Włochy: Środkowa lewica wygrywa prezydenturę Rzymu i Turynu, a prawica traci na sile

Rzym. –Partia Demokratyczna pokonała pięć głównych miast we Włoszech, głosując na dwie zmiany w wyborach samorządowych. Najbardziej imponujące dane są takie, że zwycięzcą był abstynent: po raz pierwszy tylko 43,94% głosowało w niedzielę i poniedziałek.

Ale to częściowo wyjaśnia, dlaczego centrolewica odniosła poniedziałkowy sukces w Rzymie i Turynie, dokładając do zwycięstwa dwa tygodnie temu w pierwszej turze, z większością ponad 50% głosów w Mediolanie, Neapolu i Bolonii. prawdziwy płaszcz.

Widoczna była porażka dwóch głównych partii centroprawicowych, które w całej bitwie odniosły zwycięstwo dopiero w Trieście oraz w dodatkowych wyborach w regionie Kalabrii. Ale w obu przypadkach zwycięscy kandydaci nie pochodzili z Ligi Matteo Salviniego ani z włoskiego bractwa Giorgia Meloni.

Obaj należą do Forza Italia Silvio Berlusconiego, konserwatywnego i liberalnego, bardziej umiarkowanego niż „antyeuropejskie” siły populistyczne i suwerenne, jak widać siły Salviniego i Meloniego, które łącznie w sondażach przekraczają 40% elektoratu. , podczas gdy Berlusconi opuścił zamknięcie. o 7%.

Jedną z obserwacji, na którą pozwalają te wyniki, jest konsolidacja rządu premiera Mario Draghiego, który otrzymuje pełne poparcie Partii Demokratycznej Enrico Letty. Salvini jest w rządzie, ale jedną nogą jest wewnątrz, a drugą na zewnątrz. Georgia Meloni jest szefem jedynej otwartej partii przeciwnej rządowi Draghiego.

Pierwsze badania przepływów wyborczych pokazują, że zwycięstwo Partii Demokratycznej było w dużej mierze zasługą wycofania się z prawicy wyborców, którzy nie głosowali w głosowaniu na partie Salviniego i Meloniego.

Z największym zainteresowaniem oczekiwano wyników Rzymu, stolicy Włoch i największej metropolii w kraju. Głosowało tylko 40% głosujących. Kandydat Partii Demokratycznej Roberto Gualtieri otrzymał 60,1% głosów, w porównaniu do 39,9% na kandydata prawicy Enrico Michettiego.

W Turynie lider Partii Demokratycznej Stefano Lo Russo pokonał centroprawicowego kandydata Paolo Damiliano o 59,2%, z wynikiem 40,8%.

Niektórzy analitycy podkreślali, że sprawa rzymska powtórzyła wrażenie, że jednym z najgorszych błędów, jakie popełnili Salvini i Meloni, jako liderzy w swoich regionach, umieścili kandydatów w Mediolanie i Rzymie, co okazało się nieprzejrzyste w kampanii wyborczej.

Przed nimi byli weteran ustępujący burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala, którego elektorat objął go ponad 60% w pierwszej kadencji, oraz Roberto Gualtieri z Rzymu.

Były minister gospodarki i były przewodniczący Głównego Komitetu Ekonomicznego Parlamentu Europejskiego przez pięć lat, Gualtieri pokazał kilka karatów, których brakowało Enrico Michetti, a także zaangażował się w poważne kontrowersje, gdy w radiu odkryto frazy i pisma, w których maltretował Żydów i Żydzi. czarni. Mishti zaprzeczał jakimkolwiek powiązaniom z neofaszyzmem.

Tak wyglądało widmo dwóch głównych partii centroprawicowych, ze względu na ich suwerenne pozycje wspierające Polskę i Węgry, z nacjonalistycznymi pozycjami, które nie zgadzały się z większością krajów UE. Inne odcinki również wzmocniły poczucie, że Meloni i Salvini byli pod wpływem neofaszystowskiego motywu w swoich partiach.

Wystarczyło, że Partia Demokratyczna skonsolidowała swoje zwykłe głosowanie. To Liga i Bracia Włoch stracili dużą masę głosów, co zwiększyło odsetek wstrzymujących się.

Nie spodziewano się jednak rozmiarów porażki. Oprócz Rzymu i Turynu centrolewica triumfowała w Varese, starej twierdzy Ligi, Cosenzie, Savonie, Isernii, Latinie, Casercie i innych, rywalizując pod lupą z szansą na sukces z centroprawicą.

Epidemia też odegrała pewną rolę. Włosi w zdecydowanej większości, 81% zaszczepionych już powyżej 12 roku życia, poparło politykę rządu w walce z Covid-19.

Popularna jest kampania masowych szczepień prowadzona przez generała armii, a paszport zdrowia, który wymaga od posiadacza okazania szczepień, stał się narzędziem, z którym identyfikuje się zdecydowana większość i bronią przeciwko ośmiu milionom ludzi. Populacja, która wciąż unika oszczędności na nakłuciach po szczepieniach.

Z drugiej strony, Matteo Salvini i Georgia Meloni sprawili, że ich partie, Liga i Bracia Włoch, oskarżyły się o ruch przeciwko szczepieniom, który toczy wojnę ze szczepionkami. Sprzeciwiali się rozszerzeniu tzw. „zielonego korytarza” do 23 mln pracowników, z których 4 mln nie chciało się szczepić. Ta pozycja też jest niepopularna, Clarin.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *