Władza wyborcza potwierdza drugą turę w Türkiye – Escambray

Władza wyborcza potwierdza drugą turę w Türkiye – Escambray

O urząd prezydenta w drugiej turze, która odbędzie się 28 maja, zmierzy się urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan i jego główny rywal socjaldemokrata Kemal Kilicdaroglu.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i lider centrolewicowej Republikańskiej Partii Ludowej Kemal Kilicdaroglu głosują w tureckich wyborach prezydenckich 14 maja 2023 r. (fot. AFP)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wygrał wybory prezydenckie, które odbyły się w ubiegłą niedzielę, zdobywając 49,5% głosów, i będzie musiał wystartować w drugiej turze 28 maja z demokratyczno-socjalistycznym Kemalem Kilicdaroglu, po tym jak nie uzyskał większości bezwzględnej.

Szef Komisji Wyborczej Ahmet Yener zwrócił uwagę, że po ponownym przeliczeniu głosów żaden z kandydatów nie przekroczy 50%.

„Liczba krajowych urn wyborczych w kraju została otwarta na 100 proc., frekwencja wynosi 88,92 proc., a za granicą 52,69 proc.” – powiedział.

Zdaniem przewodniczącego Komisji pozostałe 35 tys. głosów, które nie zostały policzone, nie dadzą większości żadnemu z kandydatów.

Według najnowszych danych YSK, 98,85% głosów zostało policzonych, Erdogan 49,34%, Kilicdaroglu 45,00%, a trzeci kandydat, Sinan Ogan, 5,23%.

Erdogan startował w tych wyborach z ramienia Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, ale nie zdobył liczby głosów potrzebnych do wygrania w pierwszej turze.

Na drugim miejscu uplasował się przedstawiciel Republikańskiej Partii Ludowej Kemal Kilicdaroglu z 45 proc. Za nim uplasował się kandydat Sojuszu Ata Sinan Ogan z 5,22 proc.

Z takimi wynikami kandydaci AKP i CHP będą musieli 28 maja udać się do wyborów prezydenckich.

Według władz wyborczych ten dzień wyborczy charakteryzował się szerokim udziałem ludności.

Ponad 64 miliony wyborców zostało wezwanych do wybrania kandydata, który obejmie urząd prezydenta kraju i odnowi 600 miejsc w parlamencie.

Kiedy Komisja Wyborcza ogłosiła zamknięcie lokali wyborczych i zakończenie procesu wyborczego, prezydent Republiki Turcji i kandydat do reelekcji Recep Tayyip Erdogan przemawiali z miasta Ankara, podkreślając wysoki udział w nim ludność. Wybory.

Erdogan zwrócił uwagę na wysoką frekwencję wyborczą, stwierdzając, że jest ona jedną z najwyższych w historii eurazjatyckiego kraju.

Podziękował też tym, którzy głosowali na jego partię i jej wybór, pokonując najbliższych konkurentów ponad dwoma milionami głosów.

Z drugiej strony kandydat na prezydenta Kemal Kilicdaroglu zapowiedział, że czekają na oficjalne wyniki i zaapelował do swoich zwolenników, by również na nie poczekali.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *