Wojna Izrael-Hamas na żywo: cele Houthi w Jemenie atakowane przez USA i Wielką Brytanię

Wojna Izrael-Hamas na żywo: cele Houthi w Jemenie atakowane przez USA i Wielką Brytanię

Ataki Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wywołały zdecydowaną reakcję Huti. To jest to, co wiemy

Samolot zachodniej koalicji startuje, aby przeprowadzić atak na cele wojskowe Houthi w Jemenie. (Centralne Dowództwo USA za pośrednictwem X/Handout za pośrednictwem Reuters)

Wspólne ataki USA i Wielkiej Brytanii na cele Houthi w czwartkowy wieczór oznaczały znaczną eskalację reakcji Zachodu na tygodnie ataków na statki na Morzu Czerwonym.

Wywołało to również ostrą reakcję Houthi, którzy szybko przeprowadzili ataki odwetowe.

Oto, co musisz wiedzieć w piątek:

Houthi przysięgają zemstę: Siły Houthi przeprowadziły odwetowe ataki na amerykańskie i brytyjskie okręty wojenne na Morzu Czerwonym po atakach Stanów Zjednoczonych i ich partnerów, oznajmił w piątek starszy członek grupy. Tymczasem wiceminister spraw zagranicznych Huti ostrzegł, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania spotkają się z poważnymi konsekwencjami tego, co określił jako rażący akt agresji.

Ataki w USA i Wielkiej Brytanii: Siły zbrojne USA i Wielkiej Brytanii rozpoczęły w czwartek ataki na wiele celów Houthi na kontrolowanych przez Houthi obszarach Jemenu w zdecydowanej odpowiedzi po ostrzeżeniach ze strony administracji Bidena i jej sojuszników, że wspierana przez Iran grupa zbrojna musi stawić czoła konsekwencjom powtarzających się ataków dronów i rakiet ataki. Ataki na statki handlowe na Morzu Czerwonym. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że wspólne strajki „mają na celu zakłócenie i osłabienie zdolności Houthi do narażania marynarzy i zagrażania światowemu handlowi”.

Wiele celów: Główny dowódca Sił Powietrznych USA, generał porucznik Alex Greenkewich, powiedział, że siły amerykańskie i koalicyjne uderzyły w ponad 60 celów Houthi w 16 lokalizacjach w Jemenie. Należą do nich drony Houthi, bezzałogowe statki nawodne, rakiety manewrujące do ataku naziemnego oraz radary przybrzeżne i możliwości obserwacji z powietrza, powiedział Austin w oświadczeniu. Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powiedział, że ataki miały na celu osłabienie zdolności militarnych Houthi i ochronę globalnej żeglugi. Środki podjęto przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii.

Pięciu zabitych Huti mówi: Rzecznik wojskowy rebeliantów Houthi, Yahya Saree, powiedział w piątek, że w atakach zginęło pięć osób, a sześć zostało rannych. Rzecznik Houthi potwierdził również, że będą kontynuować ataki na statki handlowe na Morzu Czerwonym, określając je jako „barbarzyńskie”.

Ataki, które trwały tygodnie: Wyższy rangą urzędnik amerykański powiedział CNN, że wtorkowa fala ataków Houthi na statki na Morzu Czerwonym przelała czarę Bidena. Biden powiedział, że zarządził te ataki „w bezpośredniej odpowiedzi na bezprecedensowe ataki Houthi na międzynarodowe okręty wojenne na Morzu Czerwonym”. Huti od tygodni atakują statki handlowe w regionie. „Takie zachowanie nie może być kontynuowane” – powiedział w piątek brytyjski premier Sunak.

Napięcia regionalne: Iran, który uważa się, że uzbroił i wyszkolił Huti, potępił wspólne ataki, twierdząc, że naruszają one prawo międzynarodowe oraz „suwerność i integralność terytorialną Jemenu” oraz ostrzegł, że zdestabilizują region. Tymczasem Arabia Saudyjska wezwała do powściągliwości na Morzu Czerwonym. Istnieją obawy, że ataki Houthi doprowadzą do eskalacji izraelskiej wojny przeciwko Hamasowi w szerszy konflikt regionalny.

Możliwe przyszłe ataki: Jej rząd oświadczył w piątek, że Wielka Brytania nie planuje od razu nowych ataków. Jednak wyższy rangą urzędnik administracji USA powiedział, że wspólne ataki na stanowiska Houthi mogą nie być ostatnimi wymierzonymi w grupę wspieraną przez Iran, co wskazuje, że konieczne mogą być dalsze środki w celu ochrony ludzi i handlu na Morzu Czerwonym. „To może nie być ostatnie słowo w tej sprawie” – powiedział urzędnik.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *