Wenezuela i Indie potwierdzają swoje zaangażowanie we wzmacnianie stosunków gospodarczych i energetycznych

Wenezuela i Indie potwierdzają swoje zaangażowanie we wzmacnianie stosunków gospodarczych i energetycznych

Caracas, 19 stycznia (EFE) – Minister spraw zagranicznych Wenezueli Iván Gil i jego indyjski odpowiednik Subramaniam Jaishankar podczas spotkania w Ugandzie w piątek potwierdzili zaangażowanie swoich krajów na rzecz wzmocnienia stosunków dwustronnych w kwestiach gospodarczych i energetycznych. Odbędzie się dziewiętnasty szczyt Ruchu Państw Niezaangażowanych.

W komunikacie prasowym Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wenezueli zauważyło, że obaj urzędnicy są również zaangażowani w pracę na rzecz wzmocnienia sojuszu w „innych obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania”.

Indie ogłosiły niedawno, że będą kupować wenezuelską ropę po tym, jak w październiku Stany Zjednoczone złagodziły część sankcji nałożonych na ten południowoamerykański kraj, który w 2020 r. był trzecim co do wielkości dostawcą ropy naftowej do Azji.

„Z Wenezueli uznajemy Indie za jedną z głównych potęg wyłaniającego się wielobiegunowego świata” – Gil powiedział w sieci społecznościowej X.

W Ugandzie minister spraw zagranicznych Wenezueli spotkał się także w piątek ze swoimi odpowiednikami z Azerbejdżanu Jehunem Bayramovem; Z Sudanu Ali Al-Sadiq; Z Tunezji Nabil Ammar wyraził mu gotowość swojego rządu do zacieśnienia stosunków.

Gill mówił także o współpracy na zasadach równości i dyplomacji na rzecz pokoju oraz zaprzestania blokady i jednostronnej agresji gospodarczej.

Podczas swojej wizyty w Ugandzie Gill spotkał się także ze swoimi odpowiednikami z Angoli, Tite Antonio; Z Tanzanii, styczeń Makamba; Z Mozambiku, Veronica Macamu, a także z wiceministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Wierszyninem.

Ruch niezaangażowanych otworzył w piątek 19. Szczyt Głów Państw i Rządów w stolicy Ugandy, Kampali, w dzień naznaczony wezwaniami do jedności grupy i żądania zakończenia wojny w Strefie Gazy.

Ruch Państw Niezaangażowanych, jedna z największych organizacji narodów na świecie, składa się z 53 krajów w Afryce, 39 krajów w Azji, 26 krajów w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach oraz dwóch w Europie.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *