Większość członków Rady Bezpieczeństwa ONZ żąda, aby talibowie uchyliły dekrety skierowane przeciwko kobietom

Większość członków Rady Bezpieczeństwa ONZ żąda, aby talibowie uchyliły dekrety skierowane przeciwko kobietom

Ponad dwie trzecie członków Rady Bezpieczeństwa ONZ wezwało w poniedziałek talibów do uchylenia wszelkich polityk i dekretów, które uciskają i dyskryminują kobiety i dziewczęta, w tym zakazów kształcenia ponadpodstawowego oraz prawa do pracy i swobodnego przemieszczania się .

W oświadczeniu 11 z 15 członków Rady potępiono represje stosowane przez talibów wobec kobiet i dziewcząt od czasu objęcia przez nich władzy w sierpniu 2021 r. i ponownie nalegano na ich równy udział w życiu publicznym, politycznym, gospodarczym, kulturalnym i społecznym, zwłaszcza w procesie decyzyjnym . W celu wzmocnienia międzynarodowego zaangażowania z faktycznymi władcami Afganistanu.

Ambasador Gujany przy ONZ, Caroline Rodriguez-Birkett, w otoczeniu przedstawicieli pozostałych dziesięciu krajów, przeczytała oświadczenie przed zamkniętym posiedzeniem Rady dotyczącym konferencji Sekretarza Generalnego Antonio Guterresa z ponad 25 wysłannikami do Afganistanu, która odbyła się 18 lutego oraz 19 w stolicy Kataru, Doha.

W spotkaniu w Doha, które Rada przyjęła z zadowoleniem, uczestniczyli przedstawiciele afgańskiego społeczeństwa obywatelskiego, w tym kobiety. Talibowie odmówili udziału, a ich Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazało w oświadczeniu, że ich udział nie byłby „przydatny”, gdyby nie był jedynym oficjalnym przedstawicielem kraju w rozmowach.

Rzecznik organizacji Stephane Dujarric powiedział, że pomimo jej nieobecności szefowa polityczna ONZ Rosemary DiCarlo spotkała się z przedstawicielami organizacji w Doha. DiCarlo poinformował także radę podczas poniedziałkowej sesji zamkniętej.

Żaden kraj nie uznał talibów, a wysłannik ONZ do Afganistanu ostrzegł w zeszłym roku faktycznych władców, że międzynarodowe uznanie za prawowity rząd będzie „prawie niemożliwe”, chyba że zniosą ograniczenia dotyczące kobiet.

11 krajów, które podpisały deklarację – Ekwador, Francja, Gujana, Japonia, Malta, Sierra Leone, Słowenia, Korea Południowa, Szwajcaria, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – podkreśliło, że nie będzie trwałego pokoju w Afganistanie, jeśli proces polityczny ma miejsce. Włączające i szanujące prawa człowieka wszystkich obywateli, w tym prawa kobiet i dziewcząt.

Cztery kraje członkowskie Rady, które nie poparły tego oświadczenia, to Rosja, Chiny, Mozambik i Algieria.

Guterres powiedział reporterom w Doha, że ​​wśród uczestników – wśród których byli przedstawiciele Unii Europejskiej, Organizacji Współpracy Islamskiej i Szanghajskiej Organizacji Współpracy – panował „pełny konsensus” co do wymagań, jakie stawiane są Afganistanowi przed przystąpieniem do społeczności międzynarodowej.

Wyjaśnił, że aby osiągnąć ten „ostateczny cel”, Afganistan nie może być „wylęgarnią działań terrorystycznych wpływających na inne kraje”, a jego instytucje muszą obejmować różnorodne grupy, takie jak Uzbekowie, Tadżykowie, Pasztunowie i Hazarowie, a prawa człowieka muszą być szanowane . Szczególnie te związane z kobietami i dziewczętami.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *