Węgierskie księgarnie zaczynają stemplować książki dla dzieci znakami LGTBI na prośbę Viktora Orbána

Węgierskie księgarnie zaczynają stemplować książki dla dzieci znakami LGTBI na prośbę Viktora Orbána

Największa sieć księgarni na Węgrzech, Libri, zaczęła pakować książki ze znakami LGTBIQ w plastik, zgodnie z tzw. To kontrowersyjne prawo wymaga między innymi stemplowania książek zawierających znaki LGTBIQ.

Lustra Polski i Węgier: „Ulewny deszcz” przeciwko prawom LGTBI i polityce równości

dodatkowy

Libre, który jest również głównym wydawcą w kraju, wyjaśnił w e-mailu, że opakowanie jest wymogiem węgierskiego organu ochrony konsumentów, aby był zgodny z kontrowersyjnym prawem, które wejdzie w życie w 2021 roku.

Sieć księgarni jako pierwsza na Węgrzech zastosowała przezroczyste opakowania, choć już zaczęła je stosować w niektórych placówkach na terenach wiejskich.

W rzeczywistości konkurencyjna seria, Líra, Niedawno został ukarany grzywną w wysokości 32 000 euro, najwyższa kwota w historii sektora wydawniczego na Węgrzech, za sprzedaż powieści graficznej bez opakowania. Wspomniana książka to „Powstrzymujący serce”Napisany przez brytyjską pisarkę Alice Osman, opowiadający historię miłosną dwóch chłopców.

W 2021 roku Lira Musiałem już zapłacić grzywnę w wysokości 700 euro Do sprzedania książka dla dzieci autorstwa amerykańskiego autora Lawrence’a Schimmela, przedstawiająca dzień z życia dziecka z rodzicami tej samej płci. Według władz węgierskich biblioteka nie wskazała, że ​​jest to rodzina „inna niż zwykła rodzina”.

Prawo fobiczne LGTB

Dwa lata temu węgierski rząd uchwalił szeroko krytykowaną ustawę zakazującą osobom LGTBIQ pojawiania się w materiałach edukacyjnych lub programach telewizyjnych dla dzieci. Ustawodawstwo karze propagowanie homoseksualizmu lub transwestytyzmu oraz ujawnianie nieletnich poniżej 18 roku życia, ale definicja „promocji” w tekście jest bardzo niejasna.

Ustawa była również krytykowana za łączenie homoseksualizmu z pedofilią. Zgodnie z interpretacją zasady podaną przez Háttér Association, węgierską organizację zajmującą się prawami osób LGTBIQ, ojciec może złamać prawo, kupując synowi powieść młodzieżową z postacią z tej społeczności.

Źródła z węgierskiego przemysłu wydawniczego wyjaśniają, że po tym, jak fundacja edukacyjna Mathias Corvinus Collegium (finansowana przez skrajnie prawicowy rząd) kupiła Libri, sieć supermarketów skontaktowała się z kilkoma wydawcami, aby sprawdzić, czy ich książki spełniają wymogi ustawy o ochronie dzieci.

Urząd ochrony konsumentów niedawno ukarał Libre grzywną w wysokości 2500 euro za „niewłaściwą ekspozycję”. Sieć wyjaśniła następnie, że władze wymagały nie tylko sprzedaży książek osobno, ale także w „zapieczętowanych paczkach”.

Oprócz powieści graficznej „Heartstopper” wśród dzieł, na które wpływ ma skala, znajdują się serie „Riverdale”, autorstwa Micola Ostowa, z których oba zostały przekształcone w seriale Netflix.

Węgierski minister spraw wewnętrznych Bence Retvary skrytykował „Heartstopper” na swojej osobistej stronie na Facebooku: „Komiks o całujących się chłopcach. Rodzice nie wiedzą, czy są prowokowani, czy też próbują nawrócić swoje dzieci”.

Ze swojej strony Eszter Bulgari, dyrektor Programu Prawnego Stowarzyszenia Kapeluszników, podkreśliła, że ​​”największym mankamentem jest to, że te książki opuszczą półki tam, gdzie ich miejsce. Nie trafią do działu młodzieżowego, ale do działu z literaturą dla dorosłych, więc grupa docelowa nawet ich nie zauważy.

Tymczasem dziennikarz i aktywista LGTBIQ+, Odam Andras Kaneksar, zauważa: „Wszystko to wywiera presję na aktywistów. Na Węgrzech to często cywile utrzymują przy życiu część kultury i właśnie to musi się teraz wydarzyć”.

W kwietniu 15 państw członkowskich UE (w tym Hiszpania) Przyłączył się do pozwu wytoczonego wcześniej przez Komisję Europejską przeciwko ustawie o ochronie dzieciPrzewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen określiła to jako „haniebne”.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *