Wiadomości z Hamasu i nie tylko

Wiadomości z Hamasu i nie tylko

Światowi przywódcy reagują na niespodziewany atak Hamasu na Izrael w sobotni poranek. Wielu, podobnie jak podczas poprzednich konfliktów, nawołuje do spokoju i umiaru.

To jest Który Na Bliskim Wschodzie mówi się:

Egipt: Egipt, który często pełni rolę mediatora między obiema stronami, stara się znaleźć sposób na zatrzymanie rozlewu krwi. W oświadczeniu ministerstwo podało, że minister spraw zagranicznych Sameh Shoukry oświadczył, że prowadzi „intensywne” kontakty ze swoimi współpracownikami i urzędnikami międzynarodowymi, „aby powstrzymać trwającą eskalację”.

Turecki: Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział podczas konferencji politycznej, że jego kraj wzywa „strony do zachowania powściągliwości w świetle wydarzeń, które mają miejsce dziś rano w Izraelu i powstrzymania się od lekkomyślnych działań, które mogłyby zwiększyć napięcie”.

Królestwo Arabii Saudyjskiej: Królestwo oświadczyło, że uważnie monitoruje „bezprecedensową” sytuację i wezwało „obie strony do natychmiastowego zaprzestania eskalacji”. Saudyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło w oświadczeniu, że podtrzymuje swoje „poprzednie ostrzeżenia o niebezpieczeństwach związanych z eksplozją sytuacji w wyniku ciągłej okupacji i pozbawienia narodu palestyńskiego jego uzasadnionych praw”.

Iran: Doradca najwyższego przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego, wyraził poparcie dla palestyńskiego ataku na Izraelczyków w sobotę, podała państwowa irańska studencka agencja informacyjna.

Oto jak zareagowali urzędnicy Unii Europejskiej:

Ursula von der Leyen: Przewodnicząca Komisji Europejskiej oświadczyła na X, znanym wcześniej jako Twitter, że „jednoznacznie” potępia atak. „To jest terroryzm w jego najbrzydszej formie. Izrael ma prawo bronić się przed takimi ohydnymi atakami. „

Charles Michel: Przewodniczący Rady Europejskiej potępił także „masowe ataki przeprowadzone dziś rano na Izrael i jego naród, które spowodowały terroryzm i przemoc wobec niewinnych obywateli”. Moje myśli są ze wszystkimi ofiarami. „Unia Europejska solidaryzuje się z narodem izraelskim w tym strasznym czasie”.

Co niektórzy europejscy przywódcy mówią na temat X:

Prezydent Francji Emmanuel Macron: „Zdecydowanie potępiam ataki terrorystyczne, które obecnie dotykają Izrael. Wyrażam pełną solidarność z ofiarami, ich rodzinami i bliskimi”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz: „Dzisiaj otrzymujemy szokujące wieści z Izraela. Ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy i eskalacja przemocy głęboko nas szokują. „Niemcy potępiają te ataki Hamasu i wspierają Izrael”.

Brytyjski premier Rishi Sunak: „Jestem zszokowany atakami przeprowadzonymi dziś rano przez terrorystów Hamasu na obywateli Izraela. Izrael ma absolutne prawo do obrony. „Jesteśmy w kontakcie z władzami izraelskimi, a obywatele brytyjscy w Izraelu powinni postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi podróży.”

Rosja i Ukraina mówią:

Obie strony wojny ukraińskiej również przedstawiły uwagi.

Rosja jest w kontakcie z izraelskimi i palestyńskimi urzędnikami i wzywa obie strony do natychmiastowego zawieszenia broni, powiedział w sobotę RIA Nowosti rosyjski wiceminister spraw zagranicznych i wysłannik na Bliski Wschód Michaił Bogdanow.

Ukraina „zdecydowanie potępia trwające ataki terrorystyczne na Izrael, w tym ataki rakietowe na ludność cywilną w Jerozolimie i Tel Awiwie” – oznajmiło w oświadczeniu ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dodał: „Wyrażamy nasze poparcie dla Izraela w jego prawie do obrony siebie i swojego narodu”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *