Wieża Eiffla ma 133 lata – Radio Guama

Wieża Eiffla ma 133 lata - Radio Guama

W najbliższą środę, 31 marca, mija 133. rocznica otwarcia Wieży Eiffla w Paryżu.

Wzniesiony na Wystawę Światową w 1889 roku Żelazny Budynek stał się najważniejszym symbolem Paryża, a także jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie, jako najwyższy budynek w mieście.

Pięć miesięcy zajęło wzniesienie fundamentów, a 21 złożenie części metalowej, co w tamtych czasach uważano za rekord prymitywnymi metodami.

Pomysł zrodził się, gdy postanowiono zbudować żelazną wieżę w Campo Marte. Konstrukcja będzie miała kwadratową podstawę o długości 125 metrów z każdej strony i wysokości 300 metrów.

Spośród 107 projektów Gustave Eiffel, Maurice Koechlin, Emile Nougier i Stephen Sauvestre zostali zaakceptowani.

28 stycznia 1887 r. rozpoczęto budowę Wieży Eiffla, 330-metrowego pomnika, który stał się symbolem paryskiego miasta.

Zakończono budowę 31 marca 1889 r., co jest czasem uznawanym za rekordowy (2 lata, 2 miesiące i 5 dni), a raczej prawdziwym osiągnięciem technicznym.

dla tego 2022 Odbywa się w 133. rocznicę wieży Eiffla, lepiej znanej jako „żelazna kobieta”Jest to jeden z najważniejszych zabytków na świecie, nie tylko ze względu na swój urok i romantyczność, ale także dlatego, że przez cztery dekady był najwyższym budynkiem na świecie, aż w 1930 roku przewyższył go Chrysler Building w Nowym Jorku.

Poznaj 4 fakty na temat Wieży Eiffla

zmień swój wzrost

W momencie otwarcia pomnik był znacznie mniejszy niż obecnie. Z biegiem lat do jego wysokości dodawano anteny. Ostatni raz było kilka tygodni temu i dodano antenę, która dodała sześć metrów: wieża wzrosła z 224 metrów do 330 metrów.

Ogłosił swoje plany z obrońcą

Może wydawać się to dziwne, ale w 1889 roku, kiedy dzieło otworzyło swoje podwoje, było częścią bardzo ważnego wydarzenia: Powszechnej Wystawy w Paryżu. Aby ogłosić moment otwarcia i zamknięcia wystawy, z góry oddano strzał z armaty.

W wieży jest mieszkanie

Wieża Eiffla ma u góry przegrodę. Na szczycie wieży Gustave Eiffel zorganizował osobiste biuro do przyjmowania gości. Mówi się, że było to bardzo pożądane miejsce przez paryską elitę, ale inżynier zaprosił tylko swoich najbliższych przyjaciół i najwybitniejsze osobistości tamtych czasów.

Trwałoby to tylko 20 lat

Mimo ogromu budowy i dwóch lat, jakie zajęło jej zbudowanie, planowano, że przetrwa tylko 20 lat. Aby się nie wycofywać, Eiffel zaprojektował nowe zastosowanie dla swojej pracy: nadawanie radiowe.

z informacjami od TravelChanel.com i profil Archeologia, sztuka i historia, z Facebooka.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.