„W sektorze ICT w Galicji potrzeba około tysiąca wykwalifikowanych miejsc pracy”

„W sektorze ICT w Galicji potrzeba około tysiąca wykwalifikowanych miejsc pracy”

Sektor ICT stoi w obliczu okresu popandemicznego z dużym obciążeniem pracą i niedoborem siły roboczej. „To duże wyzwanie, zatrzymać wykwalifikowanych pracowników” – mówi Luis Cestillo, prezes Stowarzyszenia Firm Technologicznych Galicji, INEO i dyrektor generalny Optare Solutions z Vigo.

Jaka jest kondycja sektora ICT w Galicji?

Wykazuje dobre zdrowie. Postęp w cyfryzacji w ciągu ostatnich trzech lat, przyspieszony przez pandemię i ograniczenia, był czymś, co już zostanie. Sektor musiał się przygotować do towarzyszenia firmom w tej transformacji i doprowadził do wzrostu zatrudnienia do poziomu, w którym podaż pracy jest większa niż zapotrzebowanie na specjalistów. Co jest wyzwaniem.

Rozwiązanie problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników?

Tak, jednym z problemów jest to, że tworzenie profili zapewniających wartość dodaną nie odbywa się z dnia na dzień. Mówienie, że stworzę sto „połączeń” nie działa, wymaga procesu. Jest jeszcze więcej pracy do wykonania, niż jesteśmy w stanie wykonać zespołami. Do nas należy analiza modelu biznesowego i praca nad innymi sposobami budowania i generowania aktywów.

Czy brakuje mu jakiegoś konkretnego profilu?

Najtrudniej jest znaleźć ludzi, którzy są biegli w technologiach i są w stanie zrozumieć, jak działają procesy biznesowe firmy.

Czy potrafisz wskazać niedobór siły roboczej w branży w Galicji?

około 1000 osób.

Czy fala zwolnień w dużych firmach technologicznych, takich jak Facebook, Microsoft czy Twitter, ma wpływ na poziom lokalny?

Świat jest dość połączony, więc oczywiście coś na niego wpłynie, ale objawy są inne. Większość tych zwolnień ma miejsce w spółkach notowanych na giełdzie przy spadku na giełdzie, a nie z powodu braku pracy. Tego typu firm nie ma w naszym kraju zbyt wiele, jednak większość z nich świadczy profesjonalne usługi. W Galicji są ludzie, którzy pracowali w tych firmach i możliwe, że w niektórych przypadkach ich to dotknie, ale to pozwoli wypuścić fachowców na rynek i szybko ich dogonimy.

Czy toczy się wojna między firmami o pracowników?

Cztery lata temu firmy składały oferty pracy, ludzie się zgłaszali, a teraz same firmy dzwonią do ludzi, w których pracują, żeby ich zatrudnić.

Czy ułatwiasz pracę zdalną?

Otwórz inną ścieżkę. My w Optare odeszliśmy od firmy, w której większość była fizycznie obecna w głównych biurach w obszarze technologii i logistyki Vigo, a dziś wielu robi to zdalnie. Mamy pracowników z Polski, Portugalii, Kolumbii, Peru, Meksyku i sporej części Hiszpanii.

Czy w Twojej firmie praca zdalna zostaje na stałe?

zdecydowanie. Staramy się, bez zmuszania, tak ustrukturyzować zajęcia, aby były momenty twarzą w twarz, ponieważ kreatywność przepływa lepiej. Wszystkie nasze biura są otwarte, zmniejszyliśmy powierzchnię, którą mieliśmy do wynajęcia w PTL Park, ale resztę utrzymujemy.

Jakie perspektywy ma Optare Solutions?

W Meksyku jesteśmy od ponad 10 lat, a stamtąd zasięgiem obejmujemy całą Amerykę Łacińską, a Polska jest krajem, w którym pracujemy od kilku lat, ponieważ ma pewne uwarunkowania na poziomie rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej, które sprawiają, że jesteśmy spodziewać się, że mogą się wydarzyć rzeczy, które już się wydarzyły w Hiszpanii i będziemy musieli być bardzo przygotowani.

Czy czterodniowy dzień pracy jest akceptowalny w branży?

Generalnie nie, skrócone godziny pracy wymagają zmiany modelu biznesowego. Wolimy mówić o elastyczności, aby poszczególne osoby mogły organizować swój czas w ramach normalnych marginesów, o ile nie wpływa to negatywnie na pracę zespołów.

Jak oceniasz galicyjską siedzibę Hiszpańskiej Agencji Nadzoru ds. Sztucznej Inteligencji?

Każda organizacja, która tu przyjedzie, będzie pozytywna, ponieważ pozwoli lepiej przyjrzeć się możliwościom, jakie już posiada Galicja. Ale nie z powodu przybycia Agencji, pojawią się nowe możliwości i nie będzie pełna profesjonalistów.

Jakie przesłanie kierujesz do młodych ludzi, którzy nie wiedzą, czego się uczyć?

Że ICT jest obecnie jednym z najbardziej atrakcyjnych sektorów do pracy, z pewną przyszłością, praktycznie pełnym zatrudnieniem i podwyżkami płac, uznając wartość dodaną tego, co się wnosi.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *