Większość popiera swój rząd w odrzuceniu wspólnotowej waluty

the polerowanie Nie chcą przystąpić do strefy euro. Ponad 64% woli retencję Złoty Jako waluta zamiast przeliczania na walutę wspólnotową, rozwiązanie, które odrzuciłoby aż 97% wyborców rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość.

W opublikowanym we wtorek sondażu jedynie 24,5% ankietowanych stwierdziło, że popiera domniemane wybory. Jedna waluta tak szybko, jak to możliwe, chociaż wyniki różnią się w zależności od badanej grupy.

Badanie, zlecone przez rozgłośnię radiową, opiera się na danych zebranych w ciągu ostatnich pięciu dni w drodze ankiety telefonicznej, w której wzięło udział 1100 osób w całej Polsce.

70% mieszkańców wsi i 75% mieszkańców miast poniżej 5000 mieszkańców twierdzi, że nie chce euro, podczas gdy w większych stolicach odsetek ten jest wyższy: 48% odrzuca walutę wspólnotową, a 42% odrzuca walutę wspólnotową. przychylność.

Wśród wyborców 97% zwolenników konserwatywnej koalicji rządzącej Polską nie chce mieć nic wspólnego z euro, zaś 44% ankietowanych, którzy popierają opozycję, zgodziłoby się na przyjęcie euro.

Rząd się waha

Opinia jest inna euro Badanie odzwierciedla decyzję polskiego rządu o nieprzyjmowaniu europejskiej waluty w najbliższej przyszłości.

W ostatnich wypowiedziach prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Głabiński podkreślił, że przejście na euro byłoby „wyjątkowo szkodliwe” dla gospodarki kraju i „oznaczałoby radykalne spowolnienie wzrostu gospodarczego”.

Ze swojej strony lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński stwierdził w 2020 roku, że Polska „kiedyś przyjmie euro (…), ale tylko wtedy, gdy będzie to stosowne”, a innym razem stwierdził, że nadszedł czas wyjść ze strefy euro. Złoty przyjdzie, gdy dochód Polski na głowę mieszkańca osiągnie 85% dochodu Niemiec.

Z drugiej strony Traktat z Maastricht przewiduje, że aby przystąpić do organizacji euro, Gospodarka państwa członkowskiego UE musi spełnić pięć kryteriów, z czego Polska w 2022 r. spełniła tylko jedno.

integracja europejska

Polska wraz z Bułgarią, Czechami, Węgrami, Polską, Rumunią i Szwecją są państwami członkowskimi Unii Europejskiej i nie należą do strefy euro.

Choć instytucje europejskie potwierdzają, że wspólna waluta jest najwyraźniejszym dowodem integracji europejskiej, posługuje się nią około 341 milionów ludzi – i jest drugą najczęściej używaną na świecie – nie przyjęła jej jeszcze siedem krajów.

Obecnie euro jest oficjalną walutą dwudziestu z dwudziestu siedmiu krajów Unii Europejskiej, które tworzą strefę euro. Aby przystąpić do strefy euro, państwa członkowskie muszą spełnić tzw. „kryteria konwergencji”, uzgodnione w 1992 r. w Traktacie z Maastricht.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *