Kiedy wojna się skończy, świat już nigdy nie będzie taki sam.. Jest jednak jeszcze za wcześnie, aby ocenić pełne skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę Ponad 300 dni temu z dynamitem Międzynarodowa architektura budowana po zakończeniu zimnej wojny w taki sam sposób jak Pierwsza wojna światowa Zostaw zepsutą mapę Wraz ze śmiercią mózgów wielkich imperiów i drugą wojną światową podzieliła planetę na dwa wielkie bloki.
Być może nie to jest głównym celem rosyjskiego prezydenta, prezydent Rosji Władimir Putinkiedy podjął decyzję o przeprowadzeniu zakrojonego na szeroką skalę ataku militarnego na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Chciał i miał nadzieję zagarnąć sąsiednie ziemie, pozbawić je suwerenności, obrócić w państwo upadłe i umieścić w nich marionetkowy rząd moskiewski. Tylko 72 godziny.
Ambitny plan się nie powiódł Dziesiątki tysięcy żyć i efekt Ponad siedem milionów ludziWedług danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, do opuszczenia swoich domów doszło w jednej z najgorszych katastrof humanitarnych od połowy ubiegłego wieku.
Ukraińscy ratownicy i wolontariusze niosą ranną kobietę w ciąży ze zbombardowanego szpitala położniczego w Mariupolu na Ukrainie, 9 marca.
GTRES
miesiące ukraiński opór Dzięki finansowemu i zbrojeniowemu wsparciu Zachodu była w stanie powstrzymać (a nawet odwrócić) chaotyczny postęp Rosji na polu bitwy. A poza tym konflikt zmusił Europę do radykalnej rewizji niektórych jej podstawowych zasad i przekonań.
Ta historia nie miała końca
„Jedną z lekcji, jakich uczy nas ta walka, jest to, że historia nigdy się nie skończyła” – mówi. Wyglądać Miloszevic Guardi, główny badacz w Elcano Royal Institute, ekspert ds. Rosji. Odwołuje się do tezy głoszonej przez historyków, takich jak Francis Fukuyama, po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, który mówił o tym, jak powstrzymanie konfliktów wojennych doprowadzi do stabilny okres pokoju.
Wyjaśnia: „Rosji nigdy nie udało się zintegrować z systemem międzynarodowym i widzimy to teraz, podobnie jak widzimy, że rozpad Związku Radzieckiego nie był pokojowy”. Miloszevic Guardi na hiszpański.
Historii nie było końca, Rosja nie została zintegrowana z systemem międzynarodowym stworzonym pod koniec lat 90.
Podczas konkursu Putin użył całej serii argumentów uzasadnić Jak nazywa się do dziś „specjalna operacja wojskowa”. Od „Ukrainą rządzą neonaziści”, przez „NATO blokuje Rosję”, po „Konieczność wyzwolenia Rosjan z regionu Donbasu”.
[Las 5 burdas mentiras con las que Putin justifica la invasión de Ucrania]
Jednak żaden z nich nie osiąga wagi argumentu historycznego. Co przychodzi na obronę, w reinterpretacji historii dla potrzeb konsumenta, że Ukraina to fałszywy kraj Musi powrócić do tego, czym było: do ziemi w Rosji. „Wracamy do dziewiętnastowiecznego dynamizmu walki o terytorium i używania argumentów historycznych” – mówi badacz Elcano, który przypomina, że to także – a przede wszystkim – „Wojna okopowa„.
Ukraiński żołnierz z okopu.
W ostatnich latach Unia Europejska (UE) wzmocniła swoją politykę cyberobrony. I choć konflikt przeniósł się także do cyberprzestrzeni – ogłosił w kwietniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Stwórz armię technologii informatycznych-, Prawda jest taka W realnym świecie przelewa się krew.
Milosevic konkluduje: „Odstraszanie zawiodło w Europie i zdaliśmy sobie sprawę, że musimy zmienić podejście oparte na bezpieczeństwie na rzecz obrony”. W tym duchu podkreśla w książce Diego López Garrido, były sekretarz stanu ds. Unii Europejskiej W kierunku nowego porządku świata? (Deusto, 2022) Jak Europa zdała sobie sprawę z potrzeby „ Budowa bardziej elastycznej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obronyspójne i oparte na niezależnym podejmowaniu decyzji” zgodnie z NATO.
Uzbrojenie Europy
Jednym z najbardziej widocznych rezultatów wojny na Ukrainie jest właśnie remilitaryzacja Europy, która „zapewniła bezprecedensowe zaangażowanie budżetowe i polityczne w remilitaryzację”, wyjaśnia. Carmen Columinagłównego badacza CIDOB specjalizującego się w Unii Europejskiej na potrzeby tego artykułu.
To był ruch do niedawna nie do pomyślenia. Jednak obrazy rosyjskich czołgów maszerujących z Białorusi w kierunku Ukrainy stworzyły takie poczucie bezbronności, że wiele krajów zmodyfikowało swoją politykę zagraniczną. Niektórzy nawet obrócili się o 180 stopni.
„Do tej pory UE bardziej polegała na swojej zdolności do uwodzenia niż na zdolności do odstraszania”.
Niemcy to chyba najbardziej typowy przypadek. Po ponad ośmiu dekadach rozbrojenia rząd Olafa Scholza z dnia na dzień zgodził się na uruchomienie funduszu w wysokości 100 000 milionów euro na poprawę warunków. Rozklekotana armia.
the kraje bałtyckie (Estonia, Łotwa i Litwa) i Polska poszły tą samą drogą. Aby poradzić sobie z zagrożeniami, które mogą pochodzić od ich wschodniego sąsiada, postanowili zainwestować miliardy euro w wzrost wydatków na obronę w nadchodzących latach. „To zmiana w samej naturze Unii Europejskiej, która do tej pory polegała bardziej na swojej zdolności kuszenia niż na zdolności odstraszania” – mówi Columina.
[El ejército de 35.000 civiles armados que Polonia adiestra contra Rusia]
rezolucja Finlandia i Szwecja Rezygnacja z historycznej neutralności i przystąpienie do NATO to także kolejny przykład wspólnego postrzegania braku bezpieczeństwa, który przeniknął ziemie europejskie. I nie tylko to: On także świadczy Pęd uzyskany przez sojusze transatlantyckie.
Siły NATO podczas ćwiczeń wojskowych NATO w Kłajpedzie na Litwie.
agencji Reutera
Izolacja i wiadomość nuklearna
Po drugiej stronie skali jest Rosja. W niecały rok krajem kierował Putin skazany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, do którego należy, za „nielegalną” aneksję czterech regionów wschodniej Ukrainy, Wyznaczony państwowy sponsor terroryzmu przez Parlament Europejski i wygnanie ze szczytu G20.
Do tej izolacji dodaje się coraz wyraźniejszą rozbieżność z tymi, którzy dotychczas byli jego najbliższymi współpracownikami. Gdy sankcje UE i USA spadają jak kamień na rosyjską gospodarkę, Chiny, Indie i Turcja Dystansowali się mniej lub bardziej od wojny.
Nie przestali, tak, dostosowywać się komercyjnie. Nie popierają go, ale kupują od Moskwy energię, z której zrezygnował Zachód. W obliczu tej coraz bardziej ponurej perspektywy Kreml wielokrotnie używał karty nuklearnej.
Władimir Putin może nigdy nie spełnić swoich gróźb, ale to najmniej: Świat już je usłyszał. Stąd raport Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) zatytułowany 2022, pierwszy rok od czasów zimnej wojny, w którym Potęgi jądrowe Przygotowują się do zwiększenia arsenałów atomowych.
Wojna Rosji i Ukrainy
Śledź tematy, które Cię interesują
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”