Wenezuela i Kolumbia ponownie otwierają swoje granice

Wenezuela i Kolumbia ponownie otwierają swoje granice

CARACAS: Wzajemne zaufanie do dążenia do przywrócenia pełnych i trwałych stosunków politycznych i dyplomatycznych zapewni dziś, że Wenezuela i Kolumbia otworzą swoje granice po ponad siedmiu latach zamknięcia.

Środek został ogłoszony przez prezydenta Nicolasa Maduro i jego kolumbijskiego odpowiednika Gustavo Petro 9 września, co oznacza również wznowienie komercyjnych lotów między Caracas, Bogotą i Walencją z nową stolicą stanu Granadą.

„Z ogromną przyjemnością ogłaszam, że od 26 września wspólnie otworzymy granicę między Wenezuelą a Kolumbią. Ponadto wznowimy loty między Caracas Bogota a Walencją Bogota” – napisał prezydent na swoim koncie na Twitterze. Podkreślił, że „wymiana i współpraca między naszymi narodami idą pełną parą”.

Podczas roboczego spotkania z gubernatorami i burmistrzami kraju prezydent podkreślił, że ten moment będzie dobry dla obu krajów i będzie „bardzo ekscytujący” dla narodów Kolumbii i Wenezueli.

To inauguracyjne posunięcie poprzedziła seria spotkań władz z resortów transportu, handlu i gospodarki oraz ministrów spraw zagranicznych Carlosa Farii (Wenezuela) i Alvaro Leivy (Kolumbia) oraz resortów obrony.

Spotkanie czołowych dowódców wojskowych Władimira Padrino i Ivana Velasqueza, które odbyło się w ubiegłą sobotę, nakreśliło mapę drogową, którą należy podążać w celu utrzymania bezpieczeństwa, co jest niezbędne, aby móc realizować wspólne plany rozwoju społecznego i infrastrukturalnego w granicach tego niestabilnego regionu .

Wcześniej wenezuelscy i kolumbijscy intelektualiści zorganizowali Dwunarodowe Spotkanie Poetów La Paz Unite Us, które odbyło się w Cúcuta w Norte de Santander oraz w San Cristobal w stanie Tachira.

Wczoraj zaplanowano również spotkanie parlamentarzystów z Kongresu Kolumbii i Wenezuelskiego Zgromadzenia Narodowego, które zostało przełożone na przyszłość pięcioma zaplanowanymi spotkaniami, z których część może odbyć się przed końcem 2022 roku.

Otwarcie 2219-kilometrowej granicy od początku wzbudziło po obu stronach oczekiwania wśród miejscowej ludności oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorców, co oznacza, że ​​w systemie gospodarczym handel dwustronny był do tej pory niemal sparaliżowany.

Według opublikowanych tu danych obroty handlowe między obydwoma krajami wyniosły w latach 2007-2009 osiem miliardów dolarów, a do końca roku mają osiągnąć dwa miliardy dolarów.

Zerwanie stosunków nastąpiło w lutym 2019 r. z powodu bezczelności samozwańczego prezydenta Juana Guaido w zamiarze naruszenia legitymacji konstytucyjnego rządu Republiki Boliwariańskiej.

Caracas i Bogota odbudowały się dopiero 29 sierpnia ubiegłego roku, przekazując listy kredytowe prezydentowi Nicolasowi Maduro przez mianowanego tutaj ambasadora Kolumbii Armando Benedettiego, co powtórzył 7 września przed Gustavo Petro Felixem Placencia.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *