Wiadomości, sytuacja w Rafah, napięcie na Bliskim Wschodzie i nie tylko

Wiadomości, sytuacja w Rafah, napięcie na Bliskim Wschodzie i nie tylko

Stany Zjednoczone zagroziły zawetowaniem nowej rezolucji o zawieszeniu broni w Gazie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield ostrzegła, że ​​jeśli zaproponowana przez Algierię rezolucja wzywająca do humanitarnego zawieszenia broni w Gazie zostanie przegłosowana w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w obecnym kształcie, Waszyngton jej nie przyjmie.

W sobotnim oświadczeniu Thomas-Greenfield powiedział, że Stany Zjednoczone pracują nad osiągnięciem porozumienia między Izraelem a Hamasem, które doprowadziłoby do uwolnienia zakładników i zaprzestania walk na co najmniej sześć tygodni.

Ambasador powiedział: „W ciągu ostatniego tygodnia prezydent Biden wielokrotnie dzwonił do premiera Netanjahu, a także przywódców Egiptu i Kataru, aby przyspieszyć to porozumienie. Chociaż nadal nie ma porozumienia, podstawowe elementy są już na stole.

„Wierzymy, że to porozumienie stanowi najlepszą okazję do ponownego zjednoczenia wszystkich zakładników z ich rodzinami i umożliwienia długiego zaprzestania walk, dzięki czemu więcej żywności, wody, paliwa, lekarstw i innych artykułów pierwszej potrzeby trafi w ręce palestyńskich cywilów, którzy desperacko ich potrzebują” – dodał. on dodał.

„Dla kontrastu uchwała przedstawiona w Radzie Bezpieczeństwa nie przyniesie tych rezultatów, a nawet może działać przeciwko nim… Z tego powodu Stany Zjednoczone nie popierają podejmowania działań w sprawie tego projektu rezolucji. Jeżeli zostanie on poddany pod głosowanie , Thomas-Greenfield kontynuował: „Ponieważ: „Jeśli zostanie zredagowany, nie zostanie zatwierdzony”.

W środę państwa arabskie w Organizacji Narodów Zjednoczonych potwierdziły swoje poparcie dla algierskiego projektu rezolucji, w której wzywa się do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie i niezakłóconego dostarczania pomocy humanitarnej w obliczu nieuchronnej inwazji lądowej Izraela na Rafah. Na konferencji prasowej z innymi członkami palestyński ambasador ONZ Riyad Mansour nalegał, aby ONZ podjęła działania i wyraziła przekonanie, że grupa ma „ogromne” poparcie dla proponowanej rezolucji.

W swoim sobotnim oświadczeniu Thomas-Greenfield wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ, aby zapewniła, że ​​„wszelkie działania, które podejmiemy w nadchodzących dniach, zwiększą presję na Hamas, aby zaakceptował przedstawioną propozycję” oraz aby Stany Zjednoczone nadal to robiły. Zaangażowanie się w wysiłki dyplomatyczne i dodanie, że Stany Zjednoczone „będą szczere” wobec izraelskich i regionalnych przywódców w sprawie oczekiwań dotyczących ochrony ponad miliona cywilów w Rafah.

„Ważne jest, aby inne strony dały temu procesowi jak największe szanse powodzenia, zamiast nalegać na działania, które zagrażają możliwości trwałego rozwiązania działań wojennych” – stwierdzono w oświadczeniu.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *