Wiadomości, ataki odwetowe USA w Iraku i Syrii, napięcia na Bliskim Wschodzie i nie tylko

Wiadomości, ataki odwetowe USA w Iraku i Syrii, napięcia na Bliskim Wschodzie i nie tylko

Biden podkreśla trudną sytuację cywilów w Gazie, podczas gdy Izrael monitoruje postępy Rafaha. Oto najnowsze

Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że izraelska operacja wojskowa mająca na celu ściganie Hamasu jest „nierozsądna”, podkreślając trudną sytuację Palestyńczyków, którzy ucierpieli z powodu intensywnych bombardowań i braku podstawowych zapasów.

Bardzo, bardzo mocno nalegałem, aby pomoc humanitarna została dostarczona do Gazy. Wiele niewinnych ludzi cierpi głód. Wiele niewinnych ludzi ma kłopoty i umiera. „I to musi się skończyć” – powiedział Biden.

Biden wyraził także optymizm, że obecnie negocjowane porozumienie łączące uwolnienie zakładników z długim zaprzestaniem walk może ostatecznie doprowadzić do bardziej trwałej zmiany przebiegu wojny.

Jego komentarze pojawiają się po tym, jak rzecznik Departamentu Stanu powiedział, że Stany Zjednoczone nie będą wspierać izraelskiej operacji wojskowej w Rafah „bez poważnego planowania” obejmującej ponad milion wysiedlonych cywilów stłoczonych w południowym mieście Gaza.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w środę, że armia „przygotowuje się do walki w Rafah”.

Poniżej najnowsze wydarzenia w regionie:

Zabójczy atak: Dziennikarz Khader Al-Zaanoun, którego poinformowali urzędnicy ds. zdrowia w mieście, powiedział CNN, że izraelski nalot wycelował w salę szpitala Al-Shifa w mieście Gaza, w wyniku czego w czwartek zginęło pięć osób.

Zatrzymani Amerykanie: Według członka rodziny przebywającego w USA siły izraelskie aresztowały dwóch obywateli amerykańskich podczas nalotu na dom w Gazie we wczesnych godzinach czwartkowych. Do tej pory rodzina nie wie, dokąd zabrano mężczyzn. CNN skontaktowało się z izraelskim wojskiem w celu uzyskania komentarza.

Wątpliwości dotyczące pomocy: Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w czwartek, że w obliczu izraelskich wezwań do jej zamknięcia nie będzie możliwe zastąpienie głównej agencji ONZ ds. pomocy w Gazie. Guterres powiedział, że Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich na Bliskim Wschodzie (UNRWA) jest jedyną agencją zdolną do wykonania tej misji.

Ataki USA: Według Departamentu Obrony Stany Zjednoczone zabiły lub raniły 2 lutego ponad 40 bojowników w atakach na wspierane przez Iran bojówki w Iraku i Syrii. Centralne Dowództwo USA w dalszym ciągu ocenia pełne wyniki ataków, powiedział na czwartkowej konferencji prasowej sekretarz prasowy Pentagonu, generał dywizji Patrick Ryder. Z drugiej strony Centralne Dowództwo USA poinformowało, że w czwartek wojsko amerykańskie przeprowadziło nowe ataki na cele Houthi w Jemenie.

Napięcia w Libanie: Libańska Narodowa Agencja Informacyjna podała, że ​​w czwartek izraelskiego ataku dronem na samochód w mieście Nabatieh w południowym Libanie zginęły co najmniej trzy osoby. Agencja nie podała nazwisk ofiar ataku, ale izraelska armia powiedziała CNN, że przeprowadziła atak na przywódcę Hezbollahu. Z drugiej strony izraelskie siły powietrzne oświadczyły w czwartek, że w przypadku wojny dziesiątki ich samolotów rozmieszczonych nad Libanem mogą „zamienić się w setki” gotowych do działania w ciągu kilku minut od ich wystrzelenia.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *