Z oświadczenia włoskiej grupy zajmującej się przemysłem kosmicznym Leonardo, opublikowanego we wtorek na cyfrowej stronie internetowej specjalistycznej publikacji Analisi Difesa, wynika, że program integruje superkomputery, sztuczną inteligencję i chmurę na pokładzie konstelacji elektronicznie bezpiecznych satelitów krążących wokół Ziemi.
Inicjatywa o nazwie Military Space Cloud Architecture (Milsca) ma na celu zapewnienie włoskim agencjom rządowym i krajowym siłom zbrojnym większej wydajności obliczeniowej i pojemności pamięci masowej bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej.
System ten, zaprojektowany z wykorzystaniem zintegrowanych modeli cyberbezpieczeństwa, zapewni większą szybkość i elastyczność przetwarzania i wymiany informacji oraz będzie w stanie przechowywać ponad 100 terabajtów danych generowanych na Ziemi oraz w przestrzeni kosmicznej na pokładzie każdego satelity w konstelacji.
Będzie mógł wykonywać przetwarzanie z mocą większą niż 250 teraflopów, czyli jednostkę odpowiadającą miliardowi operacji na sekundę, dzięki przyjęciu zaawansowanych algorytmów wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI), techniki uczenia maszynowego, analizę dużych zbiorów danych i wymianę danych . pomiędzy satelitami.
W tym celu będzie dysponował bezpiecznym superkomputerem i systemem elektronicznej archiwizacji w przestrzeni kosmicznej, który zapewni użytkownikom dostęp do strategicznych danych, takich jak dane dotyczące komunikacji, obserwacji Ziemi i nawigacji, w dowolnym miejscu, nawet w najbardziej odległych lokalizacjach, w dowolnym czasie. Określa dokument.
Badanie, które potrwa 24 miesiące, obejmuje pierwszą fazę mającą na celu wprowadzenie architektury systemu oraz drugą fazę, która kończy się opracowaniem cyfrowego bliźniaka satelity, wraz z demonstracją wielokonstelacyjnej stacji kosmicznej do symulacji, w środowisko cyfrowe, różne scenariusze zastosowań.
Testy zostaną przeprowadzone przy użyciu nowego superkomputera Davinci-1, opracowanego przez Grupę Leonardo, który jest jednym z najlepszych na świecie systemów obliczeń o dużej wydajności (HPC) w świecie lotnictwa i obronności pod względem mocy obliczeniowej i wydajności.
Badanie to posłuży jako wstęp do nowej fazy eksperymentalnej, która, jeśli zostanie potwierdzona, obejmie umieszczenie na orbicie konstelacji satelitów eksperymentalnych.
„Będziemy pierwszymi, którzy opracują projekt Space Cloud w Europie”, który „przyczyni się do procesów cyfryzacji i innowacji technologicznych, odpowiadając na wyzwania przyszłości” – powiedziała Simone Ungaro, dyrektor ds. innowacji w Leonardo.
Dodał, że projekt ten położy podwaliny pod wsparcie cywilnych programów obserwacji Ziemi oraz misji eksploracji kosmosu na Księżyc i Marsa, które z kolei mogłyby skorzystać na orbicie infrastruktury przetwarzania w chmurze w celu szybszego pobierania i przetwarzania danych.
L/ORT
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”