzecz zacieśnienia współpracy w dziedzinie ochrony środowiska oraz poprawy komunikacji kulturalnej i wymiany między narodami.
Według telewizji przemysłowej Wang spotkał się ze swoimi odpowiednikami z Pakistanu, Jalilem Abbasem Gilanim i Amirem Khanem Muttaqi z Afganistanu.
Rozmawiał także z wiceprzewodniczącą Zgromadzenia Narodowego Nepalu Urmilą Aryal i wicepremierem Mongolii Sinpoyanem Amarsikhanem.
Wang powiedział, że Chiny witają przyjaciół z całego świata, którzy odwiedzają Tybet i na własne oczy mogą zobaczyć wielkie osiągnięcia w rozwoju gospodarczym i społecznym Tybetu, szczęśliwe życie ludzi ze wszystkich grup etnicznych oraz silne dziedzictwo i ochronę kultury tybetańskiej. Agencja opublikowała.
„Fakty wykażą, że kłamstwa na temat Tybetu wymyślone przez niektóre mocarstwa zachodnie z powodu uprzedzeń ideologicznych są absolutnie nie do utrzymania i w obliczu faktów ulegną własnemu ciężarowi” – podkreślił.
Tybet jest jednym z pięciu autonomicznych regionów Chin i podobnie jak pozostałe regiony charakteryzuje się silną obecnością mniejszości etnicznej.
W regionie tym znajduje się najwyższa góra świata, Mount Everest, która graniczy z Nepalem i Chinami.
jha/idm
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”