(EFE). – Policja Narodowa Nikaragui poinformowała we wtorek, że aresztowała ekonomistę Jose Adana Agori Chamorro, byłego szefa Najwyższej Rady ds. Projektów Specjalnych (COSEP), głównego pracodawcę Nikaragui, oraz liderkę opozycji Violetę Granerę.
Policja Narodowa poinformowała w oświadczeniu, że zarówno biznesmen, jak i działacz opozycji zostali aresztowani pod zarzutem „podżegania do zagranicznej ingerencji w sprawy wewnętrzne” i „żądania interwencji wojskowej” przeciwko rządowi kierowanemu przez Sandinistę Daniela Ortegę.
Pod tymi samymi przestępstwami policja aresztowana we wtorek Kandydaci na prezydenta Nikaragui przez opozycję Felix Maradiaga i Juan Sebastian Chamorro Garcia.
Więźniowie zostali oskarżeni o „podżeganie do zagranicznej ingerencji w sprawy wewnętrzne” i „żądanie interwencji wojskowej” przeciwko rządowi.
Policja potwierdziła, że Granera, która aspirowała do roli wiceprezydenta Nikaragui w wyborach w 2016 r. i należała do opozycyjnej Rady Politycznej Jedności Narodowej Niebiesko-Białej, „pozostaje w domu w areszcie policyjnym”.
Były prezes Cosipa został przeniesiony do więzień prewencyjnych Krajowej Dyrekcji Pomocy Sądowej w Managui.
„Oboje są przedmiotem dochodzenia w sprawie popełnienia czynów podważających niezależność, suwerenność i samostanowienie, podżegania do zagranicznej ingerencji w sprawy wewnętrzne, żądania interwencji wojskowej i wykorzystywania funduszy od obcych mocarstw do przeprowadzania aktów terrorystycznych i destabilizujących” – powiedziała policja. .
Dodał również, aby „proponować i zarządzać blokadami operacji gospodarczych, handlowych i finansowych przeciwko krajowi i jego instytucjom oraz żądać, gloryfikować i chwalić nałożenie sankcji na państwo nikaraguańskie i jego obywateli oraz szkodzić wyższym interesom naród.”
Opozycyjna organizacja „Sojusz Obywatelski” potępiła „porwanie” Aguirre, członka jej komitetu wykonawczego, i jego „bezprawne zatrzymanie”.
Tymczasem Rada Polityczna UNAB potwierdziła przeszukanie i aresztowanie jego domu w Granerze, który dzień wcześniej potępił gwałt na jego tożsamości w wywiadzie, który miał udzielić stacji w Miami w Stanach Zjednoczonych.
„Bądź ostrożny, ponieważ podsłuchy prowadzą do podszywania się pod nas (przeciwników)” – powiedział Granera w publicznej skardze.
„Bądź czujny, ponieważ podsłuchy prowadzą do podszywania się pod nas (przeciwników)” – powiedział Granera w publicznej skardze.
Policja, na czele której stoi zięć prezydenta Francisco Diaz, przetrzymuje czterech kandydatów na prezydenta w areszcie przez opozycję, aresztowanych w zeszłym tygodniu pod zarzutem różnych przestępstw.
Christiana Chamorro była pierwszą zatrzymaną w zeszłym tygodniuCórka byłej prezydent Violetty Barrios de Chamorro (1990-1997) i opozycjonista, który prawdopodobnie wygra wybory prezydenckie w listopadzie przyszłego roku, Drugi to Arturo Cruz, który był ambasadorem w Stanach Zjednoczonych dla rządu Ortegi w latach 2007-2009.
We wtorek policja aresztowała akademika Felixa Maradiagę, a następnie Juana Sebastiana Chamorro, który był wiceministrem finansów i kredytu publicznego oraz ministrem koordynacji i strategii w rządzie Enrique Bolañosa (2002-2007).
Te aresztowania otworzyły drogę do reelekcji prezydenta Ortegi, którego Stany Zjednoczone określały mianem „dyktatora” i który dziś wezwał resztę świata do traktowania go w ten sposób, z pięcioma miesiącami na iść do wyborów powszechnych.
„Samwolne zatrzymanie kandydata na prezydenta Felixa Maradiagi – trzeciego przywódcy opozycji zatrzymanego za 10 dni – niewątpliwie potwierdza, że Ortega jest dyktatorem. Społeczność międzynarodowa nie ma innego wyjścia, jak traktować go jako takiego” – powiedział podsekretarz stanu ds. Ameryki Łacińskiej. Julie Chung na Twitterze.
„Samwolne aresztowanie kandydata na prezydenta Felixa Maradiagi bez wątpienia potwierdza, że Ortega jest dyktatorem. Społeczność międzynarodowa nie ma innego wyjścia, jak traktować go jako takiego”.
W ten sposób poparł słowa szefa amerykańskiej dyplomacji Anthony’ego Blinkena, który w zeszłym tygodniu oskarżył Ortegę o pójście „w przeciwnym kierunku” do postulatów demokratycznych.
„Kiedy słyszę od naszych odpowiedników w Nikaragui rozmawiających o wszystkich pozytywnych rzeczach, które rząd zrobił dla ludzi, biorąc pod uwagę to wszystko, przypuszczam, że z zadowoleniem przyjęliby rządy ludzi w wolnych i uczciwych wyborach. I wydaje się, że nie. Myślę, że są – dodał Blinken. Znak całkowitego braku pewności siebie”.
75-letni Ortega, który powrócił do władzy w 2007 roku i rządził nią od 2017 roku wraz z żoną Rosario Murillo, w wyborach 7 listopada po raz ósmy startuje w wyborach prezydenckich.
Lider Sandinistów w swojej drugiej fazie jako prezydent Nikaragui, po koordynowaniu zarządu w latach 1979-1985 i pierwszym przewodniczeniu krajowi w latach 1985-1990.
________________________
Współpraca z naszą firmą:
Zespół 14 Śródziemno Jest zaangażowany w prowadzenie poważnego dziennikarstwa, które odzwierciedla głębię Kuby. Dziękujemy za przyłączenie się do nas na tej długiej drodze. Zapraszamy do dalszego wsparcia, ale tym razem Zostań członkiem naszego magazynu. Razem możemy dalej zmieniać prasę na Kubie.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”