Według Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w 2022 r. gospodarka ukraińska spadnie o 30%, a rosyjska o 10%.

Ta treść została opublikowana 10 maja 2022 – 07:06

Marrakesz (Maroko), 10 maja (EFE). – Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) spodziewa się 30% spadku PKB Ukrainy w 2022 r. i 10% w przypadku Rosji, niektóre poglądy oparte na scenariuszu zakończenia wojny w tym roku i rozpoczęcia odbudowy w 2023.

Z okazji otwarcia dorocznego zgromadzenia ogólnego w marokańskim mieście Marrakesz, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju opublikował zrewidowane prognozy wzrostu dla regionów, w których działa – Europy Wschodniej i Środkowej, Azji Środkowej i Afryki Północnej – których gospodarki będą rosnąć razem. o 1,1% w tym roku.

W przypadku Ukrainy bank przypomina, że ​​w marcu prognozował 20% spadek w gospodarce, która teraz rośnie do 30%, i spodziewa się wzrostu PKB o 25% w 2023 roku, opierając się na tym fakcie. Generał, kraj nie jest już w stanie wojny i poświęć swoje wysiłki na odbudowę.

Z tego powodu ostrzega, że ​​prognozy te mogą się różnić w zależności od tego, jak długo potrwa rosyjska inwazja, struktury kraju w powojennym scenariuszu, rozmiaru zniszczeń i liczby uchodźców, którzy wrócili do kraju. .

Jeśli chodzi o gospodarkę rosyjską, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podtrzymał prognozę 10-procentowego spadku, którą prognozował w marcu i spodziewa się zerowego wzrostu do 2023 roku. Jeśli chodzi o Białoruś, spodziewa się w tym roku 4% skurczu gospodarki.

Koncern cały czas upiera się, że jego prognozy na ten i następny rok mogą się różnić w dół w zależności od tego, czy wojna się przedłuża, czy też przepływy eksportowe rosyjskiego gazu i innych surowców są ograniczone.

Według obszarów wpływów EBOR przewiduje 18% spadek gospodarki do 2022 r. w Europie Wschodniej i na Kaukazie – Armenii (1,5%), Azerbejdżanie (3,4%), Gruzji (3%), Mołdawii (1%) i Ukrainie ( -30% negatywnej Jedyny) – Buna

Dla Europy Środkowej i krajów bałtyckich oczekuje globalnego wzrostu o 3,2%, wzrostu o 4% dla Polski i 3,5% dla Węgier, spadku do 1,5% dla Estonii i Łotwy oraz 2% dla Litwy. W przypadku Bułgarii wzrost szacowany jest na 2,6%, w Grecji 2,9% i Rumunii 2,5%.

W Afryce Północnej EBOR spodziewa się globalnego wzrostu o 2,5%, ze wzrostem o 3,1% w Egipcie, 1,9% w Jordanii, 1% w Libanie, 3% w Maroku i 2,5% w Tunezji. W Turcji spodziewany jest 2% wzrost PKB.

Jeśli chodzi o region Azji Centralnej, w 2022 r. spodziewa się 3,7% wzrostu w grupie państw, przy czym Turkmenistan będzie najwyższy (6%), a Kirgistan (1%) najniższy.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ostrzega przed wysoką inflacją w krajach, w których prowadzi działalność, która w marcu wyniosła 11,9%, podobnie jak podczas kryzysu finansowego z 2008 roku.

„Ceny ropy naftowej są na wysokim poziomie. Ceny gazu w Europie są ponad rekordowo wysokie i czterokrotnie wyższe niż w Stanach Zjednoczonych, co stawia europejskich producentów w niekorzystnej sytuacji” – czytamy w raporcie.

Dodaje, że wiele gospodarek w regionach EBOR jest w dużym stopniu uzależnionych od gazu do produkcji energii, podczas gdy wiele innych gospodarek na Kaukazie oraz w południowych i wschodnich regionach Morza Śródziemnego w dużym stopniu opiera się na imporcie pszenicy, historycznie z Rosji i Ukrainy.

Zgromadzenie Ogólne tej instytucji otwiera się dziś w Marakeszu i potrwa do czwartku z pomocą władz z różnych krajów europejskich i Afryki Północnej, materialnie lub fizycznie. Poprowadzi sesje na temat wojny na Ukrainie, przemysłu rolno-spożywczego, sektora prywatnego w Afryce czy odnawialnych źródeł energii.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju powstał w 1990 roku, wraz z upadkiem muru berlińskiego, aby pomóc krajom Europy Środkowej przejść do gospodarki rynkowej.

Od tego czasu rozszerzyła swoją strefę wpływów do 40 krajów, starając się wspierać przedsiębiorczość prywatną i publiczną. Oprócz Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego ma udziałowców 71 krajów z pięciu kontynentów. EFE

mt/jack

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.