W Nikaragui rozpoczęły się dni poświęcone poecie Rubénowi Darío

jornadas-dedicadas-al-poeta-ruben-dario-comenzaron-en-nicaragua

Działalność artystyczna, naukowa i edukacyjna upamiętnia 155. rocznicę urodzin dziennikarza i dyplomaty z kraju Ameryki Środkowej, 18 stycznia, a także fizyczne zniknięcie najbardziej skrajnego przedstawiciela literackiej nowoczesności, 6 lutego 1916 r.

Symbol propozycji kulturowych, Rubén, Sembri azul Intenso, nawiązuje do jego tomiku opowiadań i wierszy Azul, który jest uważany za jedną z najważniejszych książek w języku hiszpańskim i został po raz pierwszy opublikowany w Valparaíso w Chile 30 lipca 1888 roku. Z tekstami ujawnionymi przez prasę tego kraju w Ameryce Południowej.

W niedzielę 16 lutego spodziewają się wyborów Musa Dariana 2022, konkursu poświęconego wychwalaniu młodości, inteligencji i urody kobiet z Nikaragui, jak twierdzą organizatorzy inicjatyw związanych z autorką Canto a la Argentina i Other Poems.

We wtorek odbędzie się osiemnasta parada centralna i tradycyjna parada, a dwudziestego trzeciego parada konna Dariano poświęcona myślicielowi z Nikaragui, którego spuścizna obejmuje trzydzieści książek z poezji, prozy i autobiografii, a postacią jest symbol tożsamości narodowej i dumy.

«Dario ma ciekawą właściwość: możesz go kochać lub nienawidzić, ale nie możesz być wobec niego obojętny. Pisarze tamtych czasów nie uniknęli jego wpływów, ale skonfrontowali się z jego konwencjonalnym buntem lub czcią i przyłączyli się do jego obecnego nurtu” – ostrzegał naukowiec Francisco Bautista Prensa Latina.

Z jego książki Wieczne Bardo. Robin Dario. Uniwersalny mezoamerykański poeta Bautista określił intelektualistę jako „sukcesy biznesmena”, ponieważ za pośrednictwem nieszczęść kraju zaliczanego do jednej z partii kulturalnych i gospodarczych osiągnął swój największy szczyt w literaturze hiszpańskiej.

msm/dgh

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *