Wenezuelscy imigranci wysiedlający Kubańczyków i Haitańczyków przez rzekę Darien Gap

Wenezuelscy imigranci wysiedlający Kubańczyków i Haitańczyków przez rzekę Darien Gap

Nazwa Darin Przyzwyczaił się do mediów niezależnej prasy w Wenezuela. Często jakaś historia się wyróżnia, jedna bardziej niefortunna od drugiej. Według danych wyspecjalizowanych agencji imigracyjnych Wenezuelczycy stali się największą grupą narodową przechodzącą przez niebezpieczną dżunglę oddzielającą się Kolumbia s Panama.

Darién Gap, który wyznacza granicę między Kolumbią a Panamą, rozciąga się na obszarze ponad 5000 kilometrów kwadratowych lasów, rzek i gór. Jego nazwisko stało się synonimem jednej z najniebezpieczniejszych na świecie dróg dla uchodźców i migrantów. Dla Wenezuelczyków uciekających przed powszechnym kryzysem w ich kraju jest to pierwszy test na długiej podróży, która może Stany Zjednoczone Ameryki jako miejsce docelowe.

W 2021 r., według danych opublikowanych przez władze Panamy, przez las Darien przeszło ponad 130 000 osób. Spośród nich było około 3000 Wenezuelczyków. W pierwszych dwóch miesiącach 2022 r. około 2500 Wenezuelczyków przekroczyło granicę i zostało zarejestrowanych przez rząd Panamy.

11 kwietnia we wspólnym oświadczeniu dwóch wyspecjalizowanych agencji ONZ, Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) i Agencji ds. Uchodźców (UNHCR) uznano Wenezuelczyków za największą grupę zidentyfikowaną ze względu na narodowość w niepewnym tranzycie w 2022 roku. Haitańczycy.

Dwie agencje ONZ ogłosiły wspólne wysiłki z rządem Panamy w celu ustanowienia ośrodków recepcyjnych dla migrantów. Nie ma jednak organu zajmującego się podstawowym problemem: działaniami gangów przestępczych działających w tym regionie, wyzyskujących i dopuszczających się różnego rodzaju nadużyć wobec bezbronnej ludności.

Kilka tygodni temu historia kobiety z Wenezueli wywołała burzę. Rozpoznając siebie przed kamerami bez pokazywania twarzy, Maria opowiedziała, jak siedmiu mężczyzn zgwałciło ją na oczach innych, próbując dotrzeć do Panamy. W tym akcie zgwałcono trzy inne kobiety i 13-letnią Kubankę, kobieta powiedziała kanałowi TVV z siedzibą w Miami, prowadzonemu przez wenezuelskich dziennikarzy.

Kobiety przekraczające rzekę Darien Gap doświadczają podczas podróży „systematycznej” przemocy seksualnej, a istnieją doniesienia o bezkarnych gwałtach zbiorowych. Zostało to udokumentowane w marcu zeszłego roku przez Centrum Sprawiedliwości i Prawa Międzynarodowego (CEJIL), po wizycie w Ośrodkach Recepcji Migrantów (ERM) utworzonych przez Panamę, gdzie migranci są przyjmowani, gdy tylko przekroczą dżunglę.

Dyrektor CEJIL na Amerykę Środkową, Claudia Paz y Paz, ostrzegła, że ​​w 2022 r. przez Darien zaobserwowano znacznie większy ruch migracyjny. W styczniu i lutym 2021 r. miesięcznie rejestrowano średnio 1000 imigrantów, podczas gdy w tym roku na początku 2022 r. było ich ponad 4000 miesięcznie.

Centrum ostrzegło, że od września 2021 r. nastąpił ogromny wzrost ruchu ludzi przez ten niebezpieczny korytarz między Kolumbią a Wenezuelą.

Według zeznań wenezuelskich imigrantów ci, którzy mają pewne zasoby, robią coś w rodzaju przybrzeżnej solanki, z równie nielegalną drogą morską między Kolumbią a Panamą, aby uniknąć przechodzenia pieszo przez dżunglę.

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) w Caracas potwierdziło, że wenezuelscy migranci ominęli Haitańczyków jako główną grupę przekraczającą niebezpieczny region Darien Gap.

„W 2021 r. Haitańczycy stanowili prawie 80% migrantów, którzy przeszli do Panamy przez rzekę Darien. Zmieniło się to w tym roku. W przeciwieństwie do poprzednich fal migrantów wenezuelskich, którzy przybyli do Panamy (gdzie jest około 121 600 wenezuelskich migrantów i uchodźców), obecna sytuacja polega na tym, że migranci starają się przekroczyć kraj w drodze do niego Stany Zjednoczone AmerykiNiedawny raport Biura ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

W marcu zeszłego roku gazeta Los Angeles Times Opowiedział dramatyczną historię Rosemary Gonzalez, 45-letniej Wenezueli, która straciła czteroletniego syna i 50-letniego męża, podczas gdy cała rodzina próbowała przejść przez las Darren Gap, początkowo w 2022 roku. , jeden z najniebezpieczniejszych szlaków migracyjnych na świecie i jedyna droga łącząca Amerykę Południową z Ameryką Północną.

Podróż migrantów przez ten niegościnny region wynosi około 130 kilometrów. Oprócz działających tam gangów przestępczych migranci muszą podróżować pieszo przez gęstą roślinność o wysokich temperaturach, a także przeprawiać się przez rzeki i bagna.

W 2021 r. Panama zarejestrowała imigrantów z ponad 50 krajów, które przekroczyły rzekę Darien, w tym z krajów afrykańskich i azjatyckich.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.