W Donbasie rozpoczęła się nowa wojna

Mężczyzna próbuje przejść przez płomienie w rurociągu trafionym przez rosyjską artylerię w północnym Charkowie. Zdjęcie: Thomas Peter/Reuters

Ezeum ma długą pamięć o wojnie. Jest to 50-tysięczne miasto położone 120 kilometrów od Charkowa, drugiego miasta Ukrainy, nad brzegiem spokojnego Doniec. Była to osada Tatarów Krymskich od 1571 roku. Został zajęty przez Kozaków w 1668 roku. Podczas II wojny światowej Armia Czerwona zamieniła go w przyczółek do walki z nazistami. Zostali pokonani. Okupowany przez Niemców w latach 1942-1943. W 2014 roku, wraz z rosyjską inwazją i powstaniem separatystycznych enklaw w Ługańsku i Doniecku, ponownie stał się ośrodkiem zaciekłych walk między armią prorosyjską a armią ukraińską.

przez Izyum Przebiega strategiczną drogą E40 łączącą Ługańsk ze Słowiańskiem i Charkowem. Ktokolwiek kontroluje miasto, uzyska bezpośredni dostęp do dwóch pozostałych frontów wojennych. Siły rosyjskie od miesiąca walczą o jego zajęcie. W tym tygodniu pojawiły się doniesienia, że ​​Rosjanie dotarli do serca miasta i przejęli siedzibę samorządu. Ale zastępca burmistrza Wołodymyr Matsukin, który schronił się na jednym z przedmieść, potwierdził na swoim kanale Telegram, że Nadal jest w rękach ukraińskich. Ale miasto zamieniło się w ruiny i skręcone żelazo Przez trzy tygodnie nie było cywilizacji. Miasto zostało celowo zniszczone.” Napisał.

Aby zakończyć opór Izyum i ruszyć w stronę jackpota w Charkowie, Rosjanie potrzebują nowych sił i krótszej linii zaopatrzenia. Z powodu tych problemów nie udało im się już zdobyć Kijowa, a teraz Władimira Putin chce zająć Donbas, by stworzyć własną wschodnią UkrainęBędą musieli stworzyć bezpieczne korytarze od granicy rosyjskiej, aby poprawić logistykę i morale żołnierzy, które wciąż jest bardzo niskie. Ukraińcy potrzebują ciężkiej broni do odparcia ich. W tej chwili nie. Losy Izyum są związane z losami Charkowa, a oba z ostatecznym wynikiem wojny.

Stany Zjednoczone i Europa dostarczyły Ukrainie dużą liczbę lekkiej i średniej broni, takiej jak oszczepy i pociski naramienne NLAW. Broń ta była instrumentalna w atakowaniu rosyjskich kolumn i niszczeniu czołgów. Jest przeznaczony do działań wojennych w miastach lub na terenie miasta. Obrona musi mieć bunkry i drogi ucieczki, do których nie może wejść ciężka artyleria wroga. Teraz do tej kampanii w Donbasie Ukraina potrzebuje innego rodzaju broni. Kilka tygodni temu prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał do zakupu samolotów bojowych S-300 i systemów rakietowychMontowane są z tyłu ciężarówek i mogą zestrzeliwać samoloty i drony. W jednym ze swoich dramatycznych przesłań, które wysyła co noc, powiedział: „Jeśli nie mamy ciężkiej broni, jak możemy się bronić?” Dali nam pociski. Daj nam samoloty! „

Jak dotąd Zachód odmawiał. Niektórzy analitycy wojskowi twierdzą, że ta broń nie pomoże Ukrainie tak bardzo, jak sądzi Zełenski. Ale główny powód Obawiają się w Waszyngtonie i Brukseli, że Putin uzna tę dostawę broni za ruch NATO w celu inwazji na Rosję”. I zareaguj, rozszerzając wojnę na inne kraje i używając broni chemicznej i nuklearnej. Ale bez samolotów i rakiet średniego zasięgu, Putin ma duże szanse na przejęcie połowy Ukrainy i umocnienie władzy w Rosji. Również dalsze popełnianie zbrodni wojennych, takich jak te, których jesteśmy świadkami w Irbinie, Buczy i wielu innych okupowanych miastach wokół Kijowa, bombardowanie Mariupola przeciwko szpitalom cywilnym i schronom lub masowe i przymusowe deportacje Ukraińców do niegościnnych regionów Rosji.

Jest to dylemat, który Zachód będzie musiał wkrótce rozwiązać. Jeśli przekaże broń, może rozwścieczyć Putina, który jest w stanie nacisnąć czerwony przycisk pocisków nuklearnych. Jeśli tego nie zrobi, Putinowi ujdzie na sucho i będzie o wiele silniejszy, że reszta świata pozostanie zakładnikiem jego kaprysów.pisał Frederic Kagan, ekspert wojskowy w American Enterprise Institute.

    System rakietowy S-300, który Słowacja chciałaby przekazać Ukrainie, gdyby NATO udzieliło jej gwarancji obrony na wypadek odwetu Putina.  (Archiwa)
System rakietowy S-300, który Słowacja chciałaby przekazać Ukrainie, gdyby NATO udzieliło jej gwarancji obrony na wypadek odwetu Putina. (Archiwa)

Wygląda na to, że co najmniej dwa kraje europejskie, leżące na granicy z Ukrainą, są skłonne dostarczyć część broni, której chce Zełenski. Słowacja, która posiada systemy rakietowe S-300, ogłosiła, że ​​jest gotowa wysłać je na UkrainęDopóki Polska zaproponowała dostawę samolotów bojowych MIG, co bardzo się przyda, ponieważ ukraińscy piloci są przyzwyczajeni do ich latania. Ale oba kraje chcą, aby transfery były częścią szerszego porozumienia obejmującego Stany Zjednoczone i NATO, aby nie narażać się na atak Rosji. Wiedzą, że Putin może wykorzystać sytuację do ataków na Warszawę i Bratysławę.

ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich Zachodniego Systemu Obrony Wojskowej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), Spotka się jutro w Brukseli, aby omówić możliwość udzielenia większej pomocy wojskowej Ukrainie. Prezydent USA Joe Biden otrzymuje ostre naciski ze strony klubu swojej partii, Demokratów i opozycji republikańskiej w Kongresie, aby Podejmować ryzyko i z większą determinacją pomagać ukraińskim siłom zbrojnym. Na razie Rada Bezpieczeństwa Białego Domu nadal odradza takie postępowanie. Ale Biden wie, że jego los jest w dużej mierze związany z tym, co dzieje się na Ukrainie i kiedy rozpocznie się jego kampania reelekcji, wszystko może się zmienić.

Biden bezpośrednio oskarżył Putina „Przestępca wojenny” Podkreślił, że rosyjski przywódca stanie przed międzynarodowym sądem w sprawie okrucieństw na Ukrainie. Europa również zmierza w tym kierunku. Niemcy i Francja wydalili 75 rosyjskich dyplomatów w ostatnich godzinach. Zwiększą się sankcje handlowe. „Unia Europejska całkowicie ograniczy zakup rosyjskiego węgla, który jest trzecim co do wielkości eksportem z tego kraju. „I nie sądzę, aby spowodowało to u Europejczyków o wiele większy ból głowy niż już mają z powodu przerwy w dostawie gazu” – napisała Matina Stevis-Gridnev w The Times of London. Waszyngton po raz kolejny uruchomi również drzwi obrotowe, które narzucił rosyjskiej gospodarce. Będzie prześladował producentów broni na całym świecie, aby nie dostarczać mu części, których potrzebuje Moskwa. Do naprawy uszkodzonych szafek. Skonfiskują rosyjskie fundusze rządowe zdeponowane w zagranicznych bankach, a nie tylko zamrozą je, jak poprzednio. „To by porzuciło Putina, któremu zabraknie twardej waluty na jakąkolwiek wymianę handlową poza Chinami”.Wyjaśnił Jeffrey Schott z Peterson Institute for International Economics.

Siły prorosyjskie strzelają z armaty z Doniecka, naprzeciw byłego Donbasu.  Tam właśnie rozegra się decydująca bitwa tej wojny.  EFE / Marcin Lecico.
Siły prorosyjskie strzelają z armaty z Doniecka, naprzeciw byłego Donbasu. Tam właśnie rozegra się decydująca bitwa tej wojny. EFE / Marcin Lecico.

Ale jak zauważył Nicholas Mulder, historyk z Cornell University: Sankcje rzadko wpływają na zachowanie na polu bitwy, a gdy się powiedzie, mogą nadejść za późno. „Wojny wygrywa się lub przegrywa na polach bitew iw komunikacji, a nie w bankach” – dodał.

Generał Mark Hertling, były dowódca sił USA w Europie, zgadza się z tą perspektywą. W długim wątku na Twitterze opisuje rosyjską strategię na nadchodzące dni: Będą kontynuować bombardowanie, dopóki umocnienia obronne w Mariupolu i Brindyańsku nie zostaną zniszczonena wschodzie, a także na już zajętych terenach wokół Chersoniu i Mikołajowa. W najbliższych tygodniach będą próbować przejąć Odessę bombardując ją z morza, Czego jeszcze nie zrobili. I będą miały dwa szczególnie mocne fronty, Jeden nad Charkowem, a drugi nad Dniepremgłówne miasto położone w geograficznym centrum Ukrainy.

Choć wszystko będzie zależało od tego, czy Rosjanie rozwiążą swoje poważne problemy logistyczne. Siły UR – wszelkiego rodzaju – poniosły niewyobrażalne straty. Niektóre szacunki mówią o 10-15%… Umieszczę to blisko 30-50% jednostek bojowych na froncieGenerał Hurtling napisał. brytyjski wywiad i ukraińskie Ministerstwo Obrony Liczbę strat rosyjskich szacuje się na ponad 18 000 żołnierzy, z czego 700 czołgów zostało zniszczonych lub zdobytych. Jako byłemu dowódcy dywizji czołgów te liczby są dla mnie niewyobrażalne”.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przewodniczy spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich, którzy dyskutują w Brukseli na temat dostarczenia ciężkiej broni potrzebnej Ukrainie do konfrontacji z Rosjanami w Donbasie.  Zdjęcie: Gonzalo Fuentes/Reuters.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przewodniczy spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich, którzy dyskutują w Brukseli na temat dostarczenia ciężkiej broni potrzebnej Ukrainie do konfrontacji z Rosjanami w Donbasie. Zdjęcie: Gonzalo Fuentes/Reuters.

Ostrzega, że ​​wycofanie wojsk z Kijowa i skoncentrowanie ich w Donbasie przez Putina nie daje natychmiastowej strategicznej przewagi na polu bitwy. To nie jest gra komputerowa. To nie jest hollywoodzki film. Oddziały nie opuszczają obszaru, aby natychmiast walczyć w innym obszarze. Przeniesienie całych pułków z Białorusi na Krym potrwa kilka tygodni, a jeśli dotrą, żołnierze ci będą musieli pozostać na tyłach, dopóki nie zmienią konfiguracji i przestawią się. Nie sądzę, żeby to było teraz możliwe”.

Generał Hertling uważa, że ​​siły ukraińskie nadal mają przewagę komparatywną i jeśli wyślą im potrzebną broń, a także wsparcie z powietrza, Mogą odciąć atak, uratować Dniepr i wypędzić Rosjan z ich granic. Oczywiście w tym celu nadal musieli stawiać opór w Izyum i uniemożliwić im przejęcie całej trasy E40. Charków mógł wytrzymać tygodniami, ale gdyby rosyjskie czołgi miały wyraźną drogę do Charkowa, Bombardowanie będzie piekielne.

Czytaj:

Infobae in Bucha: zwłoki na ulicach, ślad rosyjskiej masakry na każdym kroku i strach przed ocalałymi
Rozpaczliwa prośba Romana Abramowicza do jego hollywoodzkich przyjaciół o zapłacenie pracownikom

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.