Wiceminister Boliwii podkreśla postępy w zakresie praw człowieka

Wiceminister Boliwii podkreśla postępy w zakresie praw człowieka

Gabriela Alcon, wiceminister komunikacji, potwierdziła, że ​​władze rządowe ujawniły szczegóły tych prac delegacji Międzyamerykańskiej Komisji Praw Człowieka (IACHR), która od wtorku przebywa z roboczą wizytą w górach.

Alcon wyjaśnił prasie, że celem tego zespołu jest „stosowanie się do 36 zaleceń[wydanych przez Globalną Inicjatywę Wczesnego Ostrzegania]w tym sprawiedliwości, odszkodowania dla ofiar, uwagi i dochodzeń”.

Podkreślił, że pewne kwestie zostały już rozwiązane, w odniesieniu do których „poczyniliśmy duże postępy w zakresie 36 zaleceń i ważne jest, abyśmy o tym poinformowali”.

Międzynarodowa delegacja przybyła do Boliwii na zaproszenie rządu prezydenta Luisa Arce i do czwartku będzie realizowała program określany jako intensywny.

Wśród rozmówców wyróżniają się organizacje krewnych ofiar masakr w Cincata, El Alto i Sacaba, Cochabamba, w których zginęło 38 osób.

Podobnie przedstawiciele Międzyamerykańskiej Komisji Praw Człowieka będą w środę w Sucre.

W wyniku wizyty iw ramach wykonywania swoich obowiązków eksperci opublikują raport z postępów w realizacji zaleceń.

Obejmują one dochodzenia, ściganie i, w stosownych przypadkach, sankcje wobec osób odpowiedzialnych za akty przemocy odnotowane między wrześniem a grudniem 2019 r., w tym masakry w Sacaba i Senkata.

Podkreślił w związku z tym, że wszystko „wydarzyło się w badanym okresie, ponieważ doprowadziło do masakr i rażących naruszeń praw człowieka”.

W ramach tych dochodzeń gubernator Santa Cruz, Luis Fernando Camacho, przetrzymywany w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Chonchoro od 30 grudnia 2022 r., został aresztowany i przewieziony do La Paz.

Camacho jest jednym z głównych podejrzanych w pierwszym dochodzeniu dotyczącym zamachu stanu, które prowadzi dochodzenie w sprawie spisku, który doprowadził do rezygnacji byłego prezydenta Evo Moralesa i doprowadził do narzucenia de facto rządu oraz zbrodni popełnionych później.

Alcón ubolewał, że pod pretekstem „prześladowań politycznych” próbowali opuścić Camacho w stanie „bezkarności”.

Wiceminister podsumował, że rozwiązanie tego problemu leży w rękach wymiaru sprawiedliwości i to „prawnie, a nie politycznie”.

jha/jpm

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *