Wenezuela domaga się sprawiedliwości ONZ dla nieletnich zabitych w Kolumbii

Wenezuela domaga się sprawiedliwości ONZ dla nieletnich zabitych w Kolumbii

Wenezuelski minister spraw zagranicznych Felix Plasencia wezwał dziś do postawienia ONZ przed sądem za niedawne morderstwa nieletnich z tego kraju na terytorium Kolumbii.

W wiadomości zamieszczonej na swoim koncie na Twitterze Placencia ostrzegał przed „kontekstem ksenofobicznym” sponsorowanym przez rząd Ivana Duque wobec wenezuelskich imigrantów.

Z kolei prokurator generalny, Tarek William Saab, w przededniu potępienia strukturalnej i systematycznej przemocy wobec obywateli Wenezueli w Kolumbii, będącej rezultatem dyskryminującej polityki.

Na konferencji prasowej w siedzibie prokuratury prezydent ponowił apel do władz kolumbijskich o wyjaśnienie zabójstwa dwóch nieletnich wenezuelczyków, które miało miejsce 9 października na obszarze miejskim gminy Tibo, departament. Norte de Santander.

Saab powiedział, że ofiary zostały aresztowane po tym, jak zostały oskarżone o kradzież, zakute w kajdanki i zarejestrowane, podczas gdy widziano mężczyznę ze społeczności, który zamierzał przekazać je policji, „aby nie pokazywały martwych ludzi na drodze”.

Dodał, że uzbrojeni mężczyźni przybyli na miejsce później i zabrali nieletnich, których znaleziono po godzinach, już rozstrzelanych, na drogę prowadzącą do gminy Al-Tara.

Wenezuela oskarży Ivana Duque przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym o „ludobójstwo i prześladowania”

Główny prokurator podkreślił, że nie było to odosobnione wydarzenie, powołując się na dane organizacji pozarządowej Consultoría para los Derechos Humanos y el Desplazados, dotyczące śmierci co najmniej 1933 wenezuelskich migrantów w Kolumbii i kolejnych 836 zaginionych w latach 2015-2020.

W obliczu takiego scenariusza wiceprezydent Delcy Rodriguez stwierdził, że Wenezuela uruchomi wszystkie międzynarodowe mechanizmy, aby chronić imigrantów z tego kraju w Kolumbii „ofiar polityki nienawiści i prześladowań”, powiedział.

Wiceprezydent podkreślił, że „Wenezuela uda się do wszystkich odpowiednich organów międzynarodowych, aby określić swoją odpowiedzialność za te umyślne akty ludobójstwa wobec naszych obywateli”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *