Według zdjęć satelitarnych Egipt buduje mur w pobliżu Gazy w związku z możliwym atakiem na Rafah

Egipt buduje mur i wyrównuje teren w pobliżu swojej granicy ze Strefą Gazy przed spodziewanym izraelskim atakiem na przygraniczne miasto Rafah, jak pokazały w piątek zdjęcia satelitarne przeanalizowane przez The Associated Press.

Egipt, który nie przyznał się publicznie do tych działań, wielokrotnie ostrzegał Izrael przed konsekwencjami przymusowego wydalenia ponad miliona wysiedleńców, którzy obecnie schronili się w Rafah, w czwartym miesiącu wojny z ruchem rebeliantów Hamasu.

Izraelski minister obrony powiedział w piątek, że Izrael „nie ma zamiaru” przepychać palestyńskich cywilów przez granicę do Egiptu. Jednak przygotowania po egipskiej stronie granicy, na półwyspie Synaj, wskazują, że Kair przygotowuje się na taki scenariusz, który może zagrozić porozumieniu pokojowemu zawartemu z Izraelem w 1979 r., które stanowi istotny element bezpieczeństwa regionu.

W piątek rząd egipski nie odpowiedział na prośbę Associated Press o komentarz. W oświadczeniu wydanym 11 lutego egipskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegło Izrael przed możliwym atakiem na Rafah i „wysiedleniem narodu palestyńskiego”.

Zdjęcia satelitarne wykonane w czwartek przez Maxar Technologies pokazują prace budowlane na murze położonym wzdłuż autostrady Sheikh Zuweid-Rafah, około 3,5 km (2 mile) na zachód od granicy z Gazą. Na zdjęciach widać dźwigi, ciężarówki i coś, co wygląda na prefabrykowane betonowe bariery umieszczone wzdłuż drogi.

Obrazy te są zgodne z tymi pokazanymi na filmie rozpowszechnianym 12 lutego przez londyńską Fundację Praw Człowieka Sinai. Na nagraniu widać dźwig podnoszący betonowe ściany wzdłuż drogi.

Fundacja stwierdziła, że ​​budowa „ma na celu utworzenie odizolowanego i zamkniętego obszaru o rygorystycznych środkach bezpieczeństwa w pobliżu granicy ze Strefą Gazy, w ramach przygotowań na przyjęcie uchodźców palestyńskich w przypadku masowego exodusu”.

Wygląda na to, że w pobliżu ekipa wyrównuje i oczyszcza teren w nieznanych celach. Można to również zobaczyć na zdjęciach tego obszaru wykonanych przez Planet Labs PBC. Według dziennika „Wall Street Journal”, który cytuje anonimowych urzędników egipskich, trwają prace budowlane nad tak zwanym „ogrodzeniem o powierzchni 20 kilometrów kwadratowych”, które mogłoby pomieścić ponad 100 000 osób.

Bardziej konserwatywni urzędnicy w rządzie izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu podnieśli możliwość wydalenia Palestyńczyków ze Strefy Gazy, czemu zdecydowanie sprzeciwiają się Stany Zjednoczone, główny sojusznik Izraela. Gaza, wraz z okupowanym Zachodnim Brzegiem i Wschodnią Jerozolimą, to ziemie, na których Palestyńczycy chcą ustanowić swoje przyszłe państwo.

Minister obrony Izraela Yoav Galant powiedział w piątek, że nie ma planów wpychania Palestyńczyków do Egiptu.

„Państwo Izrael nie ma zamiaru ewakuować palestyńskich cywilów do Egiptu” – powiedział Gallant reporterom. Dodał: „Szanujemy i doceniamy porozumienie pokojowe, które zawarliśmy z Egiptem, ponieważ jest ono kamieniem węgielnym stabilności w regionie i ważnym partnerem”.

Raport izraelskiego Ministerstwa Wywiadu, napisany zaledwie sześć dni po ataku Hamasu na Gazę z 7 października, w którym zginęło około 1200 osób, a ponad 250 zostało wziętych jako zakładników, zawierał propozycję przeniesienia ludności cywilnej z nadmorskiej enklawy do Izrael. . Miasta namiotowe na Synaju Północnym, a potem budowa stałych miast i nieokreślonego korytarza humanitarnego.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy od tego czasu wojna między Izraelem a Hamasem zdewastowała duże obszary terytorium Gazy i zabiła ponad 28 600 Palestyńczyków, w większości kobiety i osoby nieletnie.

____

Joseph Federman wniósł wkład z Tel Awiwu w Izraelu.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *