W środku Świąt wielka karawana migrantów opuszcza miasto Tapachula w Meksyku

Rozpoczęcie nowego marszu następuje kilka godzin po oficjalnym ogłoszeniu przygotowań do kolejnego spotkania na wysokim szczeblu, które odbędzie się w środę, 27 bieżącego miesiąca, pod przewodnictwem sekretarz stanu Alicji Barcenas i sekretarza stanu Anthony'ego Blinkena w celu omówienia tej kwestii.

Pomysł zrodził się podczas rozmowy telefonicznej między prezydentami Andrésem Manuelem Lópezem Obradorem i Joe Bidenem w zeszłym tygodniu właśnie w związku z coraz większym napływem migrantów na wspólną granicę.

Z meksykańską flagą na przodzie i kocem z napisem „Migracja z biedy” cudzoziemcy wyjechali 24 stycznia z Parku Dwustulecia Tapachula na granicy z Gwatemalą w kierunku nadmorskiej autostrady Chiapas, aby iść na północ.

Rzecznicy cudzoziemców z kilku krajów tworzących tę rubrykę przyznali, że jednym z celów marszu było wywarcie presji, aby spotkanie nie miało tak formalnego charakteru jak dotychczas, a Stany Zjednoczone zapewniły wiarygodną odpowiedź w celu rozwiązania problemu kryzys.

Demonstranci potępiali, że Biden ulega presji ze strony tych, którzy nie zgadzają się z jego dotychczasowymi działaniami i żądają zaostrzenia jego stanowiska wobec imigrantów i Meksyku w zamian za poparcie ich żądań w Kongresie o zwiększenie pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy.

Cudzoziemcy stacjonujący w Tapachula oświadczyli, że zdecydowali się na wyjazd w ramach aktu desperacji, ponieważ od miesięcy czekali na odpowiedź Krajowego Instytutu Imigracyjnego i Meksykańskiej Komisji Pomocy Uchodźcom w sprawie procedur legalizacyjnych.

Źródła ochrony ludności podają, że batalion liczy aż 10 000 ludzi, zaś towarzyszące temu ruchowi Centrum Godności Człowieka AC szacuje ich liczbę na ponad 7 tysięcy.

Media z Chiapas podały, że w skład jednostki wchodzą migranci z Gwatemali, Hondurasu, Salwadoru, Nikaragui, Brazylii, Kolumbii, Peru, Wenezueli, Ekwadoru, Kuby, Haiti, Dominikany, Pakistanu, Bangladeszu, Chin, Indii i innych.

M/dlaczego

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *