W Polsce rozpoczął się proces byłego prezesa Huawei oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Chin

Obywatel Chin i były dyrektor generalny Huawei w Polsce, Weijing Wang, na początku procesu w sprawie o szpiegostwo (AP Photo/Monika Ścisłowska)

Proces o szpiegostwo przeciwko byłemu agentowi polskich służb bezpieczeństwa i obywatelowi Chin, który był kierownikiem sprzedaży Huawei w Polsce Wtorek rozpoczął się za zamkniętymi drzwiami w Warszawie z wielką niecierpliwością.

chiński podejrzany Weijing Wang i polerować Piotr Dorbaglu, w styczniu 2019 r. w Polsce został oskarżony o pracę dla rządu chińskiego i grozi mu do trzech lat więzienia za szpiegostwo.

Mężczyźni zostali aresztowani podczas geopolitycznej bitwy między Stanami Zjednoczonymi a Chinami o dominację technologii i biznesu. Administracja byłego prezydenta USA Donalda Trumpa naciskała na europejskich sojuszników, by bojkotowali urządzenia nowej generacji do sieci komórkowych Huawei network W obawie, że Pekin może je wykorzystać do ułatwienia cyberszpiegostwa lub sabotażu cyfrowego.

Na początku procesu, który odbył się we wtorek w stolicy Polski, Obaj oskarżeni nie przyznali się do winy. Na początku rozprawy prokurator zażądał prowadzenia rozprawy w tajemnicy ze względu na poufny charakter części dowodów.

Jednak obrońcy sprzeciwili się, twierdząc, że charakter zarzutów wymaga przejrzystości procesu. Zarówno Wang, który mówi płynnie po polsku, jak i Durbaglu powiedzieli, że chcą otwartego procesu. Jednak po krótkiej przerwie trzej sędziowie ogłosili, że operacja odbędzie się za zamkniętymi drzwiami, powołując się na interesy państwa, a dziennikarzy wyproszono.

prawnik Dorbaglowa, Bartłomig JankowskiZapowiedział prasie, że złoży skargę na państwo polskie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Wang i Dorbaglu zostali aresztowani przez polskie władze w styczniu 2019 r. i oskarżeni o szpiegostwo na rzecz chińskiego reżimu pod pretekstem poszukiwania umów biznesowych dla chińskiej firmy technologicznej Huawei

Weijing Wang i Peter Dorbaglu nie przyznali się do zarzutów szpiegostwa przeciwko nim (The Associated Press).
Weijing Wang i Peter Dorbaglu nie przyznali się do zarzutów szpiegostwa przeciwko nim (The Associated Press).

Firma zwolniła Wanga, gdy został aresztowany, ale zapewniła mu wsparcie finansowe na opłacenie obrony prawnej i stwierdziła w oświadczeniu, że działalność oskarżonego zawsze była „zgodna z najwyższymi poziomami przejrzystości i poszanowania prawa”.

Wang przebywa w areszcie śledczym od czasu aresztowania. Dorbaglu, były ekspert ds. cyberbezpieczeństwa dla agencji rządowych, w tym Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, został zwolniony za kaucją Po sześciu miesiącach w areszcie.

Według gazety Gazeta Wiborczaakt oskarżenia jest częściowo tajny, ale jego wydział generalny twierdzi, że Wang jest agentem chińskiego wywiadu i że W latach 2011-2019 starał się o głośne kontrakty dla Huawei, które dałyby chińskiej firmie wiedzę i wpływ na polskie systemy danych rządowych i samorządowych.

Obu mężczyznom postawiono zarzuty karne za udział w zagranicznej operacji wywiadowczej i zagrażanie polskim interesom. Jeśli zostaną skazani, grozi im co najmniej trzy lata więzienia.

Wang studiował w Polsce, a następnie pracował w konsulacie chińskim w Gdańsku, zanim przeniósł się na wyższe stanowisko w Huawei. Znany jest również pod polskim chrześcijańskim imieniem „Stanisław”. Władze podejrzewają, że Polak pomógł mu nawiązać kontakty i dostarczyć mu dokumenty. Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że dokumenty były jawne i niesklasyfikowane.

Oczekuje się okresu próbnego trwa przez miesiące Nie ma jeszcze daty ostatecznego werdyktu.

Biura Huawei w Warszawie (Reuters)
Biura Huawei w Warszawie (Reuters)

Aresztowanie Wanga nastąpiło kilka tygodni później W grudniu 2019 r. aresztowanie dyrektora firmy, Menga Wanzhou -córka Jeden z czołowych menedżerów Huawei w Kanadzie. W przeciwieństwie do Wanzhou, do którego Pekin zdecydowanie opowiadał się za jego uwolnieniem, chińska firma szybko wydaliła podejrzanego o szpiegostwo.

W odpowiedzi na zapytania prasy międzynarodowej firma odmówiła komentarza, ponieważ sprawa wciąż trwa. Wielokrotnie zaprzeczał zarzutom USA, ale od czasu aresztowania dwóch mężczyzn fortuna Huawei w Europie gwałtownie spadła. Kraje takie jak Wielka Brytania i Szwecja zakazały sprzętu Huawei w swoich sieciach. Inni, jak Francja, mówią, że wolą swoich narodowych rywali, takich jak Ericsson i Nokia, ze względów bezpieczeństwa.

Ze swojej strony kraje bałkańskie podpisały umowę o „czystej sieci” pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych i Ma na celu wykluczenie chińskich dostawców sprzętu.

Ze swojej strony holenderska Generalna Służba Wywiadu i Bezpieczeństwa (AIVD) opublikowała raport w lutym ubiegłego roku Na Zagrożenia dla holenderskich interesów bezpieczeństwa narodowego Był silny w swojej krytyce Chin, zauważając, że cyberszpiegostwo w Pekinie stanowi „bezpośrednie zagrożenie” dla gospodarki kraju europejskiego, zwłaszcza w sektorach takich jak bankowość, energetyka i infrastruktura.

W Finlandii dyrektor Narodowej Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa Antti Biltari ostrzegał, że „Państwa autorytarne próbują przejąć kluczową infrastrukturę Finlandii”. Urzędnik miał na myśli Chiny i Rosję.

Sprzęt Huawei został zakazany przez USA od 2012 roku, a także Zostały odrzucone przez Australię, Nową Zelandię i Japonię.

Społeczność międzynarodowa nasiliła skargi i działania dotyczące relacji Huawei z reżimem Xi Jinpinga (fot. REUTERS/Denis Balibouse)
Społeczność międzynarodowa nasiliła skargi i działania dotyczące relacji Huawei z reżimem Xi Jinpinga (fot. REUTERS/Denis Balibouse)

Tymczasem raport doradczy Kongresu Północnoamerykańskiego konsultowany przez agencję Reuters Wskazała, że ​​Departament Handlu USA Nie spełnia swojej roli w ochronie bezpieczeństwa narodowego i utrzymywaniu wrażliwej technologii poza zasięgiem chińskiego wojska.

Opublikowany we wtorek raport amerykańsko-chińskiej Komisji Przeglądu Gospodarczego i Bezpieczeństwa stwierdza, że: Departament Handlu USA powoli tworzy listę wrażliwych technologii, które należy zbadać przed eksportem do Chin. Według raportu opóźnienia w tworzeniu listy nowych i niezbędnych technologii, zgodnie z wymogami ustawy z 2018 r., mogą zwiększyć zagrożenia bezpieczeństwa narodowego.

Według raportu Departament Handlu, którego zadaniem jest egzekwowanie amerykańskich przepisów dotyczących kontroli eksportu, „jeszcze nie wypełnił swoich obowiązków”. Biznes wstrzymany: reformy kontroli eksportu i inwestycji zagranicznych.

W środku tej panoramy Polska przygotowuje się do zmiany przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa, które zdaniem ekspertów mogą doprowadzić do wykluczenia Huawei z sieci 5G i być może całego sektora telekomunikacyjnego.

Z informacjami z AP i EFE

Czytaj:

FBI potwierdziło, że cyberataku na firmę produkującą żywność GPS przeprowadziła grupa powiązana z Rosją
Ukrywając pochodzenie koronawirusa, Xi Jinping nakazał Komunistycznej Partii Chin poprawić „retorykę” w międzynarodowych mediach

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *