W imię ziemi

W imię ziemi

W imię ziemi, nowe dzieło Dorothei Kobieli Welchman i Hugh Welchmana, polskich filmowców, którzy pięć lat temu filmem „Twój Vincent” zadziwili nas, ożywiając obrazy Van Gogha za pomocą wyszukanej techniki polegającej na ręcznym kolorowaniu scen wcześniej sfotografowanych w prawdziwej zabarwienie. Obsada po raz kolejny wykazała się wrażliwością i pomysłowością, kreując dramat wiejski, wykorzystując tę ​​samą technikę, inspirowaną powieścią noblisty W. S. Raymonta.

Film opowiada historię pięknej Jani, młodej kobiety ze skromnej rodziny, która zmuszona jest przez rodzinę do poślubienia bogatego rolnika, znacznie starszego od niej tyrańskiego właściciela ziemskiego. Jej smutny los w małym miasteczku na polskiej wsi, w którym mieszka, zdaje się być naznaczony faktem, że jest zakochana i utrzymuje sekretny romans z synem starca, którego musi poślubić.

Z biegiem czasu Jagna staje się ośrodkiem zazdrości i nienawiści wszystkich. Od tego czasu musi walczyć o utrzymanie swojej niezależności w miejscu naznaczonym plotkami i waśniami między żywymi, surowymi zasadami zaczerpniętymi z przesiąkniętej niezrozumieniem tradycji oraz głębokiego i trwałego patriarchatu.

Podobnie jak w 2018 roku, powraca para odpowiedzialna za reżyserię i scenariusz Kochany Vincentaby zadziwić nas wysokiej jakości produktem kinowym. W imię ziemi Najpierw został sfotografowany z aktorami w rzeczywistych lokalizacjach, a następnie namalowany w oleju, klatka po klatce, przez ponad stu artystów w pracowniach w Polsce, Serbii, Litwie i Ukrainie, czerpiąc inspiracje z różnych artystów i stylów malarskich, zwłaszcza przedimpresjonizmu , XX wieku. Koniec XIX i początek XX wieku.

Rezultatem jest zanurzenie nas w złożoną atmosferę powieści Rolnicyautorstwa polskiego pisarza Władysława S. Raymonda, laureata literackiej Nagrody Nobla w 1924 roku za szczegółowe opisy postaci i atmosfery życia wiejskiego swoich czasów.

Odnosząc się do tego, co skłoniło ją do podjęcia wyzwania, jakie niesie ze sobą ten film, Dorothea Kobiela, jego reżyserka i scenarzystka, komentuje: „Powieść przedstawia życie na wsi chłopskiej w Polsce, ale łatwo dojść do wniosku, że to, co jest opowiedziane, mogło wydarzyć się wszędzie. . Gdziekolwiek i kiedykolwiek. Co więcej, wydaje mi się, że poruszane przez niego kwestie są nadal aktualne, problemy, z którymi zmagamy się dzisiaj, ponieważ autor prześwietla kondycję człowieka: dobre i ciemne strony zwykłych ludzi, z którymi spotykamy się na co dzień. . Bardzo interesowało mnie podejście do problemu nierówności między mężczyznami i kobietami. Kobieta potępiona przez patriarchat i jego zasady, w którym kobiety zwracają się także przeciwko innym kobietom; molestowanie. Są to rzeczy, które niestety wciąż się zdarzają, więc przeniesienie tych problemów i tych ludzi na duży ekran może skłonić nas do zastanowienia się, czy i w jakim stopniu zmieniliśmy się przez ostatnie 120 lat.

Polska nominowana do Oscarów W imię ziemi Z pewnością jest to atrakcyjna propozycja o kobiecych pragnieniach, namiętnościach, rozdzieraniu tego, co stałe i walce ze społecznymi założeniami.

W imię ziemi

Reżyseria i scenariusz: Dorothea Kobiela Welchman, Hugh Welchman

W rolach głównych: Kamila Orzydowska, Robert Golaczyk, Mirosław Baca, Sonja Metelica.

Reżyser animacji: Pure Dominiac

Zdjęcia: Rudosław Ladczuk, Camille Polak, Simon Coriata

Muzyka: Łukasz Rostkowski

Redakcja: D. K. Welshman, Patricia Pirog, Miki Wessel

Dźwięk: Michał Jankowski

dramat

Polska, Serbia, Litwa/2023/114 minut

Filmy o Karmie

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *