Włochy i Francja dążą do zacieśnienia współpracy w kwestiach migracji

Włochy i Francja dążą do zacieśnienia współpracy w kwestiach migracji

Notatka opublikowana w piątek na oficjalnej stronie internetowej włoskiego MSZ wskazuje, że kontakt odbył się w ubiegły czwartek w serdecznej atmosferze, która umocniła się po rozmowach 20 maja między premier Giorgia Meloni i prezydentem Emmanuelem Macronem, w G7. Spotkanie w Hiroszimie w Japonii.

Tajani zwrócił jednak Colonnie uwagę, że „czasami możemy mieć różne stanowiska”, ale mimo to „ważny jest konstruktywny dialog” dla „podstawowych wspólnych działań w obliczu głównych wyzwań międzynarodowych, poczynając od migracji”.

Włoski minister spraw zagranicznych zaznaczył, że dialog ten „musi odbywać się odpowiednimi kanałami, takimi jak te przewidziane w Traktacie Kwirynale”, który wszedł w życie w lutym tego roku, wzmacniając w ten sposób dwustronną współpracę gospodarczą, kulturalną i obronną, w polityki i imigracji między dwoma krajami.

W odniesieniu do tego ostatniego sektora podkreślił, że „jest to kraj najbardziej narażony na rosnącą presję migracyjną w regionie Morza Śródziemnego” i wskazuje, że „w pierwszych miesiącach 2023 r. migrantów w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

W związku z tym „potrzebny jest nowoczesny i skuteczny europejski system migracji i azylu, który w pełni integruje żądania Włoch i innych państw członkowskich pierwszej linii w basenie Morza Śródziemnego, dzięki lepszej równowadze między solidarnością a sprawiedliwym podziałem obowiązków. „

Odnosząc się do złożonej sytuacji regionalnej, według źródła, ministrowie zgodzili się na wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy w jej obecnej wojnie z Rosją oraz na utrzymanie działań przeciwko Moskwie, ponieważ choć „celem jest rozpoczęcie negocjacji pokojowych”, to uważają, że „warunki za to jeszcze nie istnieją”.

W programie tego spotkania znalazły się również przygotowania obu resortów spraw zagranicznych do zbliżającego się szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), który odbędzie się 11 i 12 lipca w Wilnie, stolicy Litwy.

jcm/ort

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *