„W Parlamencie Europejskim są przedstawiciele socjalistów, którzy wstydzą się tego, co się dzieje”.

„W Parlamencie Europejskim są przedstawiciele socjalistów, którzy wstydzą się tego, co się dzieje”.

Adrian Vázquez (Madryt, 1982) jest przewodniczącym Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego i jednym z urzędników unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa, który zwrócił uwagę hiszpańskiego rządu na ustawę o amnestii uzgodnioną ze zbiegiem Puigdemontem . Wraz ze swoim zespołem wyjaśnia w Europie, że Pedro Sanchez chce „wysadzić w powietrze” praworządność w Hiszpanii. W czwartek przybył do Madrytu, aby wziąć udział w demonstracji zorganizowanej jutro przez Partię Ludową na Puerta del Sol.

– Czy widziałeś wideo Ferraza, na którym jeden protestujący zdarł europejską flagę innego?

-Ludzie, którzy usuwają europejską flagę i rzucają obelgi, są najlepszymi sojusznikami Pedro Sancheza. Musimy powstrzymać ten cios zadany demokracji kanałami instytucjonalnymi i demokracji poprzez pokojowe demonstracje. Ludzie muszą zrozumieć, że nasza największa tama i nasza największa obrona znajdują się teraz w Unii Europejskiej.

-Czy porozumienie z Puigdemontem jest rozumiane w Parlamencie Europejskim?

– Panuje absolutne niedowierzanie. Są hiszpańscy socjaliści, którzy wstydzą się tego, co się dzieje. Bardziej martwię się tym, co myślą europejscy socjaliści. Kilka tygodni temu słowaccy socjaliści zostali wyrzuceni ze swojej grupy za powiązania z Rosją i autorytarne dryfowanie, i to za znacznie mniej niż pan Sanchez. Nikt nie rozumie, co się dzieje, bo SPR faktycznie pomogła niepodległościowym uciekinierom [Carles Puigdemont, Toni Comín y Clara Ponsatí] Zostało odrzucone w Parlamencie Europejskim, a teraz okazało się, że jest legalne. Iratex Garcia, rzecznik Europejskich Socjalistów, robi z nimi zdjęcia.

-A ci zawstydzeni hiszpańscy socjaliści nie podniosą głosu?

-To jest tak ekstremalne i niebezpieczne, że ktoś musi przemówić, coś musi się wydarzyć, ponieważ jest to ucieczka Pedro Sancheza do przodu i nie jest to coś, co może pokryć czas. Komisja Europejska nie przestanie korzystać z dostępnych jej mechanizmów, dopóki nie zostanie osiągnięte porozumienie i przywrócone zostanie poszanowanie podziału władzy. Od miesięcy potępiamy autorytarne dryfowanie Sáncheza.

-Eratex Garcia był największym szkodnikiem Puigdemont w Europie, a teraz…

– A kiedy prezydent jest socjalistą [David Sassoli] W nieuczciwy sposób przekazał raport uciekinierom przed wymiarem sprawiedliwości, a my pracowaliśmy ramię w ramię, aby temu zapobiec. Więc naprawdę nie do końca wiem, co się dzieje w jego głowie, ale wyobrażam sobie, że to głęboki wstyd, co musi przełknąć.

– Więc myśli, że po prostu wykonuje rozkazy Sancheza.

– Gdyby kazali mi usiąść z Puigdemontem i negocjować wysadzanie w powietrze mojej demokracji i praworządności, Papież lub Bóg mogliby mi tego nakazać „sursum corda”; Nie zrobię tego.

-Czy w Unii są podobne przypadki?

– Rumunia, Polska i Węgry. Są to trzy najbardziej rażące przypadki w historii, w których doszło do odstępstwa lub ataku na praworządność. Prawo rzymskie jest bardzo specyficzne, ponieważ stanowiło także prawo amnestii, które zapewniało politykom należącym do partii immunitet od kary. Komisja Europejska i Parlament Europejski interweniowały: odbyliśmy trzy dyskusje, podjęto decyzję i sprawa została zamknięta. Rządy Węgier i Polski są jeszcze bardziej krwawe, bo nie chciały zwrócić uwagi na to, o co prosiła ich komisja i partnerzy społeczni. W przypadku Polski do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wpłynęło już kilka pozwów o naruszenie przepisów, co początkowo nastąpi w Hiszpanii. Jeśli chodzi o Węgry, prawie dwa lata temu uzgodniono warunkowy mechanizm nieotrzymywania środków europejskich.

– Nad czym pracujesz, żeby to zatrzymać?

-Byliśmy pionierami przesłania Reyndersa. Koordynowaliśmy dyskusję z Partią Ludową na temat oceny praworządności w Hiszpanii i konsekwencji ustawy o amnestii dla prawa europejskiego podczas sesji plenarnej w Strasburgu 20 listopada. W nocy i w godzinach porannych przetłumaczyliśmy także krytyczne przesłania i oświadczenia społeczeństwa obywatelskiego, Naczelnej Rady Sądownictwa oraz stowarzyszeń sędziów i prokuratorów na język angielski. [por ayer]Zespół wyśle ​​go do wszystkich europejskich socjalistów, prezydencji Rady Europejskiej i stałych przedstawicieli 27 państw członkowskich, aby mogli zobaczyć, co robi Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza.

„Europo, obudź się!” – krzyczano podczas protestu przed Parlamentem Europejskim.

-Zobaczmy, to nie jest Raport Mniejszości i nie jest to film science-fiction, w którym przewidujesz, kto popełni przestępstwo i powstrzymasz go. Możesz działać tylko wtedy, gdy masz akcję aktywującą mechanizmy korekcyjne. Dopóki nie będzie ustawy o amnestii, komisja nie będzie mogła działać. List Didiera Reyndersa z prośbą o informacje to wszystko, co może zrobić i jest to rzeczywiście bardzo głośny i wyraźny komunikat: „Panowie, jeśli chcecie osiągnąć porozumienie, które zniesie podział władzy i narusza art. 2 Traktatu Europejskiego, daj im znać, że się o tym dowiadujemy i że ich prosimy. Jeśli tego nie zrobią, poinformują nas o tym i wiedzą, że poniosą konsekwencje. List poparła także Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

– Jako lider Partii CS, jak widzisz opozycję wobec Amnestii Ludowej i VOX?

-Fox jest najlepszym sojusznikiem Pedro Sancheza i myślę, że spędzają cały dzień wyłącznie na próbach trafienia na pierwsze strony gazet i porozmawiania o najbardziej szokujących okrucieństwach. Myślę, że nie wyrazili się jasno w kwestii potępienia i powstrzymania przemocy ulicznej. Jedyne, co robią, to dają powietrze tym, którzy próbują zniszczyć praworządność, i robią to samo w Europie, ponieważ widzę to przez cały dzień. Jeśli chodzi o Partię Ludową, uważam, że muszą bardziej zdecydowanie oddzielić się od Partii Vox, ale mówię im też, że koordynuję całą tę pracę w Europie i współpracuję z Partią Ludową, a oni, podobnie jak my, to robią wszystko, co możliwe, aby zatrzymać ustawę o amnestii.O Socjalistycznej Partii Robotniczej i ruchu niepodległościowym.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *