Wizyta prezydenta Filipin w Wietnamie potwierdza solidność partnerstwa

Wizyta prezydenta Filipin w Wietnamie potwierdza solidność partnerstwa

Marcos Jr. przybył tu dzień wcześniej podczas swojej pierwszej podróży do tego indochińskiego kraju po objęciu urzędu, 30 czerwca 2022 r., a jego krótki pobyt przyczyni się do wzmocnienia zaufania politycznego i zacieśnienia rozwijających się na różnych polach relacji między obydwoma krajami . .

Pham Thu Hang, rzecznik wietnamskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, powiedział, że współpraca polityczna poprawiła się dzięki różnym wizytom, spotkaniom i kontaktom na wysokim szczeblu, podczas gdy w stosunkach gospodarczych również obserwuje się pozytywny rozwój.

Rzecznik powiedział, że oba kraje w dalszym ciągu utrzymują ścisłą koordynację na forach regionalnych i międzynarodowych, takich jak Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), Organizacja Narodów Zjednoczonych i Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku.

Thu Hang podkreślił także zainteresowanie obu stron wzmocnieniem stosunków w innych ważnych obszarach, takich jak bezpieczeństwo, obrona, edukacja, szkolenia, kultura, kwestie pracy i turystyka.

Z kolei Ambasador Wietnamu na Filipinach Lai Thai Binh docenił, że wizyta prezydenta przyczyni się do wzmocnienia strategicznej współpracy między obydwoma krajami w sposób kompleksowy, zapewniając obu narodom praktyczne korzyści oraz utrzymując pokój i stabilność. Współpraca i rozwój w regionie i na świecie.

W wypowiedziach dla agencji prasowej VNA dyplomata podkreślił, że wizyta ma ogromne znaczenie dla wzmocnienia solidarności ASEAN i centralnej roli bloku, zwłaszcza w obliczu złożonych i nieoczekiwanych wahań politycznych i bezpieczeństwa zachodzących w regionie i poza nim.

Filipiny i Wietnam łączy wiele podobieństw pod względem położenia geograficznego, wielkości populacji, poziomu rozwoju, a także historii, kultury i ludzi, które stanowią odpowiednią podstawę do zacieśnienia współpracy, szczególnie w realizacji celów związanych z postępem społeczno-gospodarczym. Powiedział.

W odniesieniu do tego ostatniego ambasador podkreślił zamiar osiągnięcia w najbliższej przyszłości wartości dwustronnej wymiany handlowej na poziomie 10 miliardów dolarów.

lam/mpm

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *