Wojna gazowa między Rosją a Zachodem, która postawiła Europę na skraju przepaści

Gaz Od początku wojny na Ukrainie kilkakrotnie stał się bronią gospodarczą oferowaną między Rosją a Europą.

22 lutego 2022 r.Kanclerz Niemiec Olaf Schulz Zapowiedział zawieszenie gazociągu Nord Stream 2który połączył Rosję i Niemcy, w odpowiedzi na oficjalne uznanie przez Moskwę terytoriów separatystycznych we wschodniej Ukrainie.

Ten faraoński projekt, w samym środku bitwy geopolitycznej i gospodarczej, postawił Niemcy (które importują połowę swojego gazu z Rosji) przeciwko Stanom Zjednoczonym i części krajów europejskich.

Był także źródłem napięć między Rosją a Ukrainą.Co sprawiło, że budowniczy Nord Stream 2 obawiał się utraty dochodów, jakie uzyskuje z tranzytu rosyjskiego gazu przez jego terytorium.

Postęp Rosji Około 40% importu gazu Z Europy.

Elektrownia gazowa w Lingen, Niemcy Zachodnie. Zdjęcie: AFP

Krok po kroku

Rosyjska inwazja na Ukrainę 24 lutego Bo cena wzrośnie Gaz ziemny i ropa, w obawie przed przerwami w dostawach.

-2 marcaUnia Europejska „odłączyła” siedem rosyjskich banków od międzynarodowego systemu finansowego SWIFT, przyspieszając płatności międzynarodowe. Pozostawiła jednak w kontakcie dwie grupy finansowe związane z sektorem węglowodorowym, ze względu na duże uzależnienie od rosyjskiego gazu z takich krajów jak Niemcy, Włochy, Austria i Węgry.

ósmego marca, Prezydent USA Zakaz Joe Bidena Import rosyjskiej ropy i gazu.

Postępy wojenne Rosji na zachodniej Ukrainie

Mniej więcej w tym samym czasie Wielka Brytania ogłosiła zakończenie importu rosyjskiej energii do 2022 roku, podczas gdy Unia Europejska postawiła sobie za cel zmniejszenie zakupów o dwie trzecie w tym roku.

23 marcaPrezydent Rosji Władimir Putin postanowił zakazać Europejczyków Zapłać rosyjski gaz w dolarach lub euroW odpowiedzi na zamrożenie około 300 000 milionów dolarów w rosyjskich rezerwach walutowych.

Zapowiedział też, że „wrogie” kraje korzystające z rosyjskiego gazu będą musiały otwierać rachunki bankowe w rosyjskich podmiotach, aby płacić rachunki w rublach, w przeciwnym razie ich dostawy mogą zostać przerwane.

Organ wykonawczy UE, Komisja Europejska, postrzega tę opcję jako: Naruszenie sankcji międzynarodowych przeciwko Moskwie, dla której szukał alternatywy ze Stanami Zjednoczonymi.

Waszyngton zobowiązał się do wysłania w tym roku dodatkowych 15 miliardów metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego do Europy.

Zawieszenie

27 kwietniaRosyjski gigant Gazprom Wszystkie Twoje przesyłki są zawieszone Do Bułgarii i Polski, dwóch krajów silnie uzależnionych od gazu z Rosji, za które nie płacili mu rubli.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potępiła „szantaż gazowy” i jasno dała do zrozumienia, że ​​oba kraje (członkowie Unii Europejskiej i NATO) będą otrzymywać dostawy gazu „przez swoich sąsiadów z UE”.

21 majaRosja cięcie gazowe Sąsiedniej Finlandii, która również odmówiła płacenia w rublach i rozwścieczyła Moskwę prośbą o wstąpienie do NATO.

Potem przyszła kolej na Holandię i Danię.

30 majaPrzywódcy 27 krajów Unii Europejskiej zgodzili się na zmniejszenie importu rosyjskiej ropy o około 90% do końca roku, ale nie chcieli moratorium na gaz z Moskwy.

W połowie czerwca Gazprom, powołując się na problem techniczny, ograniczył dostawy gazu o 60%, głównie do Niemiec przez Nord Stream 1, co ponownie podniosło ceny.

– 23 czerwcaNiemcy uruchomiły „poziom alarmowy” dostaw gazu, co przybliża możliwość racjonowania w kraju.

– 11 lipcaGazprom zapowiedział zamknięcie gazociągu Nord Stream 1 na 10 dni z powodów konserwacyjnych.

Tydzień później, 18 dnia miesiąca, Unia Europejska ogłosiła porozumienie z Azerbejdżanem o podwojeniu importu gazu ziemnego w „kilka lat”.

związek też Szukałem nowych dostawców w krajach takich jak KatarNorwegia i Algieria.

– Lipiec 20Bruksela zaproponowała plan zmniejszenia zużycia gazu w Europie o 15%, przeciwdziałając tym samym rosyjskim cięciom dostaw. Rosja używa gazu jako broni. W przypadku całkowitego zakłócenia Europa musi być przygotowana” – wyjaśniła von der Leyen.

Źródło: Agencja France-Presse

PB

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.