Widmo ekstradycji ponownie nawiedza Assange’a w Londynie – Prinsa Latina

Urugwajscy naukowcy nie zgadzają się z rządowymi środkami zwalczania wirusa Covid-19 - Prensa Latina

To właśnie strach przed ekstradycją do Stanów Zjednoczonych, które chcą go ścigać za ujawnienie zbrodni wojennych popełnionych przez wojsko USA w Afganistanie i Iraku oraz innych tajemnic, skłonił australijskiego dziennikarza do ubiegania się o azyl w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. , w 2012 roku, po tym, jak w Szwecji wszczęli przeciwko niemu sprawę o przestępstwa seksualne.

Siedem lat później rząd ekwadorski przekazał Assange’a władzom brytyjskim, które natychmiast skazały go na 50 tygodni więzienia za złamanie zobowiązania związanego ze sprawą szwedzką.

Chociaż brytyjska sędzia w procesie sądowym odmówiła wysłania go do Waszyngtonu ze względów zdrowotnych, zostawiła go w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Belmarsh, dopóki sąd wyższej instancji nie rozpatrzy apelacji amerykańskich prokuratorów i nie podejmie decyzji w tej sprawie.

Nowy proces odbędzie się w najbliższą środę i czwartek w Sądzie Najwyższym Anglii i Walii, a jeśli petycja USA zostanie rozpatrzona pozytywnie, Assange może spędzić resztę życia w amerykańskim więzieniu, pod zarzutem 17 zarzutów o szpiegostwo.

Ale dla jego zwolenników sprawa przeciwko założycielowi WikiLeaks ma na celu jedynie zastraszenie dziennikarzy przed ujawnieniem niewygodnych prawd przeciwko rządom.

Julian Assange jest prześladowany za ujawnienie zbrodni wojennych i naruszeń praw człowieka w Iraku, Afganistanie i bazie marynarki wojennej Guantanamo, powiedział w rozmowie z Prinsa Latina poseł brytyjskiej Partii Pracy Richard Burgon.

Zdaniem ustawodawcy, konserwatywny rząd w Wielkiej Brytanii, który często mówi o wolności prasy, poszanowaniu sygnalistów i prawie do ujawniania informacji, powinien zachować godność i domagać się od Waszyngtonu cofnięcia nakazu ekstradycji. Dziennikarz australijski.

Podobnie jak Bourgogne, członek Partii Pracy John McDonnell widział ewentualną ekstradycję Assange’a nie tylko z powodu jego potencjalnej śmierci w więzieniu, ale jako bezpośredni atak na dziennikarstwo śledcze.

Apelacja jest przeciwstawiona niedawnym zeznaniom świadka głównego prokuratora generalnego USA, że kłamał w zamian za immunitet, kiedy powiedział, że założyciel WikiLeaks podżegał go do włamania się do baz danych islandzkiego parlamentu i innych instytucji rządowych w tym północnym kraju.

Filmowanie hakera nastąpiło po ujawnieniu przez Yahoo News w zeszłym miesiącu, że CIA planowała porwać i zamordować Assange’a w 2017 roku, kiedy ten starał się o azyl w ambasadzie Ekwadoru.

Wyciek, wspierany przez hipotetyczną platformę informacyjną Trzydzieści wysoko postawionych źródeł w Waszyngtonie, nie pozostał niezauważony przez komisję wywiadowczą Senatu USA, która wszczęła śledztwo w celu ustalenia jego autentyczności.

mgt/nm

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *